Skocz do zawartości

[Schwalbe Marathon] muszę określić wysokość poszczególnych opon


Rekomendowane odpowiedzi

Z tyłu mam oponę Schwalbe Marathon 26"/1.5". Już przy tej umiarkowanie szerokiej oponie mam bardzo mało luzu na wysokość (ok. 3-3,5 mm), co pokazuje zdjęcie. Chciałbym zmienić oponę na 26"/1.75" lub nawet 26"/2.0" ale spodziewam się, że wysokość szerszych opon będzie większa, co spowoduje tarcie o ten niebieski metal. Oczywiście żadem producent nie podaje takich parametrów (a mógłby, np. zakładając nominalną szerokość felgi w kole i jakieś konkretne zalecane ciśnienie w oponie). Rower ma jeździć po asfalcie, sporadycznie po lepszych szutrach, w kole będzie zapleciony silnik, stąd potrzebna szersza opona (większa nośność i lepsza amortyzacja samej opony). Nowe koło z silnikiem ma także wzmocnioną, szerszą felgę (wewnętrzna szerokość 1"), co także woła o oponę szerszą, niż 1,5". Nie upieram się przy Schwalbe Marathon, ale musi to być coś wytrzymałego, o stosunkowo niskich oporach toczenia i mieć grubą wkładkę antyprzebiciową oraz wzmocniony kord na bokach (seria Schwalbe Marathon xxx, Continental, Panaracer TourPlus). Jednym słowem na dalekie wypady asfaltowe. Ważne, aby koło z oponą mieściło się, aby górna część opony nie miała kolizji z tą niebieską poprzeczką wahacza. Napisałem do Schwalbe, ale politycznie milczą. Może tam teraz jakiś Hindus obsługuje frajerów z Polski...

DSCF9858.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, miki11 napisał:

Napisałem do Schwalbe, ale politycznie milczą. Może tam teraz jakiś Hindus obsługuje frajerów z Polski...

Rozumiem, że chciałbyś żeby Ci pomierzyli wysokości opon, bo chciałbyś kupić jedną sztukę? 😀

Edytowane przez chudzinki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@chudzinki, iście polska odpowiedź. Nie ma znaczenia, czy chodzi o 10000 sztuk, czy o jedną. Moim zdaniem taka informacja mogłaby się po prostu znaleźć w katalogu, tym bardziej, że projektanci i tak mają to wszystko "pomierzone". Wystarczy zajrzeć do fabrycznej dokumentacji. To, że serwis rowerowy nie wie, rozumiem. Ale producent dokładnie wie, jakie parametry posiada jego produkt. Reszta to tzw. dobra wola. Twoja odpowiedź nie wniosła nic do wątku.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyprowadzę Cię z błędu roszczeniowy człowieku 🙂.

Żaden producent nie będzie zakładał kilku opon na obręcz o określonej przez Ciebie szerokości (to bardzo istotny parametr) żeby zmierzyć Ci wysokości opon... Nawet założenie tych samych opon na różne obręcze daje różne szerokości, więc o czym tu mowa...?

Albo jakimś cudem trafisz na użytkownika, który zmierzy Ci identyczną kombinację u siebie albo musisz sam kombinować. To są fakty...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@chudzinki, po pierwsze nie mam żadnych roszczeń, tylko proste pytanie. Po drugie, nie bij piany pustymi postami, szkoda czasu Nabijasz sobie licznik? Cały czas zakładam, że istnieje sposób na podanie danych porównawczych dla różnych opon producenta. Jeżeli przyjmiemy, że daną szerokość opony powinniśmy optymalnie dobrać do konkretnej (średniej) szerokości felgi (przy średnim zalecanym ciśnieniu powietrza), da się udostępnić takie informacje. Poza tym samo porównanie dwóch sąsiadujących rozmiarów (chodzi o szerokość) pokazałoby, jakiego przyrostu obwodu można się spodziewać. Mnie chodzi tylko o informację, czy pomiędzy 1,5" a 1,75" przybędzie mi więcej, niż np. 2 mm.

  • +1 pomógł 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@miki11, @chrismel podesłał Ci fajną stronkę. Teraz sprawdź ile opon w Twoim rozmiarze, do Twojego zastosowania, zmierzonych przy Twojej szerokości obręczy i podobnym ciśnieniu do Twojego jest uwzględnione w pomiarach... Jedna czy więcej? Podtrzymuję swoje zdanie.

Coś jeszcze dopowiem - znikoma ilość osób mierzy wysokości, bo w 99,99% problemem w ramie jest szerokość. Ja również mam kilka zapisków, ale tylko szerokości... 

Edytowane przez chudzinki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmierzyłem wysokość mojej Schwalbe Marathon 26"/1,5" - 37mm. Niestety felga bez opisu, dokładny pomiar będzie możliwy dopiero po zdjęciu opony. Ale... ta felga jest widocznie węższa, więc na szerszej feldze ta oponka "usiądzie" niżej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo wyżej, bo jak boki są podwinięte do środka, to opona się rozszerzy - to w jaki sposób szerokość obręczy przełoży się na wysokość opony zależy też od konstrukcji osnowy. I trzeba pamiętać, że opony są z gumy i nie liczyć na precyzję co do mm.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...