Skocz do zawartości

[klamkomanetka] Siedem biegów a sześć rzędów.


grelio

Rekomendowane odpowiedzi

  • Mod Team

Tak bo w 7 i 6 rzedowej sa takie same skoki, a bynajmniej niewiele sie roznia. Bedzie to działac tak ze poprosty nie bedzie na manetce jedno wolne miejsce, jak tak jeździlem (manetka 9, kaseta 9 bez jednej zebatki) i przy jedynce mialem luz ze wzgledu ze rzadko ich uzywałem.

 

Mozna zostawić wolna pierwsza lub ostatnia jak kto woli :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam, że moglem ustawić manetkę tak, by prawidłowo obsługiwała mi biegi 4-5-6 albo 1-2-3-4. Nigdy nie dało się ustawić tak, by wszystkie przełożenia działały prawidłowo.

 

Może drobna przeróbka mocowania linki na przerzutce pomoże. Ale wymaga to wielu eksperymentów.

 

W każdym razie bez przeróbek tylko będziesz się wnerwiać, że nic nie działa....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam stare czasy, kiedy królowały wolnobiegi 6 zębatkowe, a w lepszych rowerach była kaseta 7-ka. Często manetki dla 6-biegowców miały indeks od 1 do 7. Tak więc jeśli masz wolnobieg nakręcany 6 zębatkowy (a nie kasetę 6-tkę... chociaż z taką to się nie spotkałem) to powinno działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrew jak czegoś nie wiesz nie dotykałeś nie sprawdziłeś to się NIE WYPOWIADAJ

Bzdury opowiadasz

wolnobiegi 6 i 7 biegów dodam jeszcze że i kaseta na 8 też :icon_mrgreen: no nie do końca bo grubość koronek i podkładka są inne ale odległości koronek są prawie identyczne dlatego manetkę na 7 można zastosować i do 8 biegów

wymiary wolnobiegów:

Shimano HG 6/ 7-biegowy

odległość między

zębatkami 5,0 mm

Grubość

zębatki 1,85 mm

Grubość

podkładki

dystansowe 3,15 mm

 

nie będzie problemów będzie działać bez problemów jedynie j bieg będzie pusty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm a zastanawia mnie fakt jak współpracowała by manetka 10cio rzędowa z kasetą 9-tką.

Chodzi mi np. o zestawienie klamka 105 i kaseta tiagra.

Ostatnio miałem taki zestaw i jakoś nie grało to dobrze pytanie tylko czy to wina technologi czy moich umiejętności :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrew jak czegoś nie wiesz nie dotykałeś nie sprawdziłeś to się NIE WYPOWIADAJ

Bzdury opowiadasz

wolnobiegi 6 i 7 biegów dodam jeszcze że i kaseta na 8 też :D no nie do końca bo grubość koronek i podkładka są inne ale odległości koronek są prawie identyczne dlatego manetkę na 7 można zastosować i do 8 biegów

Radzę czytać ze zrozumieniem - napisałem WYRAŹNIE że miałem taką kombinację i nie chciało to za bardzo działać.

Więc jeżeli nie czytasz dokładnie bądź nie rozumiesz tego co czytasz, to się NIE WYPOWIADAJ, bardzo Cię proszę.

 

Co z tego, że odleglości koronek są PRAWIE identyczne. Różnica 0,5mm to bardzo duża różnica. Jeżeli mamy 7 biegową kasetę i manetkę 6b i wycentrujemy przerzutkę na środkowy tryb, to błąd przy zmianie o 3 biegi wyniesie 1,5mm. Łańcuch na pewno nie wskoczy czysto na skrajny tryb, o ile w ogóle będzie się dało wrzucić ten bieg.

 

Manetkę 7 można zastosować do kasety 8 biegowej i odwrotnie - 8 biegową manetkę do 7 biegowej kasety. Tylko że różnica odstępu między 7 a 8 to 0,2mm. Maksymalny błąd nastawu przy wycentrowaniu przerzutki na środkowym trybie kasety wyniesie 0,6mm(zmiana o 3 biegi). Z tym da się jeździć.

 

 

Może sam napiszesz czy korzystałeś z takiego układu, czy tylko cwaniakujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jakiegoś pecha chłopie miałeś, że Ci to nie działało. Trochę czasu spędziłem przy roweruch z wolnobiegami (jakieś 45 h tygodniowo - wątpię, że mnie pobijesz :D ) i nigdy nie miałem problemu z montażem tego typu. Klienci są uparci i nie dadzą sobie przetłumaczyć, że "te siwe przerzutki w rączce to są na siedem a pani te czarne na sześć pasują" więc po prostu często tak trzeba montować. Nie wiem czy przyglądałeś się kiedyś manetkom na 6 i 7 od wewnątrz. Obrotowe shimano mają ten sam rozstaw, tylko większy zakres.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radzę czytać ze zrozumieniem ....

Może sam napiszesz czy korzystałeś z takiego układu, czy tylko cwaniakujesz.

akurat tak się składa że córka w swoim rowerze ma wolnobieg 6 a ja w zimowce kaset STX 7 biegową i do tego potrafie posługiwać się suwmiarką .

jak odległości są takie same pomiędzy koronkami to i skok linki nie może być różny.

To że Ty nie potrafisz ustawić przerzutki to Twój problem.

zresztą przejrzyj sobie tabelkę Sprocket Spacing]http://sheldonbrown.com/k7.html ja mogłem się pomylić mierząc ale Sheldon Brown raczej nie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak używasz roweru żeby pojechać po bułki do sklepu tu ci to będzie działać. Jeśli myślisz o czymś trudniejszym to ci gwarantuje że cie to zawiedzie, doprowadzi do szału. Miałem coś podobnego, nie warto kombinować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm a zastanawia mnie fakt jak współpracowała by manetka 10cio rzędowa z kasetą 9-tką.

Chodzi mi np. o zestawienie klamka 105 i kaseta tiagra.

Ostatnio miałem taki zestaw i jakoś nie grało to dobrze pytanie tylko czy to wina technologi czy moich umiejętności :/

 

Będzie działać po małej zmianie mocowania linki:

http://www.sheldonbrown.com/derailer-adjus....html#alternate

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radzę czytać ze zrozumieniem - napisałem WYRAŹNIE że miałem taką kombinację i nie chciało to za bardzo działać.

(...)

Może sam napiszesz czy korzystałeś z takiego układu, czy tylko cwaniakujesz.

To albo nie umiałeś prawidłowo ustawić przerzutki albo jak wspomniał Skjaatel miałeś pecha. Przez 3 albo i 4 lata jeździłem na takiej konfiguracji i działało bez problemu. Oczywiście tak jak mówi Amoniak, jeden bieg był pusty.

Z resztą, jak widzę nie tylko ja jeździłem z manetkami 7-rz i wolnobiegiem 6-rz, a swego czasu myślałem, że to ja jestem jakiś dziwny ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...