Skocz do zawartości

[geometria] jaki MTB do rekreacyjnej jazdy


Paget

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Jestem przed zakupem roweu MTB do jazdy po mieście i na krótkie wypady za miasto (wiem lepszy byłby cross). Zależy mi na wygodnej (w miarę wyprostowanej) pozycji. Oglądając rowery zwracam uwagę na wymiar TT i STACK.

Jeśli dobrze myślę to im większy wymiar STACK tym bardziej wyprostowana pozycja?

Podstawą jest chyba dobór TT do wzrostu (183 cm) czyli chyba L ?

Czy jest jeszcze jakiś ważny wymiar, który mam brać pod uwagę? 

Mam jeszcze pytanie o napęd. Skłaniam się ku 2x a to dlatego że w 1x łańcuch ma duże przekoszenie a w 2x jest ciut prościej (czyli ciszej i mniejsze zużycie). Dobór właściwego napędu jest bardzo ważny bo mam duuuże problemy z podjazdami nawet pod nie bardzo strome wzniesienia (szybko się męczę). Aktualnie jeżdżę na rowerze marketowym 3x7. 

Może jakieś propozycje rowerów z odpowiednią geometrią tak do 4000 pln?

Z góry dzięki za pomoc 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten rower zapewni Ci w miarę wyprostowaną pozycję:

https://www.decathlon.pl/p/rower-gorski-mtb-all-mountain-rockrder-am-100-hardtail/_/R-p-331946

Na przełożeniu 30x51 powinieneś spokojnie wszystko podjechać.

Wagowo jest OK - 13,5 kg. 

Amortyzator jest trochę słaby, ale przynajmniej powietrzny, więc będziesz mógł łatwo ustawić go pod siebie, zmieniając ciśnienie w komorze powietrznej. W przyszłości możesz go zmienić na Yariego liub Revelationa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Galvatron napisał:

Na przełożeniu 30x51 powinieneś spokojnie wszystko podjechać.

Współczuję jazdy na takim rowerze nawet po prostej z wiatrem, nie mówiąc już o nawet niewielkich zjazdach typu 2-3% nachylenia na skrajnym przełożeniu 30/11.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeżdżę trailówka z napędem 1x, 30z z przodu, 51-10 z tyłu i uważam, że jest to bardzo uniwersalny napęd w rowerze MTB. Na płaskich dojazdówkach i ścieżkach rowerowych w zależności od opon, spokojnie mam prędkość przelotowa miedzy 24-28 km/h, z najmniejszych koronek prawie nie korzystam.

W zeszłym roku jechałem Transalpa. Taki napęd umożliwia spokojne podjazdy o nachyleniu ok. 15 proc. W środkowym etapie wyprawy zjeżdżaliśmy z Lokve (niecały 1000 m.n.p.m.) do Triestu (0 m.n.p.m.;)), pod koniec głównie asfaltem. Prawdę mówiąc jak się jedzie ponad 65 km/h to ostatnie o czym myślałem to " a może bym dokręcił do 76 km/h". Bardziej się zastanawiałem czy na kolejnym zakręcie nie będzie samochodu nie na swoim pasie, albo odrobiny piasku na poboczu.

Ja się nie ścigam, jeżdżę krajoznawczo, więc nie w głowie mi dokręcanie na płaskim, więc uważam że jak autor nie potrzebuje wyższych biegów, wybiera MTB do zastosowań drogowych to powinien mieć tego świadomość.

Jeszcze dodam że jak w ostatnią majówkę zjeżdżałem z Pradziada, to też przez tłum ludzi po drodze, bardziej myślałem by przypadkiem nie jechać za szybko niż, docisnąć do 70. Fakt faktem, że jak ktoś jest zawodnikiem DH i w górach musi cisnąć powyżej 42 km/h to taki napęd jak mój nie umożliwi mu "dopedałowania" z górki.

Także dziękuję za współczucie.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.05.2024 o 13:53, Galvatron napisał:

Ten rower zapewni Ci w miarę wyprostowaną pozycję:

https://www.decathlon.pl/p/rower-gorski-mtb-all-mountain-rockrder-am-100-hardtail/_/R-p-331946

Na przełożeniu 30x51 powinieneś spokojnie wszystko podjechać.

Wagowo jest OK - 13,5 kg. 

Amortyzator jest trochę słaby, ale przynajmniej powietrzny, więc będziesz mógł łatwo ustawić go pod siebie, zmieniając ciśnienie w komorze powietrznej. W przyszłości możesz go zmienić na Yariego liub Revelationa.

Ciekawa propozycja aczkolwiek zdecydowałem, że chcę napęd 2x, nie zależy mi na prędkości, bardziej na łatwiejszym pokonywaniu wzniesień. Amorek nie musi być powietrzny bo i tak nie wykorzystam jego potencjału.

Zostaje więc wybór odpowiedniej geometrii

Zastanawiam się nad takim

https://www.superbike24.pl/-rowery-scott/348-rower-scott-aspect-930-pearl-white-model-2022.html

Ma całkiem inną geometrię niż Rockrder. Jest też cięższy. Co myślicie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.05.2024 Chudzicki napisał:

Tak informacyjnie - polecany AM100 z napędem 30 x 11-51 ma miększe przełożenia niż Scott z 36-26 x 11-42.

 

Wydaje się dla mnie (jako nowicjusza) że im mniejszy blat z przodu tym miększe przełożenia. Proszę wytłumacz mi dlaczego 30x będzie miększe niż 26x

Obejrzałem kilka filmów na yt i zdania są mocno podzielone czy do jazdy rekreacyjnej lepszy 1x czy 2x.

W dniu 21.05.2024 o 21:18, NerfMe napisał:

Myślę że w 2024 roku, w tej cenie kupowanie roweru MTB bez taperowanej główki ramy jest bez sensu.

Chociaż nie wiem co daje taperowana główka to myślę że to bardzo cenna rada.

 

W jednym z filmów znalazła się informacja że tańszy rower lepiej kupić na dobrych v-brakeach niż na tarczówkach które są słabe w takich rowerach ale wszystkie obejrzane rowery są na tarczach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Paget napisał:
W jednym z filmów znalazła się informacja że tańszy rower lepiej kupić na dobrych v-brakeach niż na tarczówkach które są słabe w takich rowerach ale wszystkie obejrzane rowery są na tarczach.

To film chyba był sprzed 10 lat, obecnie nawet podstawowe hamulce tarczowe jak np. MT200 będą lepsze niż jakiekolwiek v-brake.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...