Skocz do zawartości

[wybór roweru] wybór pomiędzy 2 modelami full


Rekomendowane odpowiedzi

cześć,

Zastanawiam się nad wymianą obecnego roweru na fulla 120/120. Jeżdżę głownie po Lubelszczyźnie ale przeważnie raz w miesiącu pakuję rower na hak i jadę w góry albo inne tereny. Mam do wyboru te dwa modele i zastanawiam się który z nich wybrać. Czy różnica w kołach (DT Swiss M1900 splin vs XM1700 spline), hamulcach (Shimano vs. Formula Cura 2) i amortyzatorze będzie znacząco odczuwalna do tego stopnia,że warto dopłacać? Różnicę w kwestii napędu SLX vs XT celowo pomijam, to mi różnicy nie robi. Byłby to dla mnie pierwszy full, do tej pory jeździłem na sztywniakach.

model nr 1. Rose Ground Control 2

https://www.rosebikes.pl/rose-ground-control-2-2702035?product_shape=*blue+haze&article_size=M

model nr 2. Rose Ground Control 3

https://www.rosebikes.pl/rose-ground-control-3-2702037?product_shape=*blue+haze&article_size=M
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica w kołach jest na plus droższego - lepiej uszczelniony mechanizm sprzęgła, lepsze sprzęgło.

Tańszy ma klamki hamulcowe dedykowane do roweru trekkingowego, mi by to przeszkadzało.

Różnica w zawieszeniu - nie widziałem wiarygodnego porównania tłumika rush i charger RC.

Spora różnica w wadze, ja bym dopłacił.

200EUR za 1,1kg to uczciwa cena 😄

  • +1 pomógł 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkowicie się zgadzam z kolegą wyżej. Dodam jeszcze, że mam w starym MTB przerobionym bardziej na utwardzane ścieżki hamulce mt410 - bałbym się jeździć fullem w górach z takim zestawem.

Edytowane przez NerfMe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A coś o samym rowerze możecie powiedzieć? Czy geometria jest w porządku? To byłby rower do jeżdżenia wszędzie, szwendania się po lasach, co jakiś czas wypad na single, w góry.
Znalazłem jeszcze taki artykuł https://enduro-mtb.com/en/rose-ground-control-3-2020-review/  gdzie piszą, że "rower nie jest komfortowy" albo, że "wymaga większej siły od jadącego"  to jak to z tym jest? Czy koś może ma ten rower i mógłby coś na jego temat powiedzieć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako rower uniwersalny i wszechstronny może być. Też mam 120 skoku w swoim starym fullu i zjeździłem tym góry, robiłem 100km wycieczki po asfalcie, jak i wyprawy z namiotem. Natomiast jako full na single, no to tak średnio ale zjechać, zjedziesz. Trasy są jednak projektowane raczej na maszyny z większym skokiem. Ale jeśli to nie jest priorytet, bo w końcu nie mieszkasz w górach, no to od czasu do czasu może być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to fajny uniwersalny rower do wycieczek górskich, jak się nie nastawiasz na zjazdy i nie zamierzasz bić rekordów na czerwonych i czarnych trasach to będzie ok. Ma dość zachowawczą geometrię, więc na szybkich zjazdach nie będzie tak stabilny jak nowsze konstrukcje.

W tym artykule wydaje mi się nie pod pojęciem komfortu mieli na myśli pracę zawieszenia, podejrzewam że nie jest zbyt czułe. Jak zależy Ci na komforcie to warto spojrzeć w stronę w stronę modeli z zawieszeniem typu VPP np. Ibis Ripley czy Giant Trance.

Edytowane przez NerfMe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś to byłby rower trailowy, dziś jest to rower spełniający standardy roweru down country i bardzo dobrze. Uniwersalna propozycja jako jedyny rower górski w domu. Na szybkiej oponie powłóczysz się po roztoczu. Założyć oponę od traktora i nie będziesz się nudził w bikeparku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Z Waszych opinii jak rozumiem wyłania się konkluzja, że zamiana sztywniaka na Rebie na takiego fulla będzie dobrym krokiem. Obawiam się trochę braku przerzutki z przodu bo obecnie mam napęd 2x10 i bardzo go sobie chwalę na Roztoczu i okazjonalnych wyjazdach w góry. Nie zamierzam bić rekordów na trasach ani zjeżdżać tras DH czy skakać w kosmos. Ot, żeby przestało tylnym kołem rzucać jak diabłem po kościele. Ma to być właśnie takie "uniwersalny" (wiem, że to święty Graal, który nie istnieje) rower na Roztocze, Lublin, i bliższe bądź dalsze wyjazdy w góry na single czy inną szwendaczkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, sebass52 napisał:

Obawiam się trochę braku przerzutki z przodu bo obecnie mam napęd 2x10 i bardzo go sobie chwalę

Miałem 2x11 i sobie chwaliłem. Mam 1x12 i do 2x11 już bym nie wrócił. Nie ma się czego obawiać.

3 godziny temu, sebass52 napisał:

zamiana sztywniaka na Rebie na takiego fulla będzie dobrym krokiem

Oj będzie! Jedyny sens sztywniaka to niższe koszty i czasochłonność serwisu. Po za tym same wady względem roweru z zawieszeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.05.2024 o 14:00, sebass52 napisał:

Obawiam się trochę braku przerzutki z przodu bo obecnie mam napęd 2x10 i bardzo go sobie chwalę na Roztoczu i okazjonalnych wyjazdach w góry. 

Napędy 1x12 z najmniejszą koronką w kasecie 10z mają podobny zakres przełożeń do 2x10:

 

24x36 = 0,66

38x11 = 3,45

 

32x51 = 0,63

32x10 = 3,2

 

34x52 = 0,65

34x10 = 3,4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...