Skocz do zawartości

[2011] nowości pojawiąjące się w 2010


1415chris

Rekomendowane odpowiedzi

uwaząm ze do kaset 10sp powinny być korby z dwoma/trzema tarczami - niech ludzie wybiorą co im pasuje.

a ja dodam że poza wyborem ilości tarcz z przodu powinien być większy wybór kaset zarówno 9 jak 10sp. Ideałem by było 12-36, 11-36, 11-34, 11-32, 11-30, 11-28.

Wybór uzębienia z przodu też mógłby być większy. Kiedyś w xtr najmniejsza zębatka miała 12z a blat 46z co zmieniono na 44/11 żeby masa spadła... więc po co teraz dokładać masy powiększając kasetę z 34 na 36 i młynek z 22 na 24? Korby 24-34-42 kiedyś już były, w najtańszym sprzęcie chyba są nadal. Przekonano wszystkich do 22-32-44 że niby lepsze i co? Powrót do korzeni?

 

A ja osobiście najchętniej widziałbym u siebie napęd z kasetą 9sp 11-28 i korbą 20-34-44. Rower uniwersalny, jak dorobię się oddzielnego górala i crossa/szosy to rzecz jasna stopniowanie napędu w obu byłoby zupełnie inne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam uzywam takiego napedu, a zamiast 3 blatu mam rockring. Na korbie mam blaty 24 i 36. Pod wieksze podjazdy i tak pcham rower bo ciezki jest.

nie rower ciężki tylko ty słabowity :) :)

a co do gripów - faktyczne, wg mnie to błąd że brakuje dziesiątek. wielu ludzi - w tym ja - lubi gripy, a 10biegowe wynalazki nobu czy recon/sec są krańcowo niedorobione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja osobiście najchętniej widziałbym u siebie napęd z kasetą 9sp 11-28 i korbą 20-34-44. Rower uniwersalny, jak dorobię się oddzielnego górala i crossa/szosy to rzecz jasna stopniowanie napędu w obu byłoby zupełnie inne.

Z tym nie ma problemu - kwestia ceny tylko (tzn. zakupu koronek 20 i 34, co trochę zwiększy koszt napędu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie, jak to mowia 'uniwersalny czyli do niczego'...

Takie przelozenia to raczej egzotyka, IMO 42/26 i 11-34, przy bardzo znikomych roznicach indeksu, byloby zdecydowanie lepszym zestawem.

 

Taki zestaw jest szybszy i prostszy w obsludze.

 

Ale jakie to ma byc zestawienie determinuje teren w jakim jezdzimy, kaseta 36 i przod 2x daje wlasnie ten komfort ze w kazdym terenie damy rade.

 

Zmienianie biegow z tylu jest zdecydowanie szybsze niz z przodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie, jak to mowia 'uniwersalny czyli do niczego'...

Takie przelozenia to raczej egzotyka, IMO 42/26 i 11-34, przy bardzo znikomych roznicach indeksu, byloby zdecydowanie lepszym zestawem.

 

Taki zestaw jest szybszy i prostszy w obsludze.

 

Ale jakie to ma byc zestawienie determinuje teren w jakim jezdzimy, kaseta 36 i przod 2x daje wlasnie ten komfort ze w kazdym terenie damy rade.

 

Zmienianie biegow z tylu jest zdecydowanie szybsze niz z przodu.

11-34 przy znikomych różnicach indeksu to raczej nie występuje i nawet przy 10sp nie raczej będzie :D

Przy korbie 42/26 jakoś chyba by mi nie pasowało, brakowałoby czegoś po środku. W mtb wolałbym 3 tarcze, w crossie/szosie - 2.

 

No i generalnie dlatego właśnie uważam że wybór uzębienia powinien być większy, a nie najpierw narzucone 22-32-44 potem zmiana na 24-34-42. Tak ciężko by im było produkować różne opcje zębatek, a korby sprzedawać bez nich z możliwością doboru w sklepie? Pewnie nie :)

 

A z tym do niczego to bym nie przesadzał, zębatka 22 przy korbie jakoś strasznie mi nie przeszkadza jak zakładam slicki i latam po szosie, a koronka 11z w terenie się nawet przydaje (tak wiem że przekosy 32/11 nie są zdrowe dla łańcucha, ale czasem nie chce mi się wrzucać blatu na krótki odcinek)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy mnie dobrze zrozumiales, porownuje naped np 42/26 i 11-34 do twojej propozycji:

A ja osobiście najchętniej widziałbym u siebie napęd z kasetą 9sp 11-28 i korbą 20-34-44. Rower uniwersalny, jak dorobię się oddzielnego górala i crossa/szosy to rzecz jasna stopniowanie napędu w obu byłoby zupełnie inne.

Twoje indeksy max i mini: 4/0.71; przy moim napedzie 3.81/0.76

Roznice jak widac nie sa wielkie.

 

Duzo lepszym rozwiazaniem jest wieksza kaseta i 2x z przodu. Tak jak pisalem zmieniania bigow z tylu jest duzo szybsze niz z przodu.

 

Teraz mam 'przyjemnosc' jezdzic na pozyczonym kole z kaseta 11-28 i myslalem ze na tym zestawie nie da sie wjezdzac tam gdzie moglem z 11-34. Mocno sie zdziwilem, kwestia wiekszego depniecia, to np pomoglo mi na nowo spojrzec na kaseta srama xg999 11-32 175g!

 

Ale nie twierdze ze jest to zloty srodek dla kazdego ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

580mm ponizej 100g, pod rogi i UD carbon, ciekawa propozycja i co najwazniejsze w dobrej cenie.

Ciekawe ile by osiagneli wagowo z mocowaniem 25.4?

 

Jak na razie do AX ciezko bedzie sie zblizyc (580mm, 25.4, 83g)

 

Mnie interesuje jedynie jeszcze kwestia koloru... Obecnie NewUltimate to masa niby 112g, jak zrobią białą 99g chwycę na pewno ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie twierdze ze jest to zloty srodek dla kazdego :)

No to przecież mówię, że shimano powinno bać większy wybór uzębienia :P

To że przełożenia min/max są bardzo podobne to widzę, chodziło mi o duży przeskok między 42 a 26 z przodu.

A poza tym zmiana z 11-32 na 11-28 przy wymianie zużytego napędu to urwane gramy w zasadzie za darmo :P

I warto zaznaczyć że 90% jak nie więcej moich kilometrów to niziny, więc moją 11-32 traktuję jako kasetę z dużym zapasem miękkich przełożeń :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie jeżdżę na 3x9 i rzadko używam na kasecie większej koronki niż 20T. Osobiście jestem za systemem 2x10 i nie wykluczam przejścia na niego w przyszłym sezonie. Żeby tylko korba miała stopniowanie np. 32-44 albo 30-42.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie tak, ale czy dalej z obu koronek obsłużę całą kasetę? Trochę sobie poszukałem o tym Sram'ie i cena mnie przeraziła :o Ale w sumie nie głupim rozwiązaniem będzie zakup do nowej ramy (czekam na paczkę) suportu i korby z dwoma zębatkami ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hamulce wyglądają jakby były odkuwane ręcznie przy pomocy 10 kilogramowych młotków, zarówno klamki jak i zaciski. Nie mają w ogóle finezji i "lekkości". Przerzutka tylna wygląda pięknie, ale... no właśnie ciekawe czy pomyśleli o użytkownikach co mają dolny ciąg. Bo ja mając Felta z dolnym ciągiem nie widzę możliwości poprowadzenia pancerza w taki sposób aby ten nie zaginał się pod dużym kontem nie upośledzając działania przerzutki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...