Skocz do zawartości

[Lustrzanka cyfrowa] Problem z dokonaniem wyboru


Wax

Rekomendowane odpowiedzi

Poza wszystkimi parametrami technicznymi, które zwykle nie robią takiej wielkiej różnicy, ważne żeby potrzymać aparat, zanim się go kupi. Po prostu zmacać korpus :( Dla wielu osób body Canonów 300/350/400/450 są za małe. Z drugiej strony, Nikony d40/d60 do wielkich też nie należą. Na co dzień liczy się ergonomia - niby człowiek do wszystkiego się przyzwyczai, ale do niektórych rzeczy szybciej :)

 

Co do teleobiektywów i fisheye - @Wax - dobre szkła Canona i Nikona będą Cię baaardzo dużo kosztowały tutaj, zwłaszcza ultraszerokokątne. Jeśli masz na myśli używanie starych manualnych obiektywów na gwint, to Canon jest tu lepszym pomysłem, bo lepiej współpracuje z przejściówką i ob (ostrzenie na nieskończoność + pomiar światła).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza wszystkimi parametrami technicznymi, które zwykle nie robią takiej wielkiej różnicy, ważne żeby potrzymać aparat, zanim się go kupi. Po prostu zmacać korpus :P Dla wielu osób body Canonów 300/350/400/450 są za małe. Z drugiej strony, Nikony d40/d60 do wielkich też nie należą. Na co dzień liczy się ergonomia - niby człowiek do wszystkiego się przyzwyczai, ale do niektórych rzeczy szybciej :)

 

Co do teleobiektywów i fisheye - @Wax - dobre szkła Canona i Nikona będą Cię baaardzo dużo kosztowały tutaj, zwłaszcza ultraszerokokątne. Jeśli masz na myśli używanie starych manualnych obiektywów na gwint, to Canon jest tu lepszym pomysłem, bo lepiej współpracuje z przejściówką i ob (ostrzenie na nieskończoność + pomiar światła).

 

sa jeszce tamrony i sigmy do roznych aparatow

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie puszka Sony A200 kosztuje grosze (800-900PLN) Szybki i precyzyjny AF (ztcw w A100 były z tym problemy) systemy stabilizacji i czyszczenia matrycy, . Do tego kupujesz używaną Minoltę AF 35-70 F4 albo taniej i niewiele gorzej 3,5-4-5, dalej Sigmę 70-300 APO i do szczęścia brakuje Ci już tylko krótkich ogniskowych :P Sonego jako marki nie ma się co obawiać, od strony technicznej to Minolta tyle że ze znaczkiem α.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe z której strony, jak matrycę robi Sony :P

http://pl.wikipedia.org/wiki/Minolta

19 stycznia 2006 roku firma ogłosiła wycofanie się z rynku fotograficznego. Linię lustrzanek cyfrowych będzie kontynuować firma Sony (z która zawarto już wcześniej porozumienie o współpracy) i tym samym stanie się odpowiedzialna za kontynuowanie linii Dynax/Maxxum. Jednocześnie stwierdzono że aparaty i optyka będą nadal produkowane w fabrykach Minolty, jednak z logiem i dla firmy Sony.

Nie wiem akurat co z matrycami ale generalnie "know-how" zostało przekazane ;) Zostały zresztą chyba te same problemy w części modeli z back focusem (akurat w A200 nie słyszałem żeby nagminnie występował)

EDIT: właściwie trudno to jakimś istotnym problemem nazwać, po prostu sporo puszek wymagało kalibracji AF ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I co mi po tym linku? Nic odkrywczego tam nie napisali.

Nie wiem akurat co z matrycami ale generalnie "know-how" zostało przekazane ;)

No to jak nie wiesz to po co się wypowiadasz, że technicznie to Minolta.

Poza tym jakoś dziwnie się składa, ze dla Nikona matryce robi również Sony.

Do Pentaxa k10D też Sony zrobiło matrycę (ta sama co w D80 i A100). Dla Nikona robi też Samsung.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Też przymierzam się do zakupu pierwszego lustra i jak każdy mam pewien dylemat. Z aparatami jako takimi miałem już styczność, kilka P&S, bardziej zaawansowane kompakty (Olympus C-7070, Canon S5-IS) ale i lustro kilka razy miałem w łapie. Ostatnio dłuższy czas bawiłem się Nikonem D300 ze szkłem 1.4/50mm i postanowiłem że też chcę taki ;)

Niestety fundusze nie pozwalają bo sam korpus tego Nikona to prawie 5k, a szkła drugie tyle... Zatem muszę czegoś innego poszukać. Kwota w jakiej chciałbym się zamknąć to ~3000 pln (kit) i tu namierzyłem takie aparaty:

Canon EOS 40D+ EF-S 17-85 mm f/4-5.6 IS USM - cena zestawu ok. 2900 zł

Nikon D200 + Nikkor AF-S DX 18-70mm f/3,5-4,5G IF-ED - cena ok. 2850 zł

 

No i na koniec Kit Pentax'a:

Pentax K20D DA18-55II plus obiektyw Pentax 50-200 w zestawie GRATIS - za jedyne 2950 zł

 

Z tego zestawienia najbardziej skłaniałbym się ku 40D ze względu na pozytywne wspomnienia odnośnie Canona. Dodatkowo matryca CMOS i stabilizowany obiektyw, który myślę przez kilka miesięcy będzie służył...

A może polecilibyście coś alternatywnego jeszcze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo matryca CMOS i stabilizowany obiektyw, który myślę przez kilka miesięcy będzie służył...

Pentax też ma CMOS, to główna zmiana względem K10D który miał CCD od Sony.

To jest świetny zestaw, bo masz szeroki kąt i tele. Na początek nic więcej nie potrzeba, a jak już sprecyzujesz swoje oczekiwania względem szkieł to będziesz kupował droższe. W tym i przyszłym roku ma wyjść dużo "gwiazdek", więc wybór będzie jeszcze większy.

 

Kathar a powiedz mi czy trzęsie się ci tak ręka, że nie możesz swobodnie kadrować? Bo mi nie, więc po ma mi pracować obiektyw?

Pomiar światła? W Pentaxie jest perfekcyjny nawet ze szkłami na M42.

Dokładność AF? Nie skarżę się na to, a jak już to doostrzam manualnie.

 

Poza tym zakres ruchów matrycy jest większy niż soczewki, bo w obiektywie zwyczajnie brakuje miejsca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy długich czasach stabilizacja jest całkiem przydatna, miałem właśnie w S5 stabilizowany obiektyw i przyznam, że nawet ciekawie to działało.

Co do aparatów, to Pentax-a trochę się obawiam, bo absolutnie nigdy nie miałem z nimi styczności.

Nikonami bawiłem się dwoma - D70s i ostatnio D300. Z Canonów potestowałem przez jakiś czas 400D, a niedawno obejrzałem i pomacałem dokładniej EOS 5D, poza tym znam ich menu z kompaktów. Nikon D200 jednak odpada raczej z wyścigu, bo już nieco przestarzały jest a do tego posiada matrycę CCD.

Natomiast Pentax'y to kompletna zagadka, a wydając 3k zł wolałbym nie robić tego w ciemno... Chyba będę musiał namierzyć kogoś posiadającego chociażby K10D i 'pożyczyć' go na chwilę. Fajne jest to, że K20 używa kart SD, których już kilka wala mi się po domu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pentaxy są ciekawe, bo przy swojej cenie oferują więcej bajerów niż konkurencja - jak np. uszczelnienie

ich wadą jest dostępność szkieł - chociaż rzeczywiście świetnie współpracują z m42, to już AF nie ma na rynku tak wiele jak szkieł z bagnetami do Nikona albo EOSów. Podobnie, tańsze szkła innych firm, takich jak Tokina, Sigma, Tamron, najpierw wypuszczane są dla Nikona i Canona, do Sony/Minolta, czy Pentaxa zwykle co najmniej kilka miesięcy później. A wśród tych szkieł zdarzają się czasem bardzo atrakcyjne kawałki, np. Tokina 11-16mm.

 

Główną różnicą w ergonomii pomiędzy Nikonami a Canonami z półki bardziej zaawansowanej amatorskiej (nie wiem jak to nazwać) jest kółko kontroli przesłony i czasu - w Canonie jest kółko na tylnej ściance, wiele osób chwali to rozwiązanie (ja sam, choć mam Nikona, też patent Canona bardzo lubię). Do menu się przyzwyczaisz, nie czarujmy się :mellow:

 

Janisław Z aparatów, które wymieniłeś, C 40d jest najbardziej technicznie zaawansowany, bo po prostu najnowszy. N d200, choć starszy, ma uszczelki, dzięki czemu może pożyje dłużej, jak będziesz go ciorał po jakichś piachach. Na szkło Canona, które wymieniłeś, większość moich znajomych narzeka, podobnie i recenzje w sieci mówią, że nie jest warte swojej ceny. Sam mam Nikkora 18-70, jestem bardzo zadowolony, ale to dość ciemne szkło, więc w pomieszczeniach nie da rady. Niedawno Nikon wypuścił szkło o podobnej ogniskowej, 16-85 ze stabilizacją, a w najbliższym czasie wypuści kolejne, bodajże 18-105, też VR. Jeśli podobała ci się stałka N 50/1.4, a nie masz na nią kasy, kup 50/1.8 - trzykrotnie tańszy, a ciemniejszy jedynie o 1/3 przesłony. Zbudowany znacznie lepiej niż odpowiednik Canona.

Ogólnie, jeśli chcesz mieć uniwersalny zestaw na wszystkie okoliczności od razu, na kolejnych kilka lat albo i dłużej, to przychyliłbym się do opinii Schwefela - bierz Pentaxa, bo za 3kawałki będziesz miał wszystko od razu. Ale jeśli chcesz wejść w system, który da ci możliwości rozbudowy, to raczej N lub C. Wszystko zależy, jak strzelasz :)

 

W najbliższym czasie Nikon będzie prezentował nowego d90, może więc warto poczekać z zakupami, choć zanim wejdzie na półki pewnie minie jeszcze trochę czasu. Ma mieć live view i możliwość kręcenia filmów z dźwiękiem, poza tym złącza HDMI i do GPS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o mnie, to zdecydowałem się na Canona 450D, ze względu na bardzo dużą dostępność akcesoriów i szkieł. Zgodze się, że za sumę prawie 2000zł (kit) są lepsze propozycje i kitowy obiektyw Canona to kicha, ale np. taki Olympus E-520/E-510 mimo Dual-Kitu, oferuje naprawdę mały wybór optyki do swoich aparatów (jeśli chodzi o nas piękny kraj).

Miałem na celowniku Soniaka A-350, ale zrezygnowałem ze względu na przesadzoną ilość megapixeli, co za tym idzie większe szumy i kilka innych spraw. Pentaxa nie brałem pod uwagę ale mimo to dziękuje za przedstawienie możliwośći i argumentację szczególnie Schwefelowi.

Nikona też nie brałem pod uwagę, przez chwilę śmignął mi D80, ale nie mam funduszy na niego.

Canona kupię za około 2 tyg. jak dostanę wypłatę :mellow:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten link jest tylko czystym marketingiem producenta, bo ja na przykład nie wierzę w nic co sobie napisze na stronie Canon, Nikon, Pentax czy inny. To jest zagrywka by sprzedać więcej droższych szkieł z VR. Dla mnie liczą się testy (i to też nie wszystkie) i opinie użytkowników.

ich wadą jest dostępność szkieł - chociaż rzeczywiście świetnie współpracują z m42, to już AF nie ma na rynku tak wiele jak szkieł z bagnetami do Nikona albo EOSów.

Jaką wadą? Popatrz na ceny szkieł profi do Nikona czy Canona w Polsce a później w USA. I co? Różnica dochodzi nawet do 1/2 naszej ceny, więc nikt o zdrowych zmysłach nie będzie u nas kupował. Także ta niby wada Pentaxa, że niektóre szkła trzeba sprowadzać (głównie "gwiazdki") wcale nie jest wadą bo do Canona czy Nikona też trzeba sprowadzać.

Główną różnicą w ergonomii pomiędzy Nikonami a Canonami z półki bardziej zaawansowanej amatorskiej (nie wiem jak to nazwać) jest kółko kontroli przesłony i czasu - w Canonie jest kółko na tylnej ściance, wiele osób chwali to rozwiązanie

Tak jest istotnie ale nie dodałeś, że w nowych body oba kółka są w pełni programowalne, więc z Canona można zrobić Nikona i na odwrót.

Podobnie, tańsze szkła innych firm, takich jak Tokina, Sigma, Tamron, najpierw wypuszczane są dla Nikona i Canona, do Sony/Minolta, czy Pentaxa zwykle co najmniej kilka miesięcy później.

To też prawda ale po pierwsze ta różnica się już zaciera, bo Pentaksiarze wywierają nacisk a po drugie dzięki temu można wyeliminować niedoróbki, które wychodzą zaraz po wyjściu, jak np mydlenie i BF/FF w Tamronie 17-50/2,8 pod Canona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką wadą? Popatrz na ceny szkieł profi do Nikona czy Canona w Polsce a później w USA. I co? Różnica dochodzi nawet do 1/2 naszej ceny, więc nikt o zdrowych zmysłach nie będzie u nas kupował. Także ta niby wada Pentaxa, że niektóre szkła trzeba sprowadzać (głównie "gwiazdki") wcale nie jest wadą bo do Canona czy Nikona też trzeba sprowadzać.

miałem na myśli rynek uzywanych szkieł, który w USA jest owszem, większy, ale i tak proporcjonalnie P jest mniej niż C i N.

 

Tak jest istotnie ale nie dodałeś, że w nowych body oba kółka są w pełni programowalne, więc z Canona można zrobić Nikona i na odwrót.

Nie chodzi mi o to, że możesz sobie przełączyć jedno z drugim, tylko, że w N obydwoma kręcisz w poziomie, natomiast w C w pionie - i jedno to umieszczone na płask duże kółko, co istotnie zmienia sposób obsługi:

http://a.img-dpreview.com/reviews/CanonEOS...undview-001.jpg

http://a.img-dpreview.com/reviews/NikonD3/...undview-001.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam,

mam pytanko o pierwszą lustrzankę...

Cena jaką "dysponuję" to ok 1500zł... czy kupno lustra w takiej cenie do amatorskiego focenia ma sens??

Mój obecny kompakt Lumixa jakoś nie pozwala na uzyskanie "głębszych zdjęć"... fotki są płaskie i jakieś takie bez wyrazu:/

Znajdzie się coś w tej kwocie??? jakiś zestaw na start ale zależy mi na tym żeby to był zakup rozwojowy, żebym mógł poczuć różnicę pomiędzy nowym sprzętem a używanymi dotychczas kompaktami

Cena powinna objąć body+obiektyw -żadnych zbędnych bajerów(no chyba że pokrowiec lub coś rzeczywiście wartego uwagi;))

W Media Markt chcieli mi wcisnąć Soniaka alfę(modelu nie pamiętam ale w komplecie z obiektywem kosztował ok ~1450pln)... kumpel -fotograf- również polecał tę markę. Z kolei na niektórych forach wiele osób wypowiadało się że Sony to przerost formy nad treścią...

 

1. System antywstrząsowy w korpusie czy w obiektywie(wiem że to drugie 'droższe'..)??

2. Nie zależy mi na ruchomym ekranie, rozdzielczość do ok 10,5MPix(większe niepotrzebne)...

3. czy w tej cenie zmieszczą się aparaty z automatycznym czyszczeniem matrycy("ultradźwiękowym" czy jakoś tak.. -podobno dosyć pomocne)??

4. Który "rodzaj" kart pamięci lepszy?? -i jak kształtują się ich ceny. W tym temacie jestem jeszcze w poprzedniej epoce... w dotychczasowych aparatach używałem SD... rodzaj kart ma obecnie jakieś większe znacznie???

5. Jak już wspomniałem w grę wchodzą tylko nowe aparaty ze sklepu(nie allegro), dostępne w Warszawie(zależy mi też na dobrej "sieci serwisowej" i dostępie do części typu obiektyw itp)

6. na co zwracać uwagę przy kupnie??(jakie szczegóły są istotne)

7. Nie będę fotek przerabiał na kompie -PS i inne gimpy mnie nie interesują więc aparat powinien dać mi możliwość maxymalnego wykorzystania potencjału 'lustrzanki' i 'cyfrówki'

8. Będę robił również zdjęcia ruchomym "elementom"(jak przystało na to forum) więc chyba AF powinien być w miarę szybki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za 1500 tys z nowego sprzętu kupisz podstawowy korpus z najprostszym obiektywem, znajomym zwykle polecałem nikona d40, ale na twoim miejscu zastanowiłbym się, czy rzeczywiście kupno lustrzanki coś zmieni. jeśli nie podoba ci się to, że zdjęciom z kompakta brakuje wyrazu i są płaskie, może wystarczy zmienić ustawienia nasycenia i kontrastu?

warto też przekonać się do obróbki obrazu - photoshop, lightroom, gimp, czy cokolwiek innego nie jest tylko i wyłącznie do tego, żeby zdjęcie całkowicie odrealnić; zdjęcia obrabia się od początku fotografii, jedyna różnica jest taka, że obecnie robi się to na komputerze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

mam pytanko o pierwszą lustrzankę...

Cena jaką "dysponuję" to ok 1500zł... czy kupno lustra w takiej cenie do amatorskiego focenia ma sens??

Mój obecny kompakt Lumixa jakoś nie pozwala na uzyskanie "głębszych zdjęć"... fotki są płaskie i jakieś takie bez wyrazu:/

Znajdzie się coś w tej kwocie??? jakiś zestaw na start ale zależy mi na tym żeby to był zakup rozwojowy, żebym mógł poczuć różnicę pomiędzy nowym sprzętem a używanymi dotychczas kompaktami

Cena powinna objąć body+obiektyw -żadnych zbędnych bajerów(no chyba że pokrowiec lub coś rzeczywiście wartego uwagi;))

W Media Markt chcieli mi wcisnąć Soniaka alfę(modelu nie pamiętam ale w komplecie z obiektywem kosztował ok ~1450pln)... kumpel -fotograf- również polecał tę markę. Z kolei na niektórych forach wiele osób wypowiadało się że Sony to przerost formy nad treścią...

 

1. System antywstrząsowy w korpusie czy w obiektywie(wiem że to drugie 'droższe'..)??

2. Nie zależy mi na ruchomym ekranie, rozdzielczość do ok 10,5MPix(większe niepotrzebne)...

3. czy w tej cenie zmieszczą się aparaty z automatycznym czyszczeniem matrycy("ultradźwiękowym" czy jakoś tak.. -podobno dosyć pomocne)??

4. Który "rodzaj" kart pamięci lepszy?? -i jak kształtują się ich ceny. W tym temacie jestem jeszcze w poprzedniej epoce... w dotychczasowych aparatach używałem SD... rodzaj kart ma obecnie jakieś większe znacznie???

5. Jak już wspomniałem w grę wchodzą tylko nowe aparaty ze sklepu(nie allegro), dostępne w Warszawie(zależy mi też na dobrej "sieci serwisowej" i dostępie do części typu obiektyw itp)

6. na co zwracać uwagę przy kupnie??(jakie szczegóły są istotne)

7. Nie będę fotek przerabiał na kompie -PS i inne gimpy mnie nie interesują więc aparat powinien dać mi możliwość maxymalnego wykorzystania potencjału 'lustrzanki' i 'cyfrówki'

8. Będę robił również zdjęcia ruchomym "elementom"(jak przystało na to forum) więc chyba AF powinien być w miarę szybki...

 

 

w rtv euro agd jest teraz olympus e 410 w dual kicie bodajze za 1399zl jak u ciebie tego sklepu nie ma to mozesz wejsc na ich strone i przez neta zamowic

 

1. w korpusie bo wtedy masz tansze obiektywy (czyli sony albo olympus) wiec jeszcze moze zapoluj na sony a200

2. nie chce mi sie sprawdzac jaka ma matryce

3. to czyszczenie matrycy? myslalem ze lustra :thumbsup: a pozatym to sciema :)

4. obecnie do cyfrowek to chyba compact flashe no i sd sa dobre

5. w rtv euro agd zawsze sa promocje zobacz ich strone netowa no i fotojockery

6. jak ci lezy aparat w dloni i czy ogolnie wszystko z nim ok jak juz sie zdecydujesz

7. jak nie bedziesz nic robil ze zdjeciami to moze jednak jakis panasonic fz-18 albo nikon p80 ? to sa kompakty zaawansowane

8. af zalezy od obiektywow :D najbardziej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście proponowałbym Ci Nikona d60. Mam go praktycznie od momentu kiedy pokazał się w Polsce. Obiektyw 18-55 ze stabilizacją obrazu. Obecnie cena wynosi w granicach 1650 zł i cały czas spada. Myślę, że warto dopłacić.

 

Odpowiadając na Twoje pytania:

 

1. System antywstrząsowy w korpusie czy w obiektywie(wiem że to drugie 'droższe'..)??

- stabilizacja jest w obiektywie i z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć że działa tak jak trzeba.

 

2. Nie zależy mi na ruchomym ekranie, rozdzielczość do ok 10,5MPix(większe niepotrzebne)...

- 10.2 mln pixeli, bez ruchomego ekranu. Przekątna 2,5".

 

3. czy w tej cenie zmieszczą się aparaty z automatycznym czyszczeniem matrycy("ultradźwiękowym" czy jakoś tak.. -podobno dosyć pomocne)??

- jest system usuwania kurzu (przy włączaniu i wyłączaniu aparatu), dodatkowo czujnik zbliżenia oka - świetna rzecz wyłączająca ekran w momencie zbilżenia oka do aparatu - kiedy jest już ciemno nic nie świeci Ci pod nosem. Kiedy odsuniesz oko od aparatu automatycznie włącza się wyświetlacz.

4. Który "rodzaj" kart pamięci lepszy?? -i jak kształtują się ich ceny. W tym temacie jestem jeszcze w poprzedniej epoce... w dotychczasowych aparatach używałem SD... rodzaj kart ma obecnie jakieś większe znacznie???

- karta w d60 to SD albo SDHC. Ja osobiście używam tej drugiej. Fotek w formacie *.jpg w najlepszej jakości i w największej rozdzielczości wchodzi ponad 900, chociaż wyświetlacz pokazuje w granicach 530. Cena SanDisc SDHC 4GB Extreme III to teraz ok 80 zł (a ja kupowałem za 150zł :thumbsup: ). Karta powinna być pojemna i mieć szybki zapis. D60 zapisuję również fotki w formacie *.nef (co jest odpowiednikiem plików *.raw) i wtedy 1 fotka zajmuje ok 10mb więć dość sporo. Dlatego tak ważna jest dobra karta.

 

5. Jak już wspomniałem w grę wchodzą tylko nowe aparaty ze sklepu(nie allegro), dostępne w Warszawie(zależy mi też na dobrej "sieci serwisowej" i dostępie do części typu obiektyw itp)

- nie miałem jeszcze z nim żadnego problemu, ale myślę że raczej żadnych problemów być nie powinno. Nikon, obok Canona, Olympusa (itd) to najpopularniejsze marki, więc z obiektywami też nie ma problemu.

 

6. na co zwracać uwagę przy kupnie??(jakie szczegóły są istotne)

- po pierwsze poczytaj opinie, zerknij przykładowe fotki w oryginalnej jakości, jeżeli masz możliwość to weź aparat w "łapy", zobacz jak leży, porównaj odpowiedniki konkurencji. Pomyśl nad statywem.

 

7. Nie będę fotek przerabiał na kompie -PS i inne gimpy mnie nie interesują więc aparat powinien dać mi możliwość maxymalnego wykorzystania potencjału 'lustrzanki' i 'cyfrówki'

- d60 ma w menu pare bajerów typu nakładanie fotki na fotkę, rozjaśnianie, sepia, czarno-biały, przycinanie zdjęcia, funkcja D-Lighting, efekty filtrów, redukcja czerwonych oczu. Osobiście nie używam tych funkcji, bo fotki naprawdę wychodzą rewelacyjne. Na PC tylko ustwiam kontrast i ewentualnie kadruję jak trzeba.

 

8. Będę robił również zdjęcia ruchomym "elementom"(jak przystało na to forum) więc chyba AF powinien być w miarę szybki...

- kitowy obiektyw 18-55VR (VR - stabilizacja) spokojnie daje radę. AF do wyboru - manualnym automatyczny, pojedynczy, ciągły. Działa sprawnie i cicho. Jak na kitowca to wydaję mi się że nie ma na co narzekać.

 

Linki:

 

http://www.cyfrowe.pl/aparaty/nikon-d60-i-ob.-18-55-vr.html

http://www.sklepfotograficzny.pl/aparaty-cyfrowe/lustrzanki/Nikon/Nikon-D60-18-55mm/

 

***

 

Jeżeli chcesz jakieś testowe fotki, albo coś tam jeszcze zapytać to bezstresowo pisz na PW.

 

 

3. to czyszczenie matrycy? myslalem ze lustra :) a pozatym to sciema :P
No raczej matrycy. Jeżeli masz jeden obiektyw i masz go "przyklejonego" na stałe to może nie odczujesz tego działania, jeżeli masz ich kilka i wymieniasz dość często to uwierz mi że, czyszczenie matrycy to nie jest ściema :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...