Skocz do zawartości

[Wolnobieg] Wymiana wolnobiegu w starszym rowerze górskim


Rekomendowane odpowiedzi

Ze względu na duży stopień zużycia muszę wymienić w rowerze wolnobieg (i przy okazji też łańcuch). Obecny wolnobieg jest 6-rzędowy (14-17-20-24-28-32), a korba 3-rzędowa (48-38-28). Najchętniej kupiłbym taki sam wolnobieg, który mi bardzo pasuje (duży skok w liczbie zębów, co sprawia, że - pomimo niezbyt dużej liczby przełożeń - można i pokonać strome podjazdy, i rozwinąć dość duże prędkości z górki), ale widzę np. na Allegro, że takich wolnobiegów już nie da się kupić. Najbardziej sensowna alternatywa, jaką udało mi się znaleźć, to 7-rzędowy SunRace MFM3007DV (14-16-18-21-24-28-34). Są jeszcze 7-rzędowy Shimano MegaRange MF-TZ500 (14-16-18-20-22-24-34) i 6-rzędowy Shimano MegaRange TZ30-6 (14-16-18-21-24-34), ale w nich wydaje mi się niezbyt dobrym rozwiązaniem duży skok (aż o 10) w liczbie zębów pomiędzy dwiema największymi zębatkami (czyli byłaby bardzo duża różnica w najlżejszych przełożeniach).

Miałbym jednak kilka pytań:

1. Znacie jeszcze jakieś sensowne (i tanie) alternatywy do wyboru? W moim obecnym wolnobiegu bardzo podoba mi się też równomierny skok w liczbie zębów. Przyznam, że przydałoby się jeszcze z jedno twardsze przełożenie (czyli najmniejsza zębatka z 13 lub 12 zębami, a za to większy skok w liczbie zębów między zębatkami), gdyż chcąc jechać szybciej z górki, trochę brakuje przełożeń. Od razu napiszę, że wymiana korby nie wchodzi w grę - chciałbym naprawić rower jak najmniejszym kosztem, a korba jest jeszcze w dobrym stanie.

2. Czy obecna przerzutka obsłuży ten wolnobieg? Jest to jakaś starsza wersja Shimano SIS (jaki konkretnie model, to nie wiem) z manetką SL-MY20. Wydaje mi się, że powinna dać radę naciągnąć linkę na 7 biegów, ale jest też kwestia, czy nie będzie stanowiła problemu największa zębatka mająca 2 zęby więcej?

3. Do wolnobiegu muszę też dokupić łańcuch. Obecny ma 112 ogniw, czy nowy powinien być dłuższy (i o ile dłuższy)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sunrace ma jeszcze wolnobieg 13-34:

Wolnobieg 7-rzędowy SUNRACE 13-34T SHIMANO MTB - MFM4S - 11385812687 - Allegro.pl

Przerzutka powinna to obsłużyć, a jeśli nie to zakładasz np. taką Acerę (bardzo tania):

Przerzutka Tył Shimano RD-M3020 7/8rz. - ERDM30208SGSL - 15227422478 - Allegro.pl

Manetkę musiałbyś przełączyć w tryb cierny (SL-MY20 ma taką możliwość) albo kupić inną, indeksowaną na 7 biegów. 

Tylko że wolnobieg 7-rz jest trochę szerszy i może wymagać modyfikacji piasty (podkładki) , a może nawet późniejszej korekty symetrii koła szprychami.

Ja bym chyba jednak wolał trochę więcej zainwestować i przejść na kasetę 8-kę. Paradoksalnie, wersję 11-32 (bardzo równo rozłożone przełożenia) można kupić taniej niż taki wolnobieg Sunrace. Tylko wymagana jest nowa piasta (od 50 zł) i przeplot koła lub całe nowe koło. No i dedykowana manetka (obrotową do Shimano kupisz już za 30 zł, "cyngle" Altus za około 60 zł).

Kaseta Shimano ALTUS CS-HG31 8-rzędowa 11-32 - ECSHG318132 - 12319437267 - Allegro.pl

Kaseta zębatek SHIMANO HG200 8rz. 12-32T - CSHG2008232T - 14281739874 - Allegro.pl

Piasta tył Shimano FH-TX5008 32H 8/9 rzędów 25H - PIA329 - 12771876437 - Allegro.pl 

Jeśli wystarczy 7-ka, to jest jeszcze taka:

SHIMANO CS-HG200-7 kaseta 7-rzędowa 12-32 ORYGINAŁ - 169865 - 12331008811 - Allegro.pl

Edytowane przez marvelo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Ten wolnobieg 13-34T też widziałem. Ma on, niestety, tę samą wadę, co Shimano MegaRange MF-TZ500 - 10-zębowy skok między największymi zębatkami. Z dwojga złego wolę chyba wolnobieg 14-34 z maksymalnym skokiem 6 zębów. Może się mylę (nie mam doświadczenia z wolnobiegami o tak dużym skoku 10 zębów), ale jazda pod górę na takim wolnobiegu wydaje mi się mało komfortowa - to tak, jakby wypadało jedno przełożenie w środku.

O przejściu na kasetę na razie nie myślę - rower jest stary i nie opłaca mi się zbyt w niego inwestować.

Edytowane przez mar.721
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najtaniej wyjdzie Ci zmiana na 8 - biegowy wolnobieg. Manetkę musisz i tak kupić - czy 7 czy 8 koszt podobny. Przerzutka Altus czy Alivio to kilkadziesiąt złotych, obecna nie tylko podejrzewam że mocno zużyta to ogólnie kiepska. Plus oczywiście wolnobieg. Robiłem to w trzech rowerach, oczywiście trzeba dać więcej podkładek na oś po stronie napędu. Przy montażu koła trzeba  trochę powalczyć z ramą ale się da. Oczywiście koło się minimalnie przesunie w lewo ale myślę że nie będziesz tym rowerem uczestniczył w półprofesjonalnych zawodach czy treningach. Przy normalnej jeździe nie odczujesz tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak pozostanę przy 7-rzędowym SunRace MFM3007DV. Ale dzięki za wszystkie sugestie. :) Mam w domu używane przerzutki i manetki z innych rowerów (niektóre, z tego co pamiętam, obsługiwały 7-rzędowe wolnobiegi), więc w razie problemów będę kombinował z nimi. Jest jeszcze jedna ważna dla mnie kwestia: czy większa liczba zębów w największej zębatce (o 2 zęby) wymaga zwiększenia długości łańcucha?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może warto zacząć od zdjęcia starego wolnobiegu bez  zaginania osi tylnej piasty ,(choć ta już teraz może być zagięta)  , bo  jeśli jest bardzo żle to bez innego koła się nie obejdzie... inna sprawa, że  nowe wolnobiegi mogą już nie mieć względnie dobrej jakości tych  lat 90... sam katowałem megarange z 34 7s  i Eagle 2     Dziura w trybach  Magarangusa nie drażniła,  miałem korbę Pasatową czyli 52:40  i ostatni bieg był tym jednym bieszczadzkim... ratunkowym. Już wtedy to Megarange to był szajs jakich mało, i  np na Zamku Czocha pożyczałem w stróżówce młotek i gwóźdź żeby skręcać bo samorozkręcanie następowało, z ryzykiem zmielenia.     

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...