Skocz do zawartości

[Anodowanie] ramy


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Czy anodowanie ram rowerowy do XC jest bezpieczne?

 

Mam możliwość anodowania w różnych kolorach, tylko zastanawia mnie czy przy cieniowanych ramach xc jest to bezpieczne. Najpierw ściąga się lakier chemicznie (zero ubytku w aluminium), ale już wytrawianie mnie zastanawia. Ludzie pytają o to, a nie chce eksperymentować na nich.

 

Kolory (jest jeszcze raw i czarny)

 

p4pb5695099.jpg

 

Myślicie że to bezpieczne? Można na tym zaoszczędzić sporo wagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@koziakaka na lakierze! ok 150g

Z czystej ciekawości - znasz jakieś ramy, gdzie lakier tyle waży?

 

W swej rowerowej karierze usuwałem lakier z trzech ram: Kross Level, Schwinn Moab, Giant (modelu niestety nie pamiętam). W każym przypadku rama po utracie lakieru i podkładu (zostawało gołe alu) traciła na wadze ledwo co ~50g.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1415chris tak wiem, tylko mogą one być pod to "projektowane", czyli z "zapasem" materiału, nie znam się na XC, moja dziedzina to grawitacja, ale jak wiadomo, powłoka anodowana wchodzi w mat. 75%, a wystaje poza niego na 25%, stężenie kwasu to ok 20% więc też raczej nie zaszkodzi (w sumie na pewno, ale lepiej zapytać), wykonywaliśmy jedynie ramy do cięższych zastosowań (Dh i Enduro).

 

Sama anoda "nic" nie waży, jest równomierna i jednakowa dla każdej ramy, jest mocniejsza od lakieru, a dodatkowo można zdobić laserem.

Choćby i nawet wagowo to się nie opłacało, chodzi też o efekt wizualny, a nie chce zniszczyć komuś ramy.

 

Kwestia kwasu wewnątrz ramy, totalne nieporozumienie, ramy są odpowiednio zabezpieczone, ponadto 20% stężenie kwasu szybko przesyca się, więc choćby i nawet przedarła się jakaś niewielka ilość, szybko "zużyłaby się".

 

prirodnieloxgiant3.jpg

prirodnieloxgiant2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Ramy krossa to chyba marny przykład 50g lakieru na ramę hehe... Dlatego tyle krosow gania z ubytkami w lakierze.

 

Wg mnie nie ma nad czym się zastanawiać jeśli masz takie możliwości to śmiało.

 

Ramy (nie wszystkie) SantaCruza mają fabrycznie anodę :icon_wink:

 

http://portal.bikeworld.pl/rower/artykul:a15/636/Test+ramy+SANTA+CRUZ+Blur+%26%238211%3B+Cz%26%23281%3B%26%23347%3B%26%23263%3B+I/

 

http://www.titaniumarts.com/content/bikeart/anodizing.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...