Skocz do zawartości

[koła] Crossridy i tarcze na 6 srub


jakuba

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pewien problem z kolami Mavic Crossride. Kupiłem model 2010 z zachwalanym przez sprzedawcę rozwiązaniem umożliwiającym zamocowanie tarcz na 6 śrub (Avid) do piasty z mocowaniem CL. Po przejechaniu około 200 km okazało się, że tarcza posiada lekki luz na mocowaniu co skutkuje około 5-10 stopniowym obrotem (ruchem) tarczy przy zaciśniętym hamulcu pod obciążeniem. Mocniejsze dokręcanie nakrętki mocującej tarczę nie pomaga. Czy ktoś doświadczył podobnego problemu i ewentualnie ma pomysł na rozwiązanie. Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam takiej przejściówki, ale jeśli jest tam luz, to możesz wymienić adapter

 

http://www.bike-center.pl/index.php?p2322,shimano-adapter-centerlock-do-tarczy-6-srub

 

lub wcisnąć go, podkładając jakąś karteczkę między adapter a piastę.

 

Zadam jeszcze pytanie, czy jesteś pewien, że to adapter, bo takie "luzy" są na klockach w zaciskach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyglądałem się dokładnie i sytuacja wygląda tak, że przy zaciśniętym hamulcu tarcza stoi w zaciskach jak zamurowana natomiast koło wykonuje około 5-8 stopniowy obrót/ruch. Więc definitywnie jest to ruch miedzy tarczą a mocowaniem tarczy w piaście. Dodam że na przednim kole nie doświadczam tego objawu ale tam obciążenia są mniejsze. Chyba spróbuje powalczyć z dystrybutorem i spróbuję zareklamować kółka. Choć trochę mi szkoda bo całkiem nieźle się kręcą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

To jest niewątpliwie najlepsze rozwiązanie w tej sytuacji i z chęcią bym tak zrobił tylko żal mi trochę tarcz, które niedawno kupiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja próbowałem z dwoma adapterami. Pierwszy to był taki najtańszy, kupiony w bikershopie za jakieś grosze. Miał jednak ten minus, że był dodatkowo, nazwijmy to wzdłuż zaciskany śrubką (do tego jeszcze standardowa kasetowa nakrętka). Oczywiście, ocieranie tarczy. No to się wykosztowałem i zakupiłem adaptery od shimano. W sumie lepsze ale i tak nie rewelacyjne - dalej problemy z wyregulowaniem zacisku (Elixir w dodatku cechuje sie i tak bardzo małą szczeliną). :)

Tak jak poprzednicy - jedyne słuszne rozwiązanie to po prostu tarcza na CL. Po zmianie, jak ręką odjął. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze taki adapter: http://vincere.pl/sklep/index.php?p103,unex-center-lock-adapter - nad Shimano ma tę zaletę, że jest wyraźnie lżejszy ;)

 

"Dodam że na przednim kole nie doświadczam tego objawu ale tam obciążenia są mniejsze" - co masz na myśli pisząc o mniejszych obciążeniach z przodu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze taki adapter: http://vincere.pl/sklep/index.php?p103,unex-center-lock-adapter - nad Shimano ma tę zaletę, że jest wyraźnie lżejszy :icon_cool:

 

"Dodam że na przednim kole nie doświadczam tego objawu ale tam obciążenia są mniejsze" - co masz na myśli pisząc o mniejszych obciążeniach z przodu?

 

Chodziło mi o to, że najbardziej widoczny obrót następuję kiedy rower jest hamowany do zera nawet z niewielkiej prędkości i kiedy całym swoim ciężarem obciążam tylne kolo. Bez obciążenia ten efekt nie występuje. Daje się to dobrze we znaki przy podjeżdżaniu do skrzyżowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

A jakie macie hamulce? przy np. formulach klocki maja luz. Sam mam nie dość, że Formule z luzem na klockach to jeszcze crossride z adapterami. Na początku tarcze piszcząły, cały rower wpadał w drgania, cała rama dzwoniła. Wyczyściłem wszystko baardzo dokładnie, przestały hałasować ale luz został.

Nie wiem tylko, czy na tych adapterach tez są luzy, bo jak wyjąłem koło to tarcza ani drgnęła. Bynajmniej na to ruszanie koła o kilka stopni jest metoda - wystarczy przestac sie bawic i zacząć jeździc, a na zablokowanym kole nie ciągnąć roweru do tyłu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...