Skocz do zawartości

[łańcuch] Shimano XTR czy Sram PC-991


Brooce

Rekomendowane odpowiedzi

Hej!

 

 

Który łańcuch lepszy, który dłużej wytrzyma? W którym lepiej jeśli chodzi o wytrzymałość na rozerwanie (to akurat stawiam na pierwszym miejscu, a słyszałem że pod tym względem Sram robi lepsze łańcuchy)?

Czy połączenie kasety shimano z łańcuchem srama nie przeszkadza - napęd chodziłby płynnie?

 

 

Mam (będę mieć...) zamiar używać go kasetą Shimano Ultegra >>>, 9-biegową. Mam nadzieję że szosowa kaseta nie potrzebuje szosowych manetek? ;) (mam x.9)

 

Aha, jeszcze odnośnie w/w kasety - które z jej zębatek są na pająku? Czy będzie możliwość podmienienia 12T na 18 lub 16T ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli o Campagnolo chodzi, to nie ma go w sklepie w którym będę kupował parę rzeczy - dochodzi kolejne 20zł za wysyłkę... więc jednak skłaniałbym się ku XTR lub 991.

 

Lecz jeśli naprawdę jest warty, to zastanowię się. Ciężko go urwać? Wart tych 110zł?

 

Czytam... że jest bardzo twardy - nie przeszkodzi to jego użytkowaniu z ultegrą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... przeczytalem taki oto temat: http://tiny.pl/hgqs8 i na XTR się chyba nie zdecyduję.

 

 

Czy ma ktoś porównanie, w takim razie, łańcuchów Sram PC-991 oraz Campagnolo Record c9 ? (najbardziej obchodzi mnie wytrzymałość na zerwanie przy silnym pedałowaniu...)

 

 

 

 

<--! tak, wiem że nie pisze się dwóch postów pod rząd... ale po edycji powyższego, nikt by raczej tu nie zajrzał -->

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli się zasugerowałeś, że 1200km i łańcuch XTR idzie do lamusa, to tak nie jest. Bo to jest moment kiedy zaczyna się on mocniej rozciągać. Jak chcesz temu zapobiec to kupujesz 2 czy 3 łańcuchy i jeździsz na zmianę z nimi, co mocno wydłuży okres ich użytkowania i ilość km zrobionych na jednej kasecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już ostatnio nie wiem co sądzić na temat tych łańcuchów.

 

Ostatnio miałem problem z łańcuchem C9 na kasecie XT po 1200 km winę zwalam na zasyfiony łańcuch (w tym sztywne ogniwa) ewentualnie regulacje przerzutki. Kłopot w tym że przeskakiwał na 7,8 czy 9 koronce. Koronki nie wyglądają źle. W serwisie pan powiedział, że to wina łańcucha; Campa łańcuch ma chodzić z osprzętem Campy, a kaseta XT z łańcuchem Shimano. No nie mogę się do końca z tym zgodzić zwłaszcza co widzę i czytam na forach gdzie C9 używany jest i nie sprawia problemu z kasetami shimano. Zrobiłem ponowną regulacje przerzutki i wykonałem olejenie łańcucha po tych operacja próba - start z przełożenia 3/9 (44/11) czy jazda pod górę na przełożeniach 2/5 i 2/6 na razie problemu nie zauważyłem póki co. Po ostatnim piątku deszczowym gdzie zrobiłem ponad 40 km. piasek w łańcuchu było słychać na kilometr :). Jeszcze pojechałem do innego serwisu i panu też nie podobało się mieszanie łańcucha Shimano z łańcuchem C9. Najlepiej jakbym kupił kasetę i łańcuch srama, to wytrzyma mi najdłużej. Polecano mi też łańcuch Rola ale ten wytrzyma zaledwie 4000 km ponieważ kaseta się wytrze. Co zaprzecza zupełnie temu co pisał tu kiedyś bodajże Schwefel, który zrobił 15kkm na zestawie XT i Rol.

 

Namieszali mi starsznie.

 

Według mojej autopsji i praktyki. Wychodzi dla mnie, że łańcuchy od HG53 w górę od Shimano to to samo, Sram wypada gorzej, campa powinna zrobić 2x przebieg łańcucha shimano, a rol półtora przebiegu campy, nie wiem jak tam connexy czy kmc.

 

Pomiary oraz trochę na temat z innego forum:

 

http://forumszosowe.org/viewtopic.php?t=4458&postdays=0&postorder=asc&start=0

 

 

Moje pomiary łańcuchów po określonych km według drugiego sposobu opisane powyżej w linku:

 

1) Shimano Deore HG-53 1900 km

 

deore1800.jpg

 

 

2) Shimano XTR CN-7701 1300 km

 

xtr1200.jpg

 

 

3) Shimano XTR CN-7701 1100 km

 

xtr900.jpg

 

 

4) Campagnolo Record C9 aktualnie używana 1200 km

 

c91500.jpg

 

 

Deore miał na bank 1900 km dwa XTR pomyłka plus minus 100 km max, Campa ma plus minus 50 km pomyłki.

 

Deore miał lekko. XTR przeżyły błoto i deszcze, campa zimę czyli sól i śnieg z piachem - nie raz ogniwka na drugi dzień zrobiły się rude na niej.

 

Wymiar nominalny 132,2 mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeskakiwanie na koronkach może być też spowodowanie tym, że za mało ząbków jest objętych łańcuchem, wtedy trzeba wkręcić śrubę przy sprężynie przerzutki, aby przybliżyć górne kółko do kasety. Co do Campy to właśnie ze względu na opinie na forum ją kupiłem, a mechanikom nie zawsze bym zaufał, zwłaszcza, że już miałem kilka razy "ciekawie" wykonaną pracę :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...