Skocz do zawartości

[ból kolana] ból niezależnie od pozycji na rowerze


Anemia221

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

nigdy nie miałem problemów z bólem kolan. Wiem, że były podobne tematy na tym jak i innych forach, lecz dalej nie znalazłem niestety odpowiedzi!

Od stycznia do marca zrobiłem około 3000km(spokojna jazda tętno maks 150). (trenażer, na dworze również), potem od marca już na moim wyścigowym rowerze około 2000km(również spokojnie, tylko kilka startów i intensywniejszych treningów)

Siodełko zawsze miałem bardziej wysunięte do przodu i było lekko niżej niż powinno - tak mi się dobrze jeździło zawsze(we wcześniejszych sezonach).

 

-W kwietniu wymieniłem siodło na selle italia slr gel flow, ponieważ drętwiała mi lewa noga a ta dziurka w siodle podobno miała pomóc i owszem pomogła, ale nie wiem czy to nie przez siodło nie mam teraz problemów z kolanem.

 

-Wymieniłem ostatnio również korbę na SLX tyle, że krótszą - na 170mm(wczesniej 175mm, po prostu miałem chyba lekko za długą)- oczywiście podniosłem wyżej siodło po wkręceniu korby.

 

Po tych wymianach po około 100km jazdy pojawiły sie problemy z prawym kolanem, zewnętrzna strona.

Z informacji które się dowiedziałem w internecie zrobiłem następujące zmiany:

 

-podniosłem siodło (najpierw 2mm, ale nic nie pomagało także do tej pory już jest łącznie jakieś 4mm)

-siodło przesunąłem do tyłu, prawie na maksa.

-kupiłem arthrostop plus z imbirem (dawka 1516mg glukozaminy, 450mg imbiru, 90mg witaminy C oraz 0,99mg manganu)

-smarowałem ben gayem zielonym, ketonalem

-robiłem okłady z kapusty na noc

-można powiedzieć, że cały tydzień nie trenowałem (odpuściłem cwiczenia siłowe na nogi i tydzień bez roweru)

 

Niestety wczoraj wskoczyłem na rower i tylko przez pierwsze 30km było OK, po postoju (2minuty) wsiadłem na rower i koszmarny ból, ledwo co wróciłem... a maraton w niedziele ;/

Ból pojawia się tylko w momencie kiedy korba jest na położeniu martwego punktu górnego oraz w czasie kiedy pcham nogą w pedał. Jest to dość silny ból.

Ciekawostka: jest tak tylko na rowerze, bowiem mogę skakać na tej nodze, mogę biegać, mogę robić przysiady i nie boli...

 

Czy macie jakieś propozycje, co teraz powinienem zrobic/zmienić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sadzac po krokach, ktore podjales, problem jest powazny, a co za tym idzie, efektow nie bedzie po tygodniu, w najlepszym wypadku po kilku miesiacach

 

jesli sam kombinowales z ustawieniami i nic to nie dalo, to popracuj jeszcze raz z blokami i ustawieniem kolana w 1 linii z korba, jak nie da efektu, to lekarz, oczywiscie jazda tylko delikatna, starty nie wchodza w gre

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro szukałeś to pewnie natrafiłeś się na te artykuły: Ból: ból a dopasowanie pozycji na rowerze i ten Jak dopasować seryjny rower: dopasowanie BG Fit.

 

Jednak dlaczego piszę? Bowiem w jednej sekcji dotyczącej kolana jest napisane "obniżenie siodła". Nie wiem, może spróbuj. Ja ostatnio trochę opuściłem i jakby lepiej, jednak mój ból nie był na tyle ostry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro szukałeś to pewnie natrafiłeś się na te artykuły: Ból: ból a dopasowanie pozycji na rowerze i ten Jak dopasować seryjny rower: dopasowanie BG Fit.

 

Jednak dlaczego piszę? Bowiem w jednej sekcji dotyczącej kolana jest napisane "obniżenie siodła". Nie wiem, może spróbuj. Ja ostatnio trochę opuściłem i jakby lepiej, jednak mój ból nie był na tyle ostry.

 

Dzięki za linki ale oczywiście już to przeglądałem :)

Najbardziej sugerowałem się artykułem na bikeworld.pl.

Mnie boli tak przód kolana, zewnętrzna strona i wg tego portalu powinno się właśnie podnieść siodło :D

 

LINK

 

@nabial:

pfff, troche ciarki mnie przeszły po Twojej wypowiedzi ;/

Hmm, a mam pytanie co to znaczy ustawić kolano w 1 linii z korbą? ;) Mógłbyś opisać o co chodzi, jakoś nie mogę się skupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez 4 pierwsze lata jazdy na rowerze kombinowałem z ustawieniem siodła,przód,tył,dół,góra,bloki przestawiałem i td.Miałem problem z lewym kolanem.niewiem czy wiesz ale na stan naszych kolan wpływa również to w jaki sposób śpimy.Leżąc na brzuchu mamy podparte nogi w kolanie .Jakby niepatrzeć jest to jakieś obciązenie dlanich.Wiem że ,zabrzmi to jak fantastyka ale tak jest.Mi pomogła zmiana pozycji podczs snu,miękkie przełozenia i odnowit."Jedna linia kolana i korby "pewnie chodzi o pion(ustaw korbę w najniższym położeniu,przyłuż do kolana nitkę z zweieszonym ciężarkiem,np,guzikiem i sprawdż czy jest w jednej linii z osią pedałka)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobny problem, tylko że mnie bardzo bolało lewe kolano. Próbowałem oczywiście tak jak Ty od zmiany ustawień. Niestety nie przyniosło to spodziewanych efektów, w sumie to żadnych efektów nie przyniosło. Po około 30 km pojawiał się taki piekący ból. W zeszłym roku praktycznie nie jeździłem. Zajadałem się glukozaminą ale to również nie pomagało. Poszedłem do ortopedy, skierował mnie na zabiegi fizykoterapii - magnetronic, laser i ultradźwięki - również bez efektu. Miałem robione USG kolana i RTG 360 stopni (tak to się nazywało chyba, zdjęcie rtg kolan pod różnymi kątami ugięcia). Wyszło, że mam przesuniętą kość uda za bardzo do zewnątrz co powoduje obcieranie i ten ból. Kwalifikuję się na zabieg artroskopii. Oczywiście rower miałem odstawić, czego nie zrobiłem. Mam przepisane tabletki - structum (tak dla informacji bo tablety dostępne są tylko na receptę). Codziennie ćwiczę (siadam na niskim krześle, encyklopedia między kostki i prostuję kolana). No i co mi chyba najbardziej pomogło to zmian pedałów na Cranki. Tobie również radzę zacząć od wymiany shimano. Bo jak ktoś ma kłopoty z kolanami to te pedałki potrafią je bardzo szybko wykończyć. Obecnie jeżdżę już 80km bez bólu i stopniowo jest coraz lepiej. Oczywiście czasami mnie zakłuje w kolanie ale to jest bardzo chwilowe.

Przeprowadź sobie mały test. Ukucnij na jakieś 7 do 10 minut a potem wstań. Jak zaboli to znaczy, że nie jest ciekawie. Moja rada - jak najszybciej wymień pedały na Cranki lub Time no i zasuwaj do dobrego ortopedy, nie ma z tym żartów. No i poćwicz z encyklopedią, 10 razy po 5 powtórzeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobny problem,jadąc np.10-20km zaczynał pojawiać się ból podczas wyciskania,po małym odpoczynku nie mogłem wrócić do domu.Po rocznej przerwie problem minął sam.Do dzisiaj nie wiem co spowodowało takie objawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Pytanie czy po wymianie na cranki moje buty spd beda z nimi kompatybilne ? Tzn wymieniam pedaly wpinam moje buty spd i jade ? Bede odczuwał faktycznie jakas roznice ? Z czego ona wynika ze ma pomoc az tak bardzo w regeneracji kolan ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Pytanie czy po wymianie na cranki moje buty spd beda z nimi kompatybilne ? Tzn wymieniam pedaly wpinam moje buty spd i jade ? Bede odczuwał faktycznie jakas roznice ? Z czego ona wynika ze ma pomoc az tak bardzo w regeneracji kolan ?

 

Bloki SPD nie sa kompatybilne, w komplecie z pedalami CB dostajesz odpowiednie bloki, co do butow to pasuja praktycznie kazde.

 

Zapewne chodzi o to, ze luz roboczy w crankach wynosi 15 lub 20 stopni co daje kolanom wieksza swobode ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dość podobny problem, jak autor wątku. Ból pojawiał się, kiedy po dłuższej przerwie ruszałam od razu w długą/wymagającą trasę. Zaczęło się dobrych kilka lat temu, kiedy - oderwana od pisania magisterki (czyli zasiedziała) - ruszyłam od razu w dłuższą trasę. Bolała prawa noga na wysokości kolana, mniej więcej w miejscu łączenia strzałki z kością udową. Po wielokrotnych konsultacjach z rozmaitymi lekarzami na przestrzeni tych kilku lat (którzy ostatecznie niczego konkretnego nie wykryli) zdiagnozowałam się sama... Zauważyłam mianowicie po skrupulatnych oględzinach, że mam minimalnie skrzywioną prawą stopę (co można zaobserwować jedynie wpatrując się uważnie - od frontu - w jej położenie względem kolana, kiedy noga jest ugięta i uniesiona do góry). Stąd wniosek, że ustawiając na siłę prawą nogę zgodnie z zaleceniami "wszystko w jednej linii" - powodowałam lekkie przeciążenie ścięgien, które w skrajnych przypadkach owocowało kontuzją i niewyobrażalnym wręcz bólem (który szczęśliwie mijał góra po kilku dniach).

Pomogło ustawienie prawej stopy lekko piętą na zewnątrz (co zresztą odkryłam przypadkiem). Innymi słowy - pozwoliłam jej po prostu na naturalne ułożenie względem kolana. W zeszłą sobotę, po ponad 8 miesiącach przerwy od roweru (tzw. czynniki niezależne), przejechałam bezboleśnie (i w nieemeryckim tempie) 65 km po falistym terenie, co wcześniej byłoby nie do pomyślenia...

Polecam też upomnieć się u lekarza o serię zastrzyków Milgamma N (witaminy z grupy B ). W zeszłym roku, kiedy dopadło mnie podczas pierwszej długiej wycieczki w sezonie (jeszcze przed zmianą ustawienia stopy), lekarz pierwszego kontaktu mi to przepisał i muszę stwierdzić, że działa :036: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anemia - Trudno coś doradzić nie widząc problemu...z opisanych objawów brałbym pod uwagę zespół tarcia powięzi (opisany w artykule "Ból") wtedy albo obniżamy albo podwyższamy siodło i zmieniamy ustaw.przód-tył

Albo po zmianie siodła..kręgosłup...Jak sprawdzić? W momencie kiedy pojawia się ból..zmień ustawienie tylko kręgosłupa-wyprostuj się i obserwuj objawy (dłuższą chwilę)

Przeor - do czego ma prowadzić test kucania przez 7-10 min, poza przeciążaniem kolan? Osobiście uważam,że on nic nie wnosi

 

Ecia- potrzebujesz korekcji stopy - wkładki korygujące ustawienie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z bolem kolan walcze juz ponad 3 lata. Bywalo roznie raz lepiej raz gorzej. Mi najlepiej sluzy rozciagnie czworoglowych, wysokie ustawienie siodla oraz wysoka lub nawet bardzo wysoka kadencja (srednia w okolicy 100obr/m.) Proste i skuteczne, pomoglo mi bardziej niz artroskopia.

 

 

Glukozaminy i zastrztki inne badziewa radze odstawic, chyba ze ktos jest mocno podatny na efekt placebo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Glukozamina- nie ma jednoznacznych dowodów na jej pozytywne działanie...lekarze ją przepisują bo nic innego nie ma. Prawda jest taka, że uszkodzona chrząstka potrzebuje około 300 lat na regenerację (nie nie pomyliłem się- takie są możliwości ludzkiego organizmu) Inna sprawa,że większość objawów bólów kolan nie wynika z uszkodzonej chrząstki - a prawie wszyscy mający bóle kolan wsuwają glukozaminę, która ma tylko takie zastosowanie!!! (do tego bądź co bądź wątpliwe:)))Taką właśnie wodę z mózgu robią nam firmy farmaceutyczne i ich marketing:))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z takimi problemami proponuję wybrać się owszem do dobrego ortopedy, ale także na wizytę do fizjoterapeuty, ponieważ to są ludzie którzy nie postawią od razu diagnozy, że należy odstawić rower bo to rozwiąże problem. A tak naprawdę problem z kolanem może być bardziej złożony i sposób który opisała Ecia może być skuteczny na krótki czas, a po roku lub 2 pojawi się jeszcze większy problem, na który ciężko będzie coś polecić.

Dodam, że fizjoterapeuta musi być też dość dobry, żeby coś na to poradzić, najlepiej proponuję wizytę w jakimś prywatnym gabinecie ;p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...