Skocz do zawartości

[rama] Full do enduro i fr; do 2000; może być zza granicy


Mryous

Rekomendowane odpowiedzi

1) Nie Firefly, a Flick.

2) Spec jest ramką do Enduro/FR a nie FR/DH

3) Nie wiem, czy wiesz, ale Sherman był serią Manitou właśnie do FR i DH (zastąpiony potem przez Travisa). A golenie 32mm - nie wiem, dla mnie ważniejsza jest sztywność, a ta jest wzorowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SX Trail ramą do FR/DH? Chyba biorąc pod uwagę kryteria z połowy lat 90-tych. Wyżej od SX'a jest jeszcze Big Hit i Demo 8 i Demo 9. To do czego są te rowery? Do lotów kosmicznych?

SX jest ramą, tak jak pisze Maciek, do ostrego enduro, podobnie jak Sherman, 36, 66 i jeszcze parę innych amorów. A to, że nie ma ośki nie każdemu musi przeszkadzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Freeride/DH

YOU WILLING? IT'S ABLE. 170mm of plush FSR travel, terrain tuned geometry and just the right parts pick means the SX⢠Trail is able to handle everything from triple overhead drops to backcountry rips.

Po pierwsze to jest oficjalny opis ramy - jest do FR/DH

Po drugie - może w dotychczasowym zastosowaniu amor był sztywny , ale chyba nikt nie zakłada amora z goleniami 32 mm do FR/DH .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze to jest oficjalny opis ramy - jest do FR/DH

Po drugie - może w dotychczasowym zastosowaniu amor był sztywny , ale chyba nikt nie zakłada amora z goleniami 32 mm do FR/DH .

SX Trail jest jak sama nazwa wskazuje ramą typy "Trail", po naszemu enduro/AM. Jest odpowiednikiem Nomada, 6.6, Reigna X itp. a to że da się na niej uprawiać DH to inna sprawa. Na nomadach też zasuwają w DH ale to nie znaczy że to rama skonstruowana do DH. Wystarczy sprawdzić czy ma przewidzianą w specyfikacji fabrycznej przerzutkę przednią i sprawa jasna.

Może z twojego punktu widzenia (XC/maraton) ta rama to DHpotwór ale obiektywnie rzecz biorąc nim nie jest.

 

Jeśli da się takiego wyhaczyć tanio to myślę że warto.

 

PS. Akurat Shermanowi mimo 32mm goleni wiotkości zarzucić się nie da, niektórzy twierdzą że jest sztywniejszy od boxxera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SX Trail jest jak sama nazwa wskazuje ramą typy "Trail", po naszemu enduro/AM.

 

Jak już poprzednio napisałem , sam Spec określa ją jako FR/DH

http://www.specialized.com/bc/SBCBkModel.jsp?sid=08SXTrail

- więc nie próbuj być mądrzejszy od konstruktora (który wyposaża go w korby z tarczami 36/24 Truvativ Holzfeller) :)

Ocena tej ramy Speca - rama do FR - z możliwościami DH - ale na pewno nie Enduro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę Cię przekonywał, że jesteś w błędzie bo widzę, ślepo podparłeś się tym co napisał producent, zamiast widocznymi właściwościami ramy.

Widzę, że nie jesteś w temacie.

 

Dobrze że SC nie robi takich klasyfikacji bo nomad też by wpadł do kategorii FR/DH

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rulez, mam pytanie, jeździłeś albo na tym Specu, albo na tym, co mi polecasz?

 

I pytanie numer dwa - skoro w USA fulle do XC mają do 130-140mm skoku z tyłu, a Spec SX Trail ma 170mm, to jakie to są rowery enduro? I do czego powinny być używane freeride'owe maszyny ze skokiem rzędu 230mm?

 

Dobra, uznajmy tego Speca SX Trail za ramkę do hardcore'owego downhillu i freeride'u, ale i tak moje pytanie jest inne - warto? Czy lepiej tego Haro albo Treka?

 

I tak na koniec: http://www.bikemagic.com/news/article/mps/uan/4375 <- Rulez, pzreczytaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SX Trail jest jak sama nazwa wskazuje ramą typy "Trail", po naszemu enduro/AM. Jest odpowiednikiem Nomada, 6.6, Reigna X itp. a to że da się na niej uprawiać DH to inna sprawa. Na nomadach też zasuwają w DH ale to nie znaczy że to rama skonstruowana do DH. Wystarczy sprawdzić czy ma przewidzianą w specyfikacji fabrycznej przerzutkę przednią i sprawa jasna.

Może z twojego punktu widzenia (XC/maraton) ta rama to DHpotwór ale obiektywnie rzecz biorąc nim nie jest.

 

Jeśli da się takiego wyhaczyć tanio to myślę że warto.

 

PS. Akurat Shermanowi mimo 32mm goleni wiotkości zarzucić się nie da, niektórzy twierdzą że jest sztywniejszy od boxxera.

nie do konca jest enduro/am bo wtedy fulle speca oznaczone enduro czym by byly skoro sx jest do am(dyscypliny lzejszej od enduro)/enduro wg ciebie?

spec ma chyba najwiecej linii rowerow wyspecjalizowanych: epic/stumjumper/pitch/enduro/sx/big hit/demo. sx moim zdaniem jeszcze ewentualnie nadaje sie do enduro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mryous

to jakie to są rowery enduro?
Rower Enduro (cytuję za pewną gazetą) :
To ostatnia kategoria rowerów górskich ,na których podjeżdżanie może być wygodne

Niestety nawet z opisu który wrzuciłeś, wynika , że w Specu jest to bardzo utrudnione , i jest okupione dużym wysiłkiem !

Co do Haro - ciekawa maszyna , na pewno Enduro z możliwością lekkiego FR , powinienś wypróbować 18".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ja wtrącę swoje dwa słowa.

Najpierw to patrząc dzisiaj na rowery z pełnym zawieszeniem oprócz skoku trzeba patrzeć tez na masywność i geometrie. Jak sami stwierdziliście to nie lata 90 żeby każdy rower o krótkim skoku pakować od razu do XC, a każdy o długim do DH (wystarczy zobaczyć kolekcje Intensa).

 

Ten spec właśnie ze względu na geometrie by mi pasował do zastosowań FR/DH. Z taką geometrią ciężko by się podjeżdżało a to ma być jeszcze możliwe w rowerze enduro.

 

Ten Haro już bardziej pasuje do definicji enduro właśnie z powodu geometrii na której powinno się jeszcze dać podjechać.

 

A czy warto tego speca. 750 $ za ramę speca to zawsze warto ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeździłem chwilę na tym specu i czułość zawieszenia jest naprawdę fenomenalna. nie wiem jak z pompowaniem ale sądzę że to może być największy problem z tą ramą. można dać dłuższy mostek, lżejsze części (zeszłoroczny najwyższy model tego speca ważył 19kg...), ale pompowania się nie przeskoczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spec prezentuje się bardzo solidnie i jest solidny. zależy czy latasz czy nie, ale jak lubisz podjeżdżać, to proponuje speca enduro. system zawieszenia ten sam, skoku 15cm, ale ma o niebo lepszą geometrie, bo na sx trailu ciężko sie bedzie podjeżdżać. endurak nie robi z tym żadnych problemów.

ale jeśli dużo latasz, to sx bedzie lepszy ze względu na bardziej freeridowe geo i te 2cm skoku wiecej.

pompowania podczas jazdy na siedząco nie ma wogóle na żadnym z testowanych przeze mnie ustawień dampera.

dla mnie ramka cud :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie do konca jest enduro/am bo wtedy fulle speca oznaczone enduro czym by byly skoro sx jest do am(dyscypliny lzejszej od enduro)/enduro wg ciebie?

spec ma chyba najwiecej linii rowerow wyspecjalizowanych: epic/stumjumper/pitch/enduro/sx/big hit/demo. sx moim zdaniem jeszcze ewentualnie nadaje sie do enduro.

Generalnie nie rozróżniam am od enduro i trail, dla mnie to ten sam rodzaj rowerowania pod różnymi nazwami, a jak widać różni ludzie stosują do tego różne rowery od 120/120 przez 150/150 aż do 170/170 (w moim przypadku nawet 180/165).

Gdzie stawiasz granicę między AM a enduro?

 

Mryous

Rower Enduro (cytuję za pewną gazetą) :

 

Niestety nawet z opisu który wrzuciłeś, wynika , że w Specu jest to bardzo utrudnione , i jest okupione dużym wysiłkiem !

...

Jakby rower ten był do FR/DH to producent nie założyłby mu dwutarczowej korby z 24zebową koronką która nadaje sie tylko do podjeżdżania, dwu tarczowa korba to właśnie znak, że rower jest przeznaczony do enduro jak dla mnie.

 

 

...

Ten spec właśnie ze względu na geometrie by mi pasował do zastosowań FR/DH. Z taką geometrią ciężko by się podjeżdżało a to ma być jeszcze możliwe w rowerze enduro.

...

Jak dla mnie geometria tego roweru jest bardzo "enduro", do FR generalnie używa się bardziej stromych kątów główki, do DH z kolei dużo łagodniejszych kątów rury podsiodłowej, wiec coś nie tak z tą waszą geometrią FR/DH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do FR generalnie używa się bardziej stromych kątów główki,

Bardziej stromych niż do Enduro ? Co za głupoty wypisujesz.

Spec Enduro makąt główki między 67/68 a rurę podsiodłową 71,9/72,8 .

A Spec SX odpowiednio 66,5/67,5 i 70/71.

Widzę, że ty ię "znasz" a cała reszta to głąby .... ciekawe, że wiekszość się tak myli ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej stromych niż w DH, moje niedomówienie.

 

Generalnie:

DH, łagodne kąty główki + łagodne kąty rury podsiodłowej

FR, strome kąty główki + kąty rury podsiodłowej nazwałbym to neutralne

I DH i FR większy skok i brak koronki 24 i przerzutki przedniej.

 

Spec SX nie jest ani DH ani FR więc mi go nie przedstawiaj jako przykład.

 

Będzie tego.

Dla mnie SX to jak najbardziej rower do szeroko pojętego enduro, które jak wiadomo jest mix'em wszystkich rodzajów jeżdżenia od XC przez FR aż po DH. Ten rower jak najbardziej sie do tego nadaje.

Nie koniecznie zależy mi na tym, żeby "większość" się ze mną zgadzała.

 

PS. Większość jak najbardziej może się mylić, vide wybory...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SX to jak najbardziej rower do szeroko pojętego enduro, które jak wiadomo łjest mix'em wszystkich rodzajów jeżdżenia od XC przez FR aż po DH.

No teraz to już ściemniasz na całego ....odpuść sobie ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No teraz to już ściemniasz na całego ....odpuść sobie ...

Nie wyciągaj buraku stwierdzeń z kontekstu zdania. Napisałem "dla mnie".

 

Po za tym nie bede się dochodził z gościem od 10kg chuderlaków o rowery enduro bo wiem że z jego punktu widzenia sprawa wygląda zupełnie inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacytuję Magazyn Rowerowy z maja 2008.

 

All Mountain to najbardziej uniwersalne rowery, które poradzą sobie z dość trudnym terenem dzięki sporemu skokowi zawieszenia (120-140 mm), dzięki stosunkowo niskiej masie nie stracą jednak zdolności sprawnego podjeżdżania.

...

Rozróżnienie między rowerami all mountain i enduro jest dosyć trudne (gdyż te nazwy bywają stosowane zamienne), lecz przyjęło się, że enduro to mocniejsza wersja roweru all mountain, o większym skoku (140-160 mm), z przednim widelcem wyposażonym w sztywną oś 20 mm, z tarczami hamulcowymi o większej średnicy (185-203mm).

Rowery FR to kategoria najtrudniejsza do sklasyfikowania. Rozpoczyna się od rowerów bliskich enduro (150-170 mm), obejmuje bardziej cywilizowane wersje zjazdówek (skok 180-200mm), a kończy na popularnych ostatnio rowerach do slopestyle'u (140-170 mm). Nowym trendem jest dziś stosowanie widelców jednopółkowych, umożliwiających wykonywanie niektórych trików. W rowerach FR spotkamy zarówno powietrze, jak i klasyczne sprężynowe tłumiki oraz widelce, hamulce tarczowe z tarczami o dużej średnicy (203 mm).

...

Rowery FR czasami występują w wersji z dwiema zębatkami z przodu (kiedy wykorzystywane są do podjeżdżania) lub z jedną zabezpieczoną napinaczem łańcucha.

 

Rowery DH są wysoce wyspecjalizowane i służą do pokonania najeżonej przeszkodami trasu zjazdowej w jak najkrótszym czasie. Wyposażone są w dwupółkowe widelce o skoku 180-200 mm, zestrojone z tylnym zawieszeniem o skoku od 180 do 230mm. Od rowerów do ekstremalnego FR różnią się głównie łagodniejszym kątem główki (64-66 stopni), niższym położeniem środka suportu oraz zwiększonym rozstawem kół, te różnice mają zwiększyć ich stabilność przy wysokich prędkościach oraz poprawić właściwości trakcyjne w zakrętach. Niższy środek suportu wymusza stosowanie korb o krótszych ramionach (165mm) oraz zębatkach o małej liczbie zębów (36-38).

 

Zaznaczam, że sam tego nie napisałem, tylko cytuję.

 

Uff... ale się napisałem. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak - na podjeżdzaniu mi niezbyt zależy, dla mnie istotą jest zabawa na zjazdach i tego właśnie szukam :huh: A, że jeżdżę też trochę po płaskim (trzeba gdzieś dojechać w mieście, nie? :) ), to miło by było, żeby strasznie nie pompował ;]

 

Na SXie podjeżdzanie będzie możliwe, czy nie? I czy przy Mce i moich wymiarach (180cm, 86cm nogi) będę miał jakiś zapas miejsca między ramą a, że tak to ujmę, przyrodzeniem? :) Pytam, bo niezbyt mam gdzie przejechać się na takiej ramce. Od razu mówię, że będę raczej jeździł z w miarę nisko ustawionym siodłem...

 

I jeszcze jedno - czy waga w specu bardzo przeszkadza, czy jest raczej zwinną maszyną, itp?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podjezdzanie jest mozliwe na KAZDYM rowerze mtb. pytanie jak bardzo jest to męczące. moj kumpel jedzil do dziewczyny na 25 kilowej zjazdowce 140 km w obie strony a do startu swoich wypadow dh wjezdzal stojąc w korbach. oczywiscie jest to przypadek sporadyczny ale widac ze wszystko jest mozliwe.

sx'em da się podjezdzac tym bardziej ze kombinacja zebatek to chyba 22/32, choc pewnie nie jest to zbyt przyjemne. ja jezdzilem 18 kilowym rowerem ze skokami 170/185 na co dzien, na wycieczki w teren i na maratony i nie bylem ostatni. mieszkam w gorach i co zabawne wjezdzalem nim tam gdzie teraz nie wjezdzam 4 kilo lzejszym. :)

gdzie stawiam granice miedzy all mountain i enduro? dla mnie all mountain to po prostu czysta turystyka rowerowa bez elementow grawitacyjnych. rower maksymalnie lekki bez ryzyka ze się złoży.

mysle ze spec sam nagina definicje ktore wprowadzil. oznacza "enduro" serie bardzo uniwersalnych rowerow ale mysle ze raczej dosyc delikatnych - bardziej do enduro jakie ja pojmuje (czyli superefektywna i komfortowa zabawka do turystyki)dla mnie all mountain/enduro to jedno - wyzej opisalem co prawdopodobnie producenci chca przez to rozumiec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...