Skocz do zawartości

[Pedały]platformy czy spd?


Buksu

Rekomendowane odpowiedzi

Późno już i tekstu dużo więc losowo wybrałem jeden artykuł do przeczytania - nr 3.

Moja interpretacja jest taka, że to jednak nie punktowanie negatywnych stron spd (pierwsza połowa tekstu) tylko słabości naszej psychiki. Analogicznie do przykładu z maratończykiem - jak ktoś się przewrócił to boi się spd, ale jak zacznie jeździć to zacznie zauważać pozytywy.

 

- Clipless pedals let you pedal with more power. Absolutely not true…there is nothing that shows that clipless pedals definitively let you produce more raw “power”. They do let you artificially strengthen the weak link of the feet which allows you to pedal longer before power starts to wane, which is useful for multi-hour/ multi-day racing, but there is absolutely no raw “power” advantage in clipless pedals. The fact that you can’t climb that steep hill without them is more in your head and lack of pedaling technique (see below).

Ciekawe jak autor tekstu zareagowałby na to, że po przesiadce z spd na zwykłe pedały przy próbie mocnego przyśpieszenia prawie pogubiłem pedały :icon_lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odniosę się do Twego posta od strony autora artykułów, ale już teraz zaznaczam - sam do końca mu nie wierzę, nadal jeżdżę w SPD ;)

 

Moja interpretacja jest taka, że to jednak nie punktowanie negatywnych stron spd (pierwsza połowa tekstu) tylko słabości naszej psychiki.

Często dodaje też, że nie chodzi mu o koniecznie zanegowanie tego systemu - ale uświadomienie ludziom, że aż tak dużo nie dają jak się wydaje, a wręcz powodują pogorszenie się techniki i są wymówką dla słabych pleców. "jeśli umiesz jeździć na platformach i na SPD - to OK, wybierz co wolisz. Ale nie jest OK, jeśli wybierasz SPD bo nie umiesz jeździć na platformówkach i nie masz siły by utrzymać plecy prosto" (czy jakoś tak napisał w jednym z komentarzy)

 

Ciekawe jak autor tekstu zareagowałby na to, że po przesiadce z spd na zwykłe pedały przy próbie mocnego przyśpieszenia prawie pogubiłem pedały

Znany "problem" z komentarzy - autor odpisałby Ci, że 1) potrzebujesz porządnych butów i pedałów (bardzo reklamuje 5ten'y, wręcz oskarżyłbym go o reklamę, choć kumple mówią że faktycznie nie ma szans żeby spadła w nich noga z pedałów) oraz 2) musisz nauczyć się pedałować na platformach (tutaj dopiero niedawno chyba napisał/nagrał artykuł o tym, później może znajdę i rónież podrzucę). Dodatkowo: spójrz na ostatni link ;)

Co do mocy, w jednym z artykułów jest, iż "badania" wykazały że sam Jared Graves był bardzo niewiele szybszy w SPD... w co mi, osobiście, nie chce się wierzyć. Z logicznego punktu widzenia... ponoć haczyk w tym, że gdy skupiamy się na ciągnięciu nogi, automatycznie nie naciskamy na przedni pedał tak silnie jak możemy (tak też można przeczytać na stronach trenerów BMX Racingu - to już większy autorytet).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sam do końca mu nie wierzę, nadal jeżdżę w SPD

Najważniejsze to nie dać się zwariować :icon_wink:

Dodatkowo: spójrz na ostatni link

Generalnie nie przekonał mnie - nawet jeśli przyjmiemy, że ciągnięcie pedałów obniża efektywność to wcale nie oznacza, że będąc w spd koniecznie musimy je ciągnąć - można jechać dokładnie tak jak na platformach, a trzymanie stopy na pewno będzie lepsze.

IMO artykuły są trochę stronnicze, on po prostu nie lubi spd i stara się to jakoś na siłę argumentować. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze zrozumiałem, że jeśli ciągniemy nogę w zatrzaskach to mimowolnie słabiej naciskamy na drugi pedał co niweluje poprawę efektywności pedałowania. Natomiast słabe trzymanie nogi jest powodem: bądź to kiepskich platform; bądź kiepskich butów; bądź słabej techniki samego pedałowania. Nie wspominając o mentalnej blokadzie i strachu. Słowa krytyki pedałów zatrzaskowych wypowiadane są przez typowego trialowca. Ja potrzebuje pedały do mtb. Nie uprawiam zjazdu. Nie trafiają do mnie w/w argumenty. Ja jestem już przekonany. Jadę przymierzać Sh-m123 i Spec MTB. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie sprawa jest wyjątkowo prosta. Nikt z nas nie odkryje czegoś, co już dawno zostało odkryte. W wyczynowym MTB jeździe się w zatrzaskach. Zaawansowani amatorzy MTB również. To jest kierunek wyznaczany przez zawodowców, którzy zjedli na tym zęby. To oni testują i pośrednio wprowadzają nowości, którymi w kolejnych sezonach możemy się cieszyć my. Oczywiście zatrzaski nie są żadną nowością, myślę tu raczej o np. napędach 2x10, łożyskach ceramicznych, kompozytach itp., które w kolejnych sezonach staną się również standardem dla nas, tak jak lata temu zatrzaski. Jak we wszystkim znajdą się oportuniści, którzy będą próbowali udowodnić, że "...białe jest białe, a czarne jest czarne" :icon_lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam żeby nie robić drugiego tematu o spd napiszę tutaj:)

No więc tak mam 17 lat, posiadam unibike flite i mam zamiar kupić spd na nowy sezon.

Szukam czegoś na początek, musza byc trwałe, niedrogie i fajnie by było jak by buty były takie żebym nie wyrósł z niech szybko bo jednak cena takich butów jest wysoka a jestem w takim wieku że jeszcze stopa mi rośnie. Rowerem śmigam po mieście, w trasy poza miasto na razie ok 60km czasem wiecej ale w tym sezonie mam zamiar zacząć robić trasy 100km+ i jeździć po lasach itp. :)

 

I takie pytanie o co chodzi z tymi blokami i luzem bo nie ogarniam;p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I takie pytanie o co chodzi z tymi blokami i luzem bo nie ogarniam;p

 

 

luz roboczy jest to luz jaki masz by pomachać nogą na boki ale jeszcze się nie wypinając.

 

To tak w dużym skrócie. Zatrzaski generalnie pomagają usztywnić połączenie stopa - pedał. W systemie shimano but jest trzymany we wszystkich płaszczyznach (góra-dół, lewo-prawo). Wymaga to bardzo dokładnego ustawienia bloków (element zatrzaskowy, na stałe przykręcony do buta) ponieważ ich złe ustawienie może prowadzić do bólu kolan. Ja na przykład w czasie jazdy manewruje stopą trochę w lewo, trochę w prawo, dlatego tak bardzo spodobały mi się cranki. Połączenie góra-dół jest nadal sztywne ale ruch na boki jest dozwolony w pewnym zakresie.

Sprecyzuję tylko jeszcze, że ruch na boki nie oznacza przestawienia całej stopy na lewo lub prawo lecz ruch piętą i ustawienie stopy pod kątem w stosunku do osi zatrzasku (płaszczyzny pedała).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

O rany safian z czym do ludzi :D Co prawda też chciałbym te buty ;)

Z tańszych butów, to mogę polecić M086 Shimano, 076 czy 122, to praktycznie to samo, tylko kwestia ceny i wyglądu.

 

SH 076 i 122 różnią się zdecydowanie, docierałem obydwa modele, jedno co je łączy to rzepy. Jeżeli pominąć sposób zapinania to do 076 bliżej jest 086.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No już rozumiem dzięki za odp.

Z tego co patrzyłem na necie to wszyscy polecają pedały shimano PD m540 więc chyba je wezmę tylko zastanawiam się nad butami bo ich ceny się trochę wahają ;S wiec taki pytanko które buty warto kupić?

 

 

Jako pierwsze SPD lepiej wziąć CB 4strony wpięcia dla początkujących to jest to:P (wiem bo sam od niedawna pomykam w pierszych SPD)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

detonator powiedziałem A to i B mówię - jakiś plan na wypad?

 

O jaki wypad chodzi ?? :whistling:

 

A mnie coś kusi, żeby wrócić do Specialized Taho, bo te Shimano 086 jak by lekko za twardą podeszwę mają.

W sumie zadecyduje po pierwszym wypadzie w góry :icon_wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

umh, CB to nie SPD :<

 

ale fakt, ubijaki to byłby świetny wybór, chociaż są znacznie droższe niż Shimano.

 

Racja, choć już się przyjęło,że na wszystkie systemy zatrzaskowe mówi się SPD...

 

Co do ceny to zawsze można zacząć polować na jakąś fajną okazję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Hmm to może opowiedz które były lepsze?

 

Jak pisze netta1987 sztywniejsza podeszwa. 076 rozciapały się po jednym sezonie, są słabe. 122 mają więcej wzmocnień szczególnie z przodu powyżej podeszwy co znacznie poprawia ich trwałość bez utraty przewiewności. Jeżeli jesteś wyznawcą klamry to bierz 086 jeżeli rzep wystarczy to zdecydowanie 122.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Przeczytałem ten temat i zdecydowałem się na SPD.

2 szybkie pytania i jutro zakup.

 

Kupiłem już jakiś czas temu takie Spece, na razie śmigam z zaślepioną podeszwą na platformach.

http://www.rowerowysklep.pl/buty-i-pedaly-spd-buty-mtb-spd-buty-specialized-tahoe-brown-black-10-o_l_95_1595.html

Czy te Spece będą pasowały do: M540 lub M770

I tu drugie pytanie, wyczytałem gdzieś, chyba nawet tu (przysypiam już i mam dość tych pedałów) że nie warto dopłacać te 40zł do 770.

że to tylko ładny napis XT na boku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Kupiłem już jakiś czas temu takie Spece, na razie śmigam z zaślepioną podeszwą na platformach.

http://www.rowerowysklep.pl/buty-i-pedaly-spd-buty-mtb-spd-buty-specialized-tahoe-brown-black-10-o_l_95_1595.html

Czy te Spece będą pasowały do: M540 lub M770

Każde buty będą pasować, ponieważ to blok ma pasować do pedałów, a bloki dostajesz z pedałami :)

 

Co do pedałów, to ja się na M520 zatrzymałem w rozwoju, więc nie bardzo pomogę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Przeczytałem ten temat i zdecydowałem się na SPD.

2 szybkie pytania i jutro zakup.

 

Kupiłem już jakiś czas temu takie Spece, na razie śmigam z zaślepioną podeszwą na platformach.

http://www.rowerowys..._l_95_1595.html

Czy te Spece będą pasowały do: M540 lub M770

I tu drugie pytanie, wyczytałem gdzieś, chyba nawet tu (przysypiam już i mam dość tych pedałów) że nie warto dopłacać te 40zł do 770.

że to tylko ładny napis XT na boku.

 

Co do pedalców to racja, bierz 540. Fakt +10 dla lansu przy 770.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...