Skocz do zawartości

[Suport pedałowy] Kinex na kwadrat - szukam sensownego odpowiednika


Rekomendowane odpowiedzi

Czy odpowiednikiem jest Shimano BB-UN300 110/68mm (kwadrat)? Pora go wymienić, wyczuwam takie charakterystyczne "przeskoki" podczas obracania palcami. Ewentualnie jakiś inny producent, może Neco...

kinex.jpg

Edytowane przez miki11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz praktycznie to samo (tylko inne śruby):

Wkład suportu Neco 110.5mm BSA B920AL - B920AL1105 - 13416361847 - Allegro.pl

Miski są aluminiowe i mają dodatkową uszczelkę. Tańsze Neco mają miski stalowe bez dodatkowej uszczelki. Są chyba jeszcze takie z jedną miską plastikową, ale nie miałem nigdy w rękach takiego. 

Tym, co załatwia suporty rowerowe jest i tak głównie mała ilość smaru w łożyskach. Suport to wyjątkowo wolnoobrotowe zastosowanie (ile maksymalnie, trochę ponad 100 obr/min jak ktoś lubi wysokie kadencje?) i przemysłowy standard wypełniania tylko około 30% objętości łożyska smarem się tutaj nie sprawdza. Ja ostatnio do takiego Neco B920AL załadowałem w jedno łożysko (to pod lewą miską) smaru na full i zobaczymy, czy wytrzyma dłużej niż prawe. Poprzedni taki sam działał u mnie super gładko ze trzy lata w góralu i już myślałem, że to dodatkowe uszczelnienie się sprawdza, ale po błotnym maratonie w Krasnymstawie (Kresowe 2022) stanął, gdy zostawiłem rower na parę dni w garażu. Tak że nawet to dodatkowe uszczelnienie cudów nie czyni i gdy syf z wodą dostanie się do środka i wypłucze tą niewielką, fabryczną ilość smaru, następuje szybka korozja i zagłada.  

 

Edytowane przez marvelo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że jest:

Shimano BB-UN300 Suport 68 mm - EBBUN300B27B - 15327248739 - Allegro.pl

Na jednym ze zdjęć widać uszczelkę w misce (oprócz uszczelki własnej łożyska), a cały suport ma podobną konstrukcję do Neco czy VP. Kiedyś suporty Shimano nie były na łożyskach maszynowych, tylko na konusach i kulkach, a bieżnie były w środkowej tulei. Teoretycznie można było nawet ustawiać tam luz, ale był potrzebny jakiś calowy klucz. Raczej nikt tego nie serwisował, tylko się wymieniało.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.03.2024 o 18:05, miki11 napisał:

Czy odpowiednikiem jest Shimano BB-UN300 110/68mm (kwadrat)? Pora go wymienić, wyczuwam takie charakterystyczne "przeskoki" podczas obracania palcami. Ewentualnie jakiś inny producent, może Neco...

 

Jeżeli łożyska nie mają luzów ( bieżnie nie są wyrobione w miejscach największego obciążenia) to bym go tylko nasmarował. Przeskoki sugerują , ze bieżnie łożysk mają wżery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...