Skocz do zawartości

[korba]300zl oraz pytania


sa1nt

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem ze pewnie tematow o tym bylo juz mnostwo jednak mam kilka pytan dodatkowych wiec spytam sie o korbe przy okazji :-) a wiec tak:

Chce przeznaczyc 250-300zl (to juz absolutny max) na korbe mam nadzieje ze w zime bedzie pare promocji i uda mi sie cos okazyjnie kupic :-)

jako ze jestem lekkim laikiem jezeli chodzi o sprzet to nie wiem jaki rodzaj korb pasuje do ramy...

Mam rower Kona Fire Mountain 2004r http://www.konaworld.com/shopping_cart/Fro...34&parentid=188

Na suporcie mam napisane cos takiego: 372-411 kgf-cm 38-42 N-m 28-31 ft-lbf

(suport bede tez zmienial ale nie mam kasy na razie przeznacze pewnie 100-150zl na niego)

acha kasete mam 8 rzedowa :-)

 

z gory dzieki za pomoc :-)

 

jak potrzebujecie jakis info dodatkowych postaram sie uzupelnic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm szczeze to nie wiem czy to dobry pomysl bo jak bede chcial wymienic suport ? zlapie luzy albo cos ;/

no chyba ze mozna go mozna wymieniac i ta korba jest ok :)

update

heh jak mogolbys to napisz skad wiesz ze ta bedzie dobra [; przyda mi sie na przyszlosc :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każda korba, posiadająca identyczne zamocowanie do suportu jak masz teraz (kwadrat lub wielowpust) i w miarę podobna parametrami (ilość zębatek i ilość zębów na zębatkach) będzie pasowała do Twojego roweru. Jeśli nie chcesz wymieniać starego suportu, tylko sama korbę, to poszukaj na Allegro Shimano LX 2004 lub Truvativ'a FireX. Tańszą alternatywą będzie Shimano Alivio lub Deore lub Truvativ FiveD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dla ścisłości: korby z oznaczeniem 540 to modele 2005 więc aukcja na allegro troche ściemnia, jest co prawda przewidziana do produkcji nadal w 2006, ale to model tegoroczny. Korby Deore na 2006 rok (nowa poprawiona grupa to modele z oznaczeniem 530 :

http://cycle.shimano-eu.com/catalog/cycle/...D=1133101771686

http://crazysport.home.pl/catalog/product_...roducts_id=1818

Rafaello

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
hmm moze bym sie skusil na tego deore 2006 a suport za 100zl no moze z chakiem lekkim heh

co sadzicie o tym ? http://cyklotur.com/go/_info/?id=5457&sess...0550dc07093ae2f

 

btw ta korba bedzie ok do 8rzedowego lancucha:)

update to jak ? lepiej wziasc ta 510 za 140zl czy 540 za 185zl ??

Co do suportu to ja brałbym jakiś najtańszy model Shimano bo i tak długo wytrzyma (mój ma ok. 12 kkm). Korba 510 (ta z linka na Allegro) jest na kwadrat, a 540 na octalick. I dlatego brałbym 510. Poza tym 510 ładniejsza jest :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sam mam truvativa firexa, naprawde lekki (640g) choć brakuje sztywności ramion na boki (strasznie można ją wygąć) choć w płaszczyźnie pedałowania jest ok, przeżyła ze mną 8kkm i nadal przyjmuje nowy łańcuch co dobrze świadczy o zębatkach jest to wersja na kwadrat i nic mi sie nie objeżdża choć w truvatiwach jest tendencja do odkręcania sie śrub mocujących ramona korby do suportów i trzeba tego pilnować,

 

lepiej biegi wchodzą w korbach shimano, pozatym korby tej firmy są sztywniejsze bo są kute na zimno w przeciwieństwie do truvatiwów

 

gdybym miał teraz kupić korbe to kupiłbym nowego LX z pustą osią, bo jest najsztywniejszy i stosunkowo lekki, z pewnością płynnie obsłuży 8 i 9 biegów pozatym zaiście wygląda a co do race face to kultowa marka i korba też wypasiona ale troche sie płaci za firme i będzie sie ścierać czarna powłoka z ramion a waga niezła ale moze być lepiej pozatym wraz z suportem wyjdzie drożej niż LX

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem wyjdzie drozej na poczatku mialem kupic XT '05 ale dowiedziałem sie że LX i XT '05 mają lipne wklady szybko sie brudza slabo sa uszczelnione i szybko sie psuja nie wiem czy to prawda tak mowią chodź kumpel ma LX '05 troche waży nie oszczedza jej i nie narzeka. Jeszcze sie zastanawiam ale chyba wezme Ride XC. Znajomy też go ma i też nie narzeka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Gość Anonymous

hej!

 

Tak się wlaśnie zastanawiam nad zakupem korby. Biore pod uwagę LX ze zintegrowana osia, ale w sumie zastanawiam sie nad tym czy nie oplaca sie moze zaoszczedzic na korbie i dolozyc np. do hamulcow...

Myslalem o jakims truvativie z allegro np.:

http://allegro.pl/show_item.php?item=76631089

 

a moze o takim deore:

 

http://crazysport.home.pl/catalog/product_...roducts_id=1819

 

Dodam jeszcze ze mam kasete i łańcuch LX, no i to juz chyba nie tak istotne jak kaseta i lancuch ale przerzutki obie XT.

 

Z jednej strony chcialbym zaoszczesdzic / gdyby nie LX-300zł, na truvativie w ten sposob moge zaoszczedzic nawet wiecej niz 150zł, a na deore kolo 120zł/, ale z drugiej podejrzewam 8) , ze lepiej bedzie pracowac caly naped jak zakupie tego LX, a poza tym jego kolejnym plusem jest to ze pasuje do kazdej ramy, prawda? Zamierzam zakupic GT avalnche 2.0 / 1.0, ale taka mozliwosc bede mial dopiero na przelomie lutego i marca, albo i nawet dopiero w marcu. Wiec jezeli kupie LX bede mial 100% pewbnosci ze bedzie pasowal do ramy, a jezeli cos na osobny suport to juz nie? Bo nie do kazdej korby pasuje kazdy suport? Tak to jest czy moze się mylę...a pewnie sie mylę.;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamierzam zakupic GT avalnche 2.0 / 1.0, ale taka mozliwosc bede mial dopiero na przelomie lutego i marca, albo i nawet dopiero w marcu. Wiec jezeli kupie LX bede mial 100% pewbnosci ze bedzie pasowal do ramy, a jezeli cos na osobny suport to juz nie? Bo nie do kazdej korby pasuje kazdy suport? Tak to jest czy moze się mylę...a pewnie sie mylę.;)

W przypadku kompletu: korba Shimano Octalink i suport można powiedzieć też że będzie pasować do każdej ramy. W chwili obecnej praktycznie wszystkie hardtaile MTB maja identyczną szerokość miski suportu czyli 68mm. W przypadku korby LX bardziej chodzi o to że będzie pasować i do ram 68mm i do rzadziej spotykanych 73mm oraz pod przerzutki E-typ czyli na blachę. Więc taki atut LX'a jest podstawny - jesli wymieniałbyś ramę na taką w której będzie albo suport o szerokości 73mm albo w której trzeba będzie mocować przerzutkę przednią na blachę. Jeśli nie to tego argumentu nie brałbym w ogóle pod uwagę.

Rafaello

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

to bedzie rama kupowana w roku '06, mam nadzieje ze to bedzie tak samo kolekcja '06, bo jest tam taka ktora mi sie szzcegolnie podoba, ale w sumie to jeszcze nie wiadomo bo moze beda mieli tylko 2005, no ale o tym to sie dowiem pewnie dopiero kolo marca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

To nie jest deore! Nie wiem czemu ludzie uważają mimo to ze to deore ale są w błędzie.

Poza tym na zdjęciu, ta jaśniejsza korba jest na kwadrat. :-?.

http://allegro.pl/show_item.php?item=75681871

TO JEST DEORE.

 

Warto przemyśleć zanim sie kupi. Ja polecam LX 2005. Sam mam i jest ok. Poza tym na korbie nie ma co oszczędzać.

 

----------

Dobranoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę to korba która w katalogach shimano funkcjonuje zarówno w grupie Deore jak i Alivio, nie posiada jednoznacznego napisu ale tak ją traktuje większość sklepów. Shimano robi od dawna komponenty do rowerów nie klasyfikowane do żadnej z grup natomiast sugeruje w których mogą być tańszym "zamiennikiem". Przykładem jest też korba fc-m540 z technologią Hollowtech, FC-M470, FC-M460. Wszystkie te modele nie mają napisu Deore a jednak są potocznie uważane za takie. FC-M440 również. Podobnie np. piasty HB-M525 i FH-M525, czy tez hamulce tarczowe BR-M465. W katalogu Shimano np. sa przedstawione kolejne grupy, tzn Tourney, Altus, Acera, Alivio, potem właśnie te o których dyskutujemy jako komponenty spoza grup, i potem jest Deore. Jakby je dokładniej klasyfikować są to części lepsze od Alivio a gorsze od Deore.

Rafaello

 

[ Dodano: 2005-12-11, 23:29 ]

To nie jest deore! Nie wiem czemu ludzie uważają mimo to ze to deore ale są w błędzie.

Poza tym na zdjęciu, ta  jaśniejsza korba jest na kwadrat.  :-?.  

http://allegro.pl/show_item.php?item=75681871

TO JEST DEORE.  

Jakby się tak dalej spierać o szczegóły to z kolei nie jest model 2006 tylko ewidentnie model 2005. Oficjalnym modelem Shimano Deore na 2006 są tylko i wyłącznie modele FC-M530 i FC-M531. Po prostu polecam zawsze lekturę katalogu Shimano przed zakupem. Model FC-M540 nie występuje na 2006 w katalogu, jest natomiast model FC-M540-SK który nie posiada napisu Deore i jest srebrny - ale jest klasyfikowany jeko komponent spoza grup. Swoją drogą Shimano strasznie miesza

Rafaello

 

[ Dodano: 2005-12-11, 23:33 ]

Tutaj macie korbę Deore na 2006 bez najmniejszych wątpliwości:

http://crazysport.home.pl/catalog/advanced...eywords=fc-m530

Rafaello

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto też zwrócić uwagę na to że jest więcej niż jeden model korb z poszczególnej grupy, np LX 2005:

FC-M580  

FC-M581

Wiem że rożnią sie kilkoma gramami, nie wiem tylko jak konstrukcyjnie.

Model FC-M581 występuje oprócz wersji 44-32-22 również w wersji 48-36-26, oprócz tego posiada w standardzie osłonę na największą tarczę, to wszystkie róznice. W 2005 roku FC-M581 wystepowała wyłącznie w wersji 48-36-26

Rafaello

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...