Skocz do zawartości

[Kolarstwo]Samotny wyścig po śmierć


Rekomendowane odpowiedzi

Pozostaje jeszcze kwestia taka, że w kolarstwie lista "specyfików" zabronionych jest chyba najdłuższa. Np. jeszcze niedawno w jakimś artykule Zidan(tak wiem już nie gra :icon_mrgreen: ) przyznał się do transfuzji ale co z tego skoro w piłce nożnej nie jest to zabronione? Zresztą nie wiem jak często przeprowadzają testy antydopingowe w innych dyscyplinach ale w kolarstwie już w kategorii Junior(17/18lat) na ważniejszych wyścigach prowadzone się testy np. na Mistrzostwach Polski kontrolowali sześciu pierwszych. :thumbsup:

 

oo znalazłem listę :D

http://www.antydoping.pl/pliki/lista_zabro...a%202009_pl.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do dyscyplin to tak: doping stosuje sie w sportach wydolniosciowych (Kolarstwo, plywanie, narciarstwo klasyczne), bo co z tego ze taki pilkarzyk bedzie popylal caly mecz jakby mial motorek w d..., skoro by nie mial techniki i nie moglby trafic w pilke?
Stosuje się też w siłowych, wiadomo, oraz mieszanych, sądzę, że w piłce nożnej też, tylko właśnie nie jest to tak dopilnowane. Np. niezapowiedziane kontrole dopingowe, czy nawet rutynowe kontrole po zawodach. No tak, kiedy możliwości czysto fizyczne maja mniej decydujące znaczenie, mniej się kontroluje, ale żeby uzyskać ten dodatkowy procent przewagi, biorą też zawodnicy tych dyscyplin.

 

Przy obecnym rozwoju biotechnologii granice absolutnych mozliwosci czlowieka zostana pewnie osiagniete wczesniej niz sie spodziewamy. Co z tego ze podstymulujemy genetycznie miesnie, skoro aparat kostny nie przeniesie obciazen i zareaguje kontuzjami momentalnie dyskwalifikujacymi ze sportu zawodowego.
Można pewnie zmodyfikować genetycznie kości ;) Nie tak proste i szybkie, ale.. Można stworzyć organizm przystosowany do kręcenia pedałami, a nie chodzenia na 2 nogach.. Mięsień dźwigacz pedału, optymalnie sztywna i lekka konstrukcja szkieletu i w ogóle..

Można "hodować" idealnych sportowców od zarodka.. Nie od razu da się uzyskać maksymalne efekty, więc to potrwa. Kurczę, ale pesymistyczne wizje ;)

Nie jedno zaskoczenie na tej drodze czeka, np. profesor w koledżu medycznym opowiadał nam o transgenicznych myszach, które miały wyłączony jakiś gen odpowiadający za funkcję teoretycznie ograniczającą nadmierną eksploatację organizmu (coś z wolnymi rodnikami, to najciekawsze, ale nie pamiętam konkretów, kiedyś dopytam..), a w praktyce zachowywały się powolnie, jakby jeszcze bardziej się oszczędzały, no nieważne. Wychodzi, że trafna jest rada Jacy z początku - bułka do plecaka i na rower dla siebie :)

A ta lista tyczy się tylko kolarstwa, nikodem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klosiu

A co stoi na przeszkodzie wzmocnienia kości? Przy użyciu technik genetycznych może będzie możliwe nasycanie kości tytanem lub zmieni się kształt, żeby lepiej znosiły obciążenie.

A jak biologia się nie wyrobi, pozostaje technika: implanty, cyborgizacja...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zaczynałem moją karierę sportową w innej dyscyplinie. 5 lat zajmowałem się wioślarstwem(nie mylić z kajakarstwem). Po tych latach odkryłem,że ten sport to była pomyłka ale te 5 lat w absolutnym skoszarowaniu pozwoliło mi dojść do jednego wniosku. Sport tak. Każdy - TAK ale nie wyczynowy tylko taki , który sprawia frajdę. W moim przypadku jest to rower. Inni uwielbiają wymiotować z wysiłku.

Doping.

Startowałem w czasach, w których jak ktoś miał dobre wyniki to dostawał 2 drożdżówki i polvite a jak gorsze to 1 drożdżówkę i polvitę. Wiecie jak to motywowało. Koleś, który został przyłapany na wpiepszaniu metanabolu stał się banitą a jago wyniki nie były brane do analizy. Potem już było różnie, kolesie od wagi lekkiej brali coś na zbicie, chłopy jak dęby coś na masę ale....ale to już nie jest sport. Jeśli ktoś uważa, że środki dopingujące trzeba zalegalizować to nigdy tak naprawdę nie czuł sportu. Nigdy czysta adrenalina nie napompowała mu żył i pewnie nigdy nie zrzygał się wbiegając na Kasprowy ubrany w wełniany dres i trampki w temperaturze grubo poniżej zera.

Życzę wszystkim czysto sportowych wrażeń

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo co z tego ze taki pilkarzyk bedzie popylal caly mecz jakby mial motorek w d..., skoro by nie mial techniki i nie moglby trafic w pilke? To samo w siatkowce itd. Im po prostu doping jest niepotrzebny.

a jednak. większe możliwości fizyczne to też opóźnienie objawów zmęczenia. a o to chyba chodzi by taki piłkarzyk mógł grać długo i efektywnie. w przeciwnym razie piłkarze wyglądali by bardziej jak szachiści niż jak lekkoatleci.

 

A co stoi na przeszkodzie wzmocnienia kości?

a po co wzmacniać???

po odpowiednim treningu mogą być dużo mocniejsze co udowadniają nam nasi strongmeni. duże napięcia mięśniowe ( + może metanabol bo sprzyja zwiększeniu również masy kostnej ) i kości sobie rosną :)

 

w kolarstwie widzial bym raczej rozwijanie możliwości układu oddechowego/krążenia. jednak ten sport to walka o tlen i stąd te transfuzje, EPO...

z mięśniami to mniejszy problem. i tylko trzeba je jakoś zasilić w paliwo i tlen.

 

kolesie od wagi lekkiej brali coś na zbicie

coś ostatnio w mediach było...

o jakimś ( chyba nawet polskim ) piłkarzyku który bral coś na zbicie. na jego miejscu sięgną bym po salbutamol ale tak zdolny raczej nie jest i pewnie jakieś ECA zastosował...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytajcie sobie, warto co nieco wiedzieć :icon_wink:

Warto to byłoby podać skąd pochodzi cytat. Nazwiska pod tymi wypocinami mi osobiście nic nie mówią. Wujek google powiedział mi że cytat pochodzi z jakiegoś śmiesznego portaliku sparing.pl - zajrzałem nań i wygląda mi on na coś w stylu papierowego szmatławca o nazwie "Logo". Para kiepskich dziennikarzy zebrała do kupy kilka afer dopingowych i mamy prawdziwy HIT. LOL. Na portalu wyborczej też niedawno były takie "sensacyjne" wypociny. Szkoda że nie zbiorą do kupy wszystkich afer korupcyjnych w polskiej piłce. To byłaby książka, a nie artykuł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o jakimś ( chyba nawet polskim ) piłkarzyku który bral coś na zbicie. na jego miejscu sięgną bym po salbutamol
Co masz przez to na myśli?

 

Że art jest pisany przez osobę niekompetentną, to już wyszło. Jednak wywołana dyskusja ma swoje powody w realnym świecie, a przerzucać, się, gdzie biorą więcej, nie ma sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co masz przez to na myśli?

tak mi się napisało bo niektórym chyba się wydaje że piłkarzyki nic nie biorą.

http://www.dziennik.pl/sport/pilkanozna/ar...arza_Legii.html

chyba że chodzi o to czemu salbutamol?

a bo jest termogenikiem więc pozwala zbić wagę ale nie tylko. dobrze wpływa na siłę bez jakiegoś dużego wzrostu masy.

znam kilku piłkarzyków z lokalnych klubów. nic nie wiedzą o treningu. superkopmensacja i takie tam pojęcia to dla nich czarna magia. co do dopingu też raczej nic nie wiedzą. jesli już to sięgną po doping to będzie to coć co jest najłatwiej dostępne. z dopalaczy najpewniej ECA lub coś innego z tą samą substancją aktywną w składzie.

przed sezonem poznalem kilku piłkarzy na siłce. rozmawiałem z nimi trochę i dowiedziałem się że jeden ich kolega bierze metke. gratulacje dla niego. na pewno gdy mu siła względna spadnie będzie lepszym graczem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Że piłkarze biorą nie mniej to jestem pewien, ale tak, chodziło mi o ów salbutamol ;)

(w tematach chemiczno fizjologicznych trochę siedzę, ale i tak brzmi mi podobnie, jak butapren ;) )

Zdziwiłem się, bo to widzę dość poważny lek o innych działaniach i poważnych skutkach ubocznych, nie wiedziałem, że termogenik też. Co prawda mógłbyś nie używać takich "promujących" sformułowań :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GdyniaBiker --? "Można pewnie zmodyfikować genetycznie kości Nie tak proste i szybkie, ale.. Można stworzyć organizm przystosowany do kręcenia pedałami, a nie chodzenia na 2 nogach.. Mięsień dźwigacz pedału, optymalnie sztywna i lekka konstrukcja szkieletu i w ogóle..

Można "hodować" idealnych sportowców od zarodka.. Nie od razu da się uzyskać maksymalne efekty, więc to potrwa. Kurczę, ale pesymistyczne wizje "

 

No wlasnie, o tym pisalem. 30 lat temu glownym srodkiem dopingujacym byly kawa, amfetamina i alkohol. Nikomu nie snilo sie jeszcze o EPO, przetaczaniu krwi i tym podobnych srodkach. A technika idzie do przodu, nie wiadomo, czy za 20 lat nie bedziemy ogladac wyscigow wspomaganych na wszelkie sposoby półludzi, wyciagajacych na czasowkach srednio 60 km/h. Tylko pytanie czy ktokolwiek jeszcze bedzie chcial takie wyscigi, gdzie o wszystkim decyduja fundusze wlozone w badania w laboratoriach, ogladac. Przyklad z lekkoatletyki: czy ktos wie kto w Pekinie wygral bieg na 100m? Tak naprawde ostatni wynik ktory pamietam to dopingowy rekord Bena Johnsona, na dopingu zszedl ponizej 10 czy nawet 9 sekund. Potem juz poziom sie tak wyrownal ze pomieszalo mi sie kompletnie i szczerze mowiac nie interesuje mnie to. Bo roznica 0.01 s to juz nie to o co chodzi w sporcie moim zdaniem. Ba, nawet na maratonach roznice wynikow sa rzedu sekundy. Wiele wiecej na normalnym organizmie juz sie nie da po prostu zejsc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wspomaganych na wszelkie sposoby półludzi, wyciagajacych na czasowkach srednio 60 km/h. Tylko pytanie czy ktokolwiek jeszcze bedzie chcial takie wyscigi, gdzie o wszystkim decyduja fundusze wlozone w badania w laboratoriach, ogladac.
Gorzej, że przy obecnych możliwościach już blisko ocieramy się o degenerację człowieka, redukcję to zwierzęcej cielesności i efektywności spełniania warunków, cofnięcie się w rozwoju, a jakieś rasy ludzkie, niewolnictwo, to jeszcze futuryzm..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Uważam, że nie tylko kolarstwo, ale wszystkie prestiżowe dyscypliny dotyka nasilający się problem dopingu i tak pozostanie zawsze wtedy kiedy sport łączy się z pieniędzmi (a te rzeczy w świecie zawodowego sportu są przecież nierozerwalne).

Tylko kiedy uprawiasz sport dla własnej satysfakcji nie potrzebujesz dopingu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...