Skocz do zawartości

[konserwacja] czyszczenie łańcucha - sposoby



Rekomendowane odpowiedzi

Zawsze kiedy zdejmuje łańcuch zaznaczam jego powierzchnię skierowaną do koronek zębatek (pętelka z drutu). Czy Wy też tak robicie? - wg mnie ma to znaczenie; jeśli się powtarzam to ochrzańcie moje lenistwo, bo nie przeglądnąłem wszystkich wątków w tym temacie.

 

A co do czyszczenia to benzyna ekstrakcyjna, a ostatnio aceton- świetny rozpuszczalnik, czyście na błysk i jest bardzo lotny- trzeba o tym pamiętać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Nie ma to raczej znaczenia. Nigdy tak nie robiłem i nie zauważam negatywnych skutków, a nie wierzę, że prz stosowaniu tej metody łańcuch wytrzymałby więcej i przejechał u mnie więcej jak standardowe 10-12kkm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazlem akurat u osoby, ktorej bede kupowal inne dodatki smar Finish Line czerwony 120ml, wiec mysle ze na razie to kupie i jak nie bedzie sie sprawdzal to zainwestuje w cos innego(a czytalem, ze jeden z popularniejszych i lepszych). Przy smarowaniu tak co 300km i praktycznie calkowitej jezdzie po szosie na ile mniej wiecej wystarcza? Dzieki za odpowiedzi!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś na forum był temat gdzie ludzie kupowali Rohloff-a a potem rozsyłali miedzy sobą i wychodziło tanio, a ilości naprawdę przemysłowe. O ile dobrze pamiętam to ktoś kupował chyba 5L a potem rozsyłał do forumowiczów. Płacili za przesyłkę, ale i tak wychodziło taniej na tyle, że opłacało się to robić. Poszukaj trochę, a na pewno znajdziesz. :icon_wink: Nie kupuj czerwonego Finish Line-a. :down: Ja mam czerwonego i zielonego i po teście długodystansowym i porównaniu tylko tych dwóch olejów zielony sprawdza się o niebo lepiej. Starcza na długo i to w każdych warunkach pogodowych. Śnieg, deszcze, błoto czy suche warunki. Czerwony stosuję tylko do nasmarowania przerzutek i to wszystko. Bardzo szybko schodzi i po 30km już go praktycznie nie ma. Jechałem wtedy dłuższy dystans i napęd hałasował. Nasmarowałem zielonym i już gdzieś po przynajmniej 100km a pewnie i więcej. Nadal jest i smaruje. Napęd cichy. :yes: Podsumowując starcza na 300km po podzieleniu na 10. :icon_mrgreen: Jak mi się uda to znajde nawet taki filmik w którym producent Finish Line-a sam zauważa, że szybko odparowuje.

Edytowane przez lyndowss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki za info. Jeszcze nie wiem czego użyje do czyszczenia ale na pewno cos co szybko sie ulotni:D Mam nadzieję, że do pt przyjdzie olej, który kupiłem i na sobotni wyjazd zdążę "podszykowac" maszynę. Nie mam czasu w pt. po pracy a jadę z samego rana i bedę musiał sie sprężyc.PozdR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do czyszczenia łańcucha używam benzyny ekstrakcyjnej, szejkuję 1x, zostawiając na kilka minut łańcuch zamoczony w benzynie a w tym czasie zajmuję się czyszczeniem kasety za pomocą szczoteczki do zębów, następnie wymieniam benzyne i ponownie szejkuje. Napęd czysty jak nowy :icon_mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak koledzy wyżej, aby założyćspinkę najpierw trzeba łańcuch rozkuć imadełkiem. A potem zakładasz spinkę i masz spokój z ciągłym spinaniem. Tak samo mam zamiar kupić taką spinkę, z tym że 9 rzędową.

Czy może mi ktoś potwierdzić czy aby co miesięczne rozzpinanie spinki nie szkodzi łańcuchowi ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet nie wiedziałem o tylu patentach na czyszczenie łańcucha. :o

Mój sposób to mycie małą szczotką szamponem samochodowym potem spłukanie wodą. Teraz kiedy wyschnie kawałkiem a raczej paskiem szmatki o dł.15cm i szer max 1,5cm przeciągam kilka razy między każdym ogniwem. Po tym zabiegu połyskuje jak u psa nie powiem co.

Do smarowania używam po małej kropelce z oliwiarki oleju do smarowania prowadnic pił spalinowych. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łańcuch macie spięty taką spinką http://allegro.pl/sram-powerlink-spinka-srebrna-do-lancucha-8-rz-cr-i1605818566.html czy za każdym razem go rozkuwacie i spinacie? ;)

 

ja używam złotej do łańcucha 9-cio rzędowego, dokładnie takiej http://allegro.pl/sram-powerlink-spinka-zlota-do-lancucha-9-rz-cr-i1632581359.html

myślę ze to nie najlepszy pomysł rozkuwania łańcucha za każdym razem by go wyczyścić, kwestja jeszcze jak często to ktoś robi :confused: ale lepszym rozwiazaniem do czyszczenia łańcucha bez spinki jest stosowanie maszynki do czyszczenia, sam tak kiedyś robiłem :icon_wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Właśnie kupiłem wczoraj maszynkę z olejem i odtłuszczaczem za 115 zł i oczywiście wyczyściłem łańcuch.

Dodam,że łańcuch był czyszczony ostatnio bardzo dawno temu.Maszynka rewelacyjna, łańcuch czyściuteńki . Jedyny mankament maszynki ,

to brak patentu na utrzymanie jej w czystości.Ale może to,że jest taka brudna zawdzięczam bardzo , ale to bardzo brudnemu łańcuchowi.:teehee:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wprawdzie to temat o łańcuchu, ale podzielę się odkrytym przeze mnie świetnym środkiem do czyszczenia kasety - płyn do spryskiwaczy :) Mi starczyło 20ml, ze strzykawki polałem nim ząbki trybów i potarłem szczotką do kaset - syf pięknie zszedł bez zbędnego wysiłku. Dużo lepiej niż wodą z ludwikiem czy naftą.

 

 

Jeszcze słowo odnośnie skuwania łańcucha. Pare tygodni temu zgubiłem spinkę srama, więc łańcuch (xtr) skułem - niedawno go zerwałem, pewnie w tym miejscu puścił... teraz kupiłem spinkę KMC, zobaczymy ile wytrzyma :)

Edytowane przez Brooce
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...