Skocz do zawartości

[3000 zł] GT, Cube, czy inny?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

To mój pierwszy post tutaj, więc chciałbym wszystkich przywitać i prosić o wyrozumiałość.

Mam 187cm i 128 kg. Szukam roweru głównie do jazdy po mieście, choć czasem chciałbym zaszaleć gdzieś na bezdrożach za miastem. Pojęcie o sprzęcie mam marne. Jeździłem kiedyś na czymś marketowym (nie pamiętam nazwy). Pytałem w okolicznych sklepach i większość odpowiedzi sprowadzała się do tego; "ten rower rożni się od tego tego tańszego tym, że jest lepszy.." albo "Ten jest droższy, bo jest większy od tego obok..." - ten sam model i różne rozmiary ramy. A na pierwszy rzut oka widać było, że ma inne wyposażenia (przerzutka, przedni widelec...).

Znalazłem jeden sklep w którym zapytali jaki rower potrzebuje i w jakim budżecie . Polecili mi tam 2 modele:

https://www.buyabike.co.uk/bikes/mountain-bikes/2021-gt-aggressor-expert-mountain-bike-in-silver__9062 w promocji za £375 i

https://www.buyabike.co.uk/bikes/mountain-bikes/cube-aim-sl-hardtail-mountain-bike-in-grey__7448 w cenie jak na stronie.

Według sprzedawcy ten drugi, droższy ma lepsze podzespoły, hamulce shimano, itp. Koleś przynajmniej wiedział czym się różnią. Nie starał się też naciągnąć na stojący obok, droższy rower - powiedział, że nie potrzebny mi taki, bo nie wykorzystam jego możliwości. No chyba, że chcę, bo kto bogatemu zabroni...

Dlatego pytam Was tutaj. Czy jest sens dopłacać? Jeździłem nimi i ten Cube jakby bardziej mi leżał... A może polecicie coś innego? Myślałem nad jakimś Trekiem, ale w tym sklepie nie mają tej marki.

Edytowane przez Grabek85
Błąd w temacie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Mam 187cm i 128 kg. Szukam roweru głównie do jazdy po mieście, choć czasem chciałbym zaszaleć gdzieś na bezdrożach za miastem

Zaszaleć xd Chyba do pierwszej nierówności kiedy to koła powiedzą fajrant. 

Cube sprzętowo jest lepszy ale obydwa nie mają sztywnych osi a moim zdaniem powinien to być priorytet przy tej masie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam CUBA Attention. Wyglada jak ten co podlinkowaleś, mój ma lepszy napęd ale za to ten sam amortyzator i koła. Te koła są ok do normalnej jazdy ale w terenie mogą długo nie wytrzymać. Amortyzator nie jest najgorszy. Ogólnie rower dobry ale za nie dużo większą kwotę można dostać już lepszy rower. 

Edytowane przez Pietrash
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że w tym budżecie co byś nie wybrał będzie ok. Jeżeli zamierzasz jeździć rowerem po asfalcie a bezdroża to ma być droga polna,  to ten Cube który podlinkowałeś będzie wystarczający. Ale jeżeli chcesz też go używać w cięższym terenie to lepiej dołożyć do sztywnych osi i najlepiej amortyzator olejowo powietrzny który dużo lepiej tłumi drgania.

Tutaj jedna propozycja https://www.bike-discount.de/de/radon-jealous-al-7.0-1

albo

https://www.fahrrad-xxl.de/orbea-alma-h30-m000061784

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety przy tej wadze jesteś poza granicą dopuszczalnej przez większość producentów masy. W Treku ten limit to 136 kg, większość producentów ma podobny.

Nie znaczy to że rower się od razu rozpadnie, ale faktycznie dobrze by było poszukać modelu ze sztywnymi osiami, niespecjalnie wylajtowanego.

W Polsce w podobnej cenie można dostać w Decathlonie Rockridera Expl 540. Ma sztywne osie, widelec z goleniami 32 mm w odróżnieniu od wymienionych wcześniej. Jak coś nie wytrzyma twojej masy to w Decathlonie powinni bez problemu wymienić/naprawić.

https://www.decathlon.pl/p/rower-gorski-mtb-rockrider-expl-540-29/_/R-p-329414

Edytowane przez NerfMe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sztywnych osiach koło jest sztywniej zamocowane w ramie, widelcu. Obręcz koła nie wygina się tak mocno przy przechyłach bocznych roweru  jak przy osiach QR.. Dodatkowo jeżeli posiadasz hamulce tarczowe, to przy każdym demontażu koła i ponownym zamontowaniu przy sztywnych osiach nie będzie wymagane ponownie ustawianie zacisku hamulcowego tak aby tarcza nie ocierała o klocki. Przy osiach QR jest to konieczne praktycznie za każdym razem. Dodatkowo w dzisiejszych czasach dostęp nowych kół do roweru MTB na szybko zamykacz jest mocno ograniczany. Większość ofertowanych obręczy jest już w wersji na sztywną oś. Wiec jeżeli kupisz rower i za chwilę będziesz chciał wymienić w nim obręcze kół na lepsze to może być problem znaleźć coś ciekawego na szybko zamykacz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy thru axle (sztywna oś) koło jest mocowane do ramy za pomocą osi o średnicy 12/15mm z gwintem, po prostu "przykręcone śrubą". Na osi opierają się łożyska piasty, zwykle maszynowe. 

Przy szybkozamykaczu (quick relase) koło opiera się na hakach ramy za pośrednictwem osi 9mm wydrążonej w środku tak, żeby przeszedł przez nią 5mm szybkozamykacz. Koło nie trzyma się ramy za pośrednictwem gwintu tylko poprzez docisniecie ramy do konusa piasty. Takie połączenie jest o wiele mniej sztywne + koło przy demontażu/montażu nie trafia nigdy dokładnie w to samo miejsce (stąd często występuje konieczność doregulowania przerzutki czy hamulca)

Ale ogólnie to co cię najbardziej powinno interesować to nie sztywność połączenia koło-rama a to jak jest zbudowana sama piasta, tylna.  Pomiędzy prawym łożyskiem piasty a hakiem ramy masz bębenek, kilka centymetrów osi 9mm nie ma tam żadnego punktu podparcia i w rezultacie przy dużym obciążeniu oś pęka lub się wygina 

 

images (2).jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie... Inna rama i inne piasty. Ale ja bym nie skreślał rowerów bez sztywnych osi. Oczywiście lepiej mieć niż nie mieć, ale prędzej poddadzą się same obręcze niż stanie się cokolwiek z piastą/ramą.

Z tym ustawianiem hamulców to problem jest wyolbrzymiony, bo przy odpowiednim zakładaniu koła bardzo rzadko trzeba coś regulować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Myślę na Trek Marlin 7 z 2003 roku. Producent pisze, że zastosowano tam "coś lepszego" niż szybko zamykacz. Thru Skew Sue to nazywa. Ale jeśli dobrze rozumie, to dalej jakaś cieńka ta ośka.:"Formula DC-22, ze stopu aluminium, pod tarczę na 6 śrub, bębenek Shimano 8/9/10, 135 x 5 mm QR"

Dobrze czytam. Oś ma 5 mm? 

 

A co do ewentualnego ustawienia hamulców. Myślę że doktoratu na to nie potrzeba i z pomocą youtuba to ogarnę?

Edytowane przez Grabek85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Grabek85 napisał:

A co do ewentualnego ustawienia hamulców. Myślę że doktoratu na to nie potrzeba i z pomocą youtuba to ogarnę?

Nic skomplikowanego, tylko wkurzające że po każdym demontażu koła może być konieczność ustawienia. Ale koła też przecież nie ściągasz po każdej jeździe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj masz rower o dużej "nośności".

Riverside Touring 520 - całkowita waga (rower + kolarz) nie powinna przekraczać 170 kg.

Niestety poza zakresem cenowym ale czasem w Decathlonie bywają znaczące promocje.

https://www.decathlon.pl/p/rower-podrozny-riverside-touring-520/_/R-p-332407

P.S.

W 2021 kolega kupował tam rower (nie wiem jaki, ale drogi) z 25% zniżką - w tym wypadku to by było "prawie" 3k. Tylko to wróżenie z fusów...

Edytowane przez Jendrass
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyślę nad tym. Jutro podjadę i zobaczę na żywo. Choć jadę też jutro obejrzeć Treka Marlin 7. A co do wagi, to liczę zgubić ze 30 kg. Po to między innymi kupuje rower. To jedyna forma aktywności fizycznej, która sprawia mi przyjemność i nie nudzi po 5 minutach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...