Skocz do zawartości

[rower] Geometria - podstawowa wiedza


Rulez

Rekomendowane odpowiedzi

A co z oponami?

Żeby pomiary były bardziej miarodajne, wypadałoby je z obydwu rowerów ściągnąć ;)

Pozdrówko z uwagą :)

 

O, to, to, to. Bardzo trafna uwaga :-) Wielu się wydaje, że różnica między kołem szosowym a górskim jest duża, czyli taka jak różnica obręczy. Otóż nic bardziej mylnego, ponieważ na samych obręczach raczej nie bardzo da się jeździć ;-)!

 

Przykład. Instrukcja licznika Cateye Tomo, proponowane wartości obwodu dla koł:

-> 700x23c - 210mm

-> 26x2.1 - 207mm

 

3mm to tylko niecałe 1.5% różnicy! Konia z rzedem temu, kto z daleka rozróżni przedmiot o dlugości 1.00m od przedmiotu o długości 1.15m :-)

 

Jak widać, porównując zdjęcia szosówki i gorala, należy bardzo ostrożnie podchodzic do wielkości kół wraz z oponami. Tak wiec stwierdzenie "koło wiadomo, wyzsze w szosie" proponuję lekko zweryfikować :o)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale opony nic tu nie zmieniają ;)

A w kątach tym bardziej. Chyba że ktoś zakłada inne rozmiary na tył i inna na przód.

 

Zmierzyłem obręcze, w powiększeniu wyszło MTB - 17 cm, a szosa 19,2 cm.

Czyli jeżeli 17 = 559

to 19,2 = 631 (czyli prawie 622).

 

Minimalnie powiększony jest szosowiec (o 1,5% właśnie 63/62), ale tak nieznacznie, że niczego to nie zmienia.

Bo jak juz pisałem, wszelkie róznice w długościach rur i rozstawy są zachowane. Tam gdzie MTB jest większy, to na fotce też. I odwrotnie także.

 

Więc jak widać, "szosa" to bardzo krótki rowerek (gdy małe oponki) mimo swoich 28 cali (właściwie to 26,5-27 cala :D ).

Mniejszy od MTB i dużo mniejszy od crossa.

 

===

 

 

 

Porównanie bików na obręczach 622, czyli 28-29 cali.

 

W porównaniach bokiem (prawa-lewa) Kellys`a dałem nieco wyżej, tak jak by miał opony w okolicy 1,9-2,0 a nie 1,6.

 

96c2ec975436b1b1m.jpg

 

http://images29.fotosik.pl/122/96c2ec975436b1b1.jpg

 

- prosto do dużej foty.

 

Wyszło w praniu, że Superior faktycznie ma duże widły tylne.

Tylko jest jedna ciekawostka, z porówania wynika, że Superior ma mniejszy kąt nachylenia posiodłowej niż podaje.

Wg. mnie gdzieś w okolicy 70* tylko!

 

Chyba, że na niższym amorku, zamiast 100 mm gdyby tam dali 60 mm to może by się zrobiło z tego 72-73.

 

Proporcje bików byli liczone wg. obręczy - każda z nich ma jednakową wilkość.

 

Jak widać, wszystkie biki mają przekrok na tej samej wysokości (wysokość górnej rury w połowie).

Także kiera jest na tej samej wysokości, najwyżej byłaby nawet w Almie (orbea), tylko tam dali na minus.

 

Kellys doskonale by się nadawał na 29er, bo w wielu sprawach jest bardziej zwrotny i zbliżony do MTB 26 niż pozostałe 29er. Tyle, że Kellys ma problemy by mieściły się tam opony 2,1 (nie został pomyśalny na tak szerokie).

 

No ale na 1,85-2,0 też się startuje, więc czemu nie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc jak widać, "szosa" to bardzo krótki rowerek (gdy małe oponki) mimo swoich 28 cali (właściwie to 26,5-27 cala :D ).

Mniejszy od MTB i dużo mniejszy od crossa.

 

Lekko przesadzasz, co do szosowki. To rower niższy, typowe obniżenie suportu to 64-68mm, w góralu coraz częściej tylko 30mm. Efektywna dlugość ramy dla URC9.9 w rozmiarze M to 570, do tego mostek pewnie ze 120mm i ciagle zapominasz o wyprzedzenie kierownicy szosowej ("reach"), typowo 85mm c-c. Trzeba to dodać do długości. Nawet na Twoich obrazkach widać, że zakładając górny chwyt i dłonie na manetkach, otrzyamy dłuższy o parę centymetrów rower.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kumam po co obnizac przekrok, skoro kobiety maja dluzsze nogi....

 

To jest w ogóle największa zagadka świata - dlaczego dla kobiety o tym samym wzroście producenci zalecają niższe ramy ....

 

Mimo że:

- nie mają jaj :)))))))) choć tez pewno może je wpadka na rure boli, ale czy tak jak nas?

- mają dłuższe nogi (ponoć) przy tym samym wzroście.

 

A dostają ramy z 5-10 cm niższe (damki lub niższa rura).

 

Czy w spódnicy się jeździ? Chyba tylko na roweruch miejsich bo tam nie podwieje :banana:

 

Chyba chodzi o to, że producenci dbają o to, by kobiety zbytnio się nie męczyły, podnosząc "tak wysoko" noge przy wsiadaniu, albo mają je za łamagi.

 

A tak poważnie, ja też uważam, że wszystkie ramy powinny tak wyglądać :) Jezeli proponują takie dla kobiet, to TYM bardziej dla facetów :)

Nie wygląda to jak klasyczna damka na szczęscie, tylko jak cos pośredniego.

c6d2933336512175.jpg

 

http://images29.fotosik.pl/126/c6d2933336512175.jpg

 

Taka ramka ma swoje zalety.

Ktoś potrzebuje przekroku w biku jakie spotyka się w męskich w okolicach 18-19 cali (jak np; ja). No jest tak na granicy powiedzmy tych zalecanych norm.

 

Bierze męską 18-tke i musi dać dłuższą sztyce - zazwyczaj 5 cm więcej rury niż gdyby brał np: 19,5. Do tego zmniejsza się sztywność, bo dużo wystaje.

Do tego, nie zmieści tam 2 bidonów ......

 

Zaś gdyby brał taką "damke" jak wyżej, to może brac ją nawet 19-tke a będzie miał:

- rure podsiodłową na 19 calach, więc rośnie sztwynośc na lini siodło-suport;

- nie trzeba brać dłuższej sztycy (np: zamiast 35 to 30, lub zamiast 40 to 35);

- przekrok będzie miał jak w 17-tce, a więc jeszcze bezpieczniej! (a sztywnośc jak w 19);

- zmieszczą się 2 bidony.

 

Teoretycznie może być większa masa, ale można to zaoszczędzić czasm na krótszej sztycy. Bo wygięta rama to może z 2-3 cm dłuższa rura, ale czasem można zejśc na 5 cm krótszą sztyce.

 

Ja bym od razu brał taką ramę, właśnie 19-tke. Przekrok tam jest jak w 17-tce, a ja mam dosyć krótkie nogi jak na swoje 180 cm, więc taki przekrok to ideał :)

Tylko by efektywna długość górnej rury była koło 60 cm i waga 1,7-1,8 kg, to cacy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

choć tez pewno może je wpadka na rure boli, ale czy tak jak nas?

Boli, evo - uwierz - boli. Nie bez kozery określenie "wrażliwe miejsce" jest uniwersalne i odnosi się nie tylko do męskich przyrodzeń :) .

Pozdrówko wtrącone :)

 

PS. Pierwsze słyszę o tym, aby kobietom o tym samym wzroście, co faceci, producenci zalecali niższe ramy :) . Owszem, zalecają krótsze - to akurat wiadomo, czemu. I zapewne właśnie tutaj tkwi istota owego pozornego paradoksu: krótsze ramy z reguły są przy okazji rozmiarowo mniejsze :) . W tę stronę to działa - nie na odwrót.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa rama, taki Cannondale dla ubogich ;-) w dodatku naprawdę krótka. Niemniej ma pewne wady.

 

Górna rura owszem, zmniejsza przekrok, ale za to wymusza użycie długaśnych pancerzy, dadając niemal pół długości rury górnej.

 

155mm główki ramy przy rozmiarze 19-cali, to "lekkie" przegięcie. Nie podano, czy to długość samej rury, czy też wymiar rury z uwzględnieniem wysokości sterow. Jeśli bez sterów, to te dołożą kilka mm i zrobi się powiedzmy 160. W szosówce, to bym tyle chciał, ale nie w góralu. Nawet w moim projekcie krótkiej ramy mtb to za dużo, konieczne byłoby stosowanie mostka conajmniej -10* i zamocowanie go bez żadnej podkładki na rurze.

 

Access_WLS_braun.jpg

 

Wg. pobieżnych pomiarów, rower na zdjęciu ma kąt rury podsiodłowej ok. 72* a rury sterowej ok. 70* (trzeba lekko wypoziomować osie). Wynikałoby z tego, że podana "geometria znamionowa" 73/71 stopni zakłada pewne ugięcie amortyzatora. Zdjęcie jest niestety kiepskie i do pomiarów się nie bardzo nadaje .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 miesiące temu...

Witam.. mam wielki dylemat w zwiazku z doborem mostka do swojego wzrostu. posiadam rame merida maiami mats 22" a wczesniej jezdzilem na 19.5"author a mam wzrostu 195cm, proponowano mi do XC, marathonu, 110-120cm dlugosc mostka ale jestem niezecydowany na pewno bede chail kupic boplight mostek ale co do dlugosci to nie jestem pewny. brdzo bym prosil o jakos rade.

pozdrawiam bardzo światecznie w ten dzien.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Rozmiar ramy a wysokość

Witam, Nie wiem, moża ja jestem jakiś \"dziwny\", ale przy moim niewielkim wzroście - 170 kilka cm - śmigam na meridzie o rozmarze (UWAGA!) - 20\'! Mój zakup był jak njabradziej świadomy, śmigam tym rowerkiem także na zawody i maratony, rower jest dość \"wylajtowany\" (chociaż jeszcze nie do końca, nie na wszystko człowiek ma odrazu kase) i jeździ mi się wyśmienicie. Jeżdżę czasami na rowerze kumpla o rozm. 17\' i jeździ mi się bardzo dziwnie... Zapewne jest to kwestia przyzwyczajenia, ale ten rower wydaje mi się być bardzo nerwowy (może to przez dość wysoki amor) i zwyczanie bardzo mały. Tyle sie naczytałem na forach, że za duży rower to niewygoda, że będzie się zachowywał jak krowa, ja natomias musze temu zaprzeczyć. Mówcie co chcecie, jak ktoś lubi, to może kupić większy rower i też będzie git :icon_confused: Ja mam siodo na odpowiedniej wysokości, mostek bez podkładek na sterówce i rower jest zwrotny, sterowny i wygodny :)

2008-12-20 22:11:01 | Wojtek

 

Nie ty jeden jesteś dziwny, mój wzrost: 162 cm ,śmigam na uni evo 19 i czuję sie na nim bezpiecznie w każdym terenie ( oczywiście bez extremy -typu zjazd z Giewontu) Jestem ,,w rowerze" a nie ,,nad" i to jest istotne dla poczucia bezpieczeństwa. Przy czym sprzęcior nie ,,chodzi jak krowa".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...
  • 1 rok później...

Po wielu latach chciałbym zmienić mojego wysłużonego Authora Basica 2004. Jest to mój pierwszy i jak dotąd jedyny rowerem MTB na którym zjeździłem już całe Sudety + 2 wypady w Alpy. Rower zachowuje się bardzo dobrze. Przede wszystkim lubię jego zdolność do podjeżdżania.

660.jpg

Geometria

Geometria: rozmiar 19" - 485 mm

Baza kół: 1078 mm

Długość tylnego widelca: 423 mm

Długość górnej rury: 600 mm

Wysokość osi suportu: 296 mm

Kąt główki ramy: 71.0°

Kąt rury pod siodłowej: 72.5

Widelec RST CAPA skok: 76mm

 

Dzisiaj Author to już antyk, ma sporą rysę na główce i muszę go zmienić na coś nowego. Dzisiaj

jak siadam na nowocześniejsze rowery czuje się trochę nieswoje, głównie ze względu na większy

skok amortyzatora i wyżej położoną kierownicę. Miałem okazję się przejechać poniższym Mbikiem (19''), niby wymiary bardzo podobne do Authora, ale jedzie się inaczej. Mam wrażenie, że rower jest za mały,

a moja pozycja zbyt wyprostowana, by poradzić sobie na najstromszych podjazdach (mój wzrost 182cm,

stosunkowo długie nogi)

 

SIZE 15” 17” 19” 21” ROZMIAR

ST 380 430 480 530 długość rury podsiodłowej

Tte 555 580 600 620 efektywna długość górnej rury

HT 100 120 130 140 długość główki

HTA 70,5 70,5 71 71,5 kąt główki

STA 73,5 73,5 73 72,5 kąt rury podsiodłowej

CS 420 420 420 420 długość tylnego widelca

BB drop -35 -35 -35 -35 obniżenie środka suportu względem osi kół

WB 1043 1068 1078 1088 baza kół

 

rower-mbike-renegade-0-5-model-2010_0_b.jpg

 

Chciałbym się zapytać doświadczonych bikerów, którzy przejechali wiele km po górach na nowocześniejszych i starszych rowerach jakie jest ich zachowanie w terenie. Czy lepiej brać coś z długą górną rurą 610+, czy też 600 wystarczy. Mierzyłem ramy np. Cube i czuje się na nich trochę jak na trekingu. Będę wdzięczny za info w jaką ramę opłaca się teraz inwestować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Widzę , że nigdy nie jeździłeś w prawdziwym terenie - przez co nie rozumiesz jak ważne jest obciążenie przedniego koła , a to miał na myśli autor pisząc"upośledza" kierowanie biggrin.gif

 

No właśnie, spróbuj podjechać pod strome wzniesienie nawet z długim mostkiem, co z tego że dociążasz przednie koło jeżeli wtedy tylne jest odciążone, masz sterowność przy braku napędu, z drugiej strony jeżeli dociążysz tył to będziesz miał napęd ale bez sterowania bo przednie koło będzie w powietrzu. Osobiście to sprawdziłem, mam w okolicy taką górkę w lesie, pod którą zawsze próbuję podjechać kiedy tam jestem, różne sposoby, bez zmiany ramy, zawsze jakieś 6 do 8m przed jej wierzchołkiem muszę zejść z roweru, jakbyś się nie odwrócił zawsze doopa z tyłu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 9 miesięcy temu...

A jak się ma ten artykuł do geometrii CX? Stoję przed dylematem 29er czy przełaj i wpadłem na pomysł zbudowania CX na bazie ramy 29er, żeby nie było problemów z szerszymi niż dozwolone oponami. Problem w tym, że zobaczyłem parametry obu typów tam tego samego producenta i rama CX jest strasznie krótka w porównaniu z 29erem, więc pytanie - z czego to wynika? Czy nie wystarczy mi w 29erze krótszy mostek, który zniweluje odległośći pedały-siodło-kierownica do tych samych jakie miał bym w ramie CX? Oczywiście jest jeszcze kąt główki, ale czy krótszy mostek nie powinien dać efektu stromego kąta? No i na koniec, to w CX górna rura jest poziomo, w 29er po skosie - czy to ma jakiekolwiek znaczenie, jeżeli odległości suport-kierownica-siodło są te same?

 

Sent from my ASUS Transformer Pad TF700T using Tapatalk 4

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro sama pozycja rowerzysty nie jest ostatecznym celem, bo nie idzie ukryć ze przy tej samej pozycj można mieć różne ramy i mostki, to jak dobrać ramę/rower CX? Tak jak szose? W sumie to nie jestem do końca przekonany, czy ramy które porównywałem porównywałem właściwie. Porównałem ramy które miały tą samą długość rury podsiodłowej (jako wyznacznik rozmiaru, bo spodziewałem się różnic w geometrii ale nie aż takich). Dla 29era była to rama L a dla przełaja była to rama XS lub S. W sumie to szukam wiedzy jak dobrać przełaja, na co zwracać uwagę. Wiadomo, że ma się trzy pozycje, ale dla porównania przyjmijmy górny uchwyt - czym się różni pozycja rowerzysty na tych dwóch rowerach? Czy prawidłowym jest rozpatrywanie CX jako prawie szosy? Prawie, bo w CX stosuje się "wysokie" mostki. Co z rozstawem osi? CX w odróżnieniu od crossa to rower typowo terenowy, czy rozstaw nie powinien być bliżej MTB zamiast szosy?

Skoro już jesteśmy przy szosie, to jak dobierać rozmiar ramy? Bo coś nie bardzo mi się chce wierzyć, że jeżdżąc na 19'' ramie (ze wzrostu i budowy powinienem 19,5'') nagle w CX taka długość podsiodłówki jest w ramie XS, nie wpominając o pozycji sr...go kota. Oznaczało by to, że mając mniej jak 175 cm wzrostu nie można jeździć na CX bo nawet rama XXS jest za duża.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W szosie i przełaju stosuje się dłuższe niż w XC mostki i zupełnie inne kierownice, w związku z tym ramy są inne ( krótsze) , w rowerach tego typu ważny jest rozmiar  ten sam rozmiar ramy u różnych producentów ma różną długość podsiodłówki (dlatego rozmiaru np. 52 czy 56 nie utożsamia się z długością podsiodłówki a z ogólną wielkością ramy), dla utrudnienia te same rozmiary ramy różnią się również jej długością , w związku z tym rower najlepiej dobierać po wykonaniu pomiarów ciała i dobrać do nich odpowiednią długość ramy.

http://akademiatriathlonu.pl/rower/etykiety/dobor-ramy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogooglowałem trochę i wyszło na to, że rozmiar CX dobiera się identycznie jak szosę. Różnica wynika jedynie z wyższego położenia suportu a tym samym rama jest wymiarowo niższa, rozmiarowo mniejsza, a gdyby stanęła obok szosy to by była taka sama, no i chwyt wyżej o kilka cm.

Dzięki za link do artykułu, ale triatlon to trochę inna bajka, bo tam na rowerze można się położyć, żeby kąt podsiodłówki był bardziej stromy, a tym samym można było więcej mocy wycisnąć. Znalazłem kalkulator na strone Zinna ale jakoś nie potrafię tego co wypluł przerzucić na tabele rozmiarów. Niby są podane długości podsiodówki, górnej i mostka, ale ogólnie rozbieżność trzy i pół rozmiaru, więc możliwe, że coś źle czytam wyniki.

 

Sent from my ASUS Transformer Pad TF700T using Tapatalk 4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Pytanie do bardziej oświeconych:

Jaki ma wpływ kąt sterówki w rowerze scott scale 700 - 69 stopni na sterowność.

http://sklep.kastor-bike.pl/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage_new.tpl&product_id=1347&category_id=223&option=com_virtuemart&Itemid=213



A w zasadzie pytanie skąd 69 stopni w takim rowerze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...