Skocz do zawartości

[Amortyzator przedni] Fox Float FiT RL - awaria sprężyny powietrznej


tobo

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

Trafił do mnie widelec Fox Float Fit RL. 

Właściciel stwierdził że widelec jest zablokowany nawet jeśli blokada jest nieaktywna. 

Po zdjęciu goleni dolnych na górnych nie ma śladu wytarć,  są zupełnie gładkie. 

Szaft tłumika pracuje normalnie,  bez zastrzeżeń. 

Po spuszczeniu powietrza z lewej goleni próbowałem popchnąć szaft sprężyny,  bez szans,  musiałem go wepchnąć,  szedł z dużym oporem.  Wyjąłem "denko" z goleni i próbowałem wyjąć szaft,  siedział na sztywno.  Po dłuższej walce udało mi się go wyciągnąć. A raczej wyrwać. 

W środku był smar i olej,  goleń wewnątrz nie ma żadnych śladów zużycia.  Jak nowa. 

Na zdjęciu cały zestaw z tej goleni- plastikowa gora z wcięciem na gąbkę plus miejsce na uszczelkę. Po zdemontowaniu uszczelki szaft nadal wchodzi ciasno i zmuszenie go do ruchu jest wybitnie trudne. 

Pytania:

- czy ktoś ma taki widelec z tym typem sprężyny,  czy ten element ma tendencję do odkształcania się i zapierania w goleni? Nie wiem jak wygląda zupełnie nowy,  nie jestem w stanie stwierdzić czy jest uszkodzony,  spuchnięty itd. 

- czy element na zdjęciu jest wynienny tylko w całości czy są do niego poszczególne elementy jako części zamienne? Myślałem że ten problem to wada uszczelki,  bez niej i tak jest "sztywno"

- jaki rodzaj oleju/smaru przy montażu sprężyny? W środku był olej o konsystencji krupniku 

Dzięki za pomoc.  

20240417_224003.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli bez uszczelek nadal tłok wchodzi z oporem to pewnie spuchł. Może ktoś użył niewłaściwego smaru lub oleju. W hamulcach srama był podobny problem.

Ja bym spróbował przetoczyć tłok, ewentualnie delikatnie przeszlifować.

Zazwyczaj składam na srambuter + kilka ml floata

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Probowalem znaleźć cały element bazując na 26"/32 mm średnica goleni/float/fit ale żaden z wskazywnych produktów nie wygląda podobnie. 

Ten z eBaya wygląda jak inne dostępne i jak widać różni się wyglądem w tym miejscu gdzie moj ma uszczelkę i gąbkowy pierścień. 

 

Screenshot_20240418-023641_eBay.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kowal1986 napisał:

Ręcznie na wiertarce nie zrobi tego równo i jeszcze zepsuje. Moim skromnym zdaniem najbezpieczniejsza tokarka by zdjąć naprawdę kilka setek mm.

Zrobiłem szlif papierem. Wczoraj złożony, napompowany.  Zobaczę dziś czy trzyma. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...