Skocz do zawartości

[5000] Rower w teren i na krótki dojazd do pracy


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, przyszedł czas na wymianę roweru na nowy model. Poszukuję maszyny do jazdy po leśnych drogach (kamienie, piasek, droga gruntowa z koleinami) i ścieżkach na których jest  duzo korzeni. Często będę sie ocierał o treny piaszczyste i trawiaste bo mam tego pełno w okolicy.  Raczej średnie górki i płasko, nie żadne duże góry chociaż na to lato mam w okolicy nową miejscówkę  gdzie będą fajne  zjazdy . Dodatkowo chciałbym w lecie dojeżdżać do pracy trasę dosłownie 10 min po asfalcie lub w niedzielę jakaś trasa asfaltem max. 2 godziny jazdy.

 

Zależy mi aby pozycja była w miarę wygodna by nie leżeć na kierownicy (może być nawet coś takiego jak w Marin Larksupr), fajnie by było aby miał możliwość montażu chowanej sztycy ponieważ  to w obecnym rowerze mnie dobija , że jak wjadę na górkę  to musze zsiadać  i obniżać siodełko aby się nie uszkodzić przy zjeździe. 

 

Wyszukałem trzy ciekawe modele:

1.  MTB All Mountain Rockrder AM 100 Hardtail -  https://www.decathlon.pl/p/rower-gorski-mtb-all-mountain-rockrder-am-100-hardtail/_/R-p-331946

2. BOBCAT TRAIL 5 https://www.marinbikes.com/pl/bikes/2022-bobcat-trail-5-3-2

3. LArkspur https://www.marinbikes.com/pl/bikes/2024-larkspur-2

O tym larkspurze mam największe wątpliwości bo niby jest to geometria miasta ale jak ogadałem filmy na YT to każdy zachwala , ze do jazdy w terenie tez będzie super. Prawdę mówiąc średnio widze na nim zjazd z górki ale może się nie znam.

Ktoś może jeździł na tym Rockriderze i zna ta markę? Nie będzie to tania marketówka na 2 lata? Czytałem też o bobcacie wersji 2021 .,że jest ona trochę technicznie zacofana (brak BOOsta, oraz prosta główka ograniczająca możliwości wymiany amortyzatora)  i dlatego proszę o opinię ludzi, którzy się na tym znają. Ew. inne propozycje były by też wskazane. 

 

osobiście podobał mi się Pine Mountain 1 ale chyba na takie podjazdy w dół i górę i piasek będzie problematyczny bo jest ciężki - rama jest stalowa..  

Edytowane przez mpietras8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Decathlon robi przyzwoite rowery. 

Z tych trzech Rockrider będzie najsensowniejszym wyborem. W przyszłości możesz jedynie wymienić tę Judy Silver na coś lepszego (np. Rock Shox Revelation/Yari). Oczywiście AM 100 nie jest sprzętem na asfalt, więc przy 2-godzinnej wycieczce może być dość męczący, z powodu wagi i opon.  

XCR to atrapa widelca, którą trudno Ci będzie ustawić pod siebie. 

Z kolei Lakspur to jakaś bardzo specyficzna konstrukcja - ja bym go sobie zdecydowanie odpuścił.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem okazję się przejechać na Larkspurze (pożyczył mi dostawca pizzy) - w teren nie polecam - bardzo wyprostowana sylwetka - to mocno specyficzny rower. DOstawca go lubi, bo mu się pudło z pizzą dobrze układa na plecach :)

  • +1 pomógł 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam o tym Larkspurze - on ma droppera, aby wygodnie stać na światłach - nie do zjazdów czy terenu. Rower w teren nie może mieć tak pochyłej rury podsiodłowej, bo to utrudnia przejście do stania. Może stać cię na Marina DSX FS? AM 100 to już się i na trele w góry nada. Ważne jaki ma być balans między asfaltem a terenem. Jeśli teren i zjazdy ważne - to MTB a balans można jeszcze dopracować oponami. A jaki masz teraz rower - to da punkt odniesienia - czy ma być lepszy w terenie czy na drodze,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

mój rower to jest już dość stary i jest to  MERIDA MATTS 70 HARDTAIL  (nie model 7.70 ) -  https://www.ladypoolcycles.co.uk/merida-matts-70d-gent-hardtail-mountain-bike-2013  

balans asfalt / teren to  35/65 bo czasem lubię pojechać po asfalcie  ale często jeżdżę po lasach , korzeniach, żwirach i piaskach, teren. Raczej bym szukał czegoś co nada się na 10 minutowy dojazd do  pracy ale celem jest jazda po lesie, małe górki , itp. .

@michalr75 a dlaczego polecasz te n rower? co W nim jest takiego fajnego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest niby geometria XC, ale jest super wygodny, fajnie przyspiesza, znakomicie podjeżdża i ma fabrycznie całkiem porządne graty. Kupiłem w październiku zeszłego roku, natłukłem już nim 4,5 tysia i złego słowa nie powiem, a jeżdźę od dojazdów do pracy, przez ustawki MTB po bikepacking w górach i ultra. I wszędzie ten rower, w moim przypadku, sprawdza się znakomicie. A do tego jest doskonale wyceniony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie nie rezygnuj z amortyzatora, każda jazda po korzeniach ze sztywnym widelcem zdecydowanie nie jest relaksująca, bo cały czas zastanawiasz się czy czegoś nie przeoczyłeś ;). Z racji że zależy Ci na w miarę komfortowej pozycji a nie masz w planach stromych podjazdów, więc bardzo miękki napęd nie jest potrzebny to idealny byłby rower crossowy na szerokiej oponie.

Zerknij na Riverside 920, a do tego jakaś opona 29x2.1 bo taka się zmieści i chyba masz rower idealny. No pozostaje kwestia regulowanej sztycy bo nie wiem czubka tam otwory.

https://www.decathlon.pl/p/rower-trekkingowy-riverside-920/_/R-p-329787

https://www.decathlon.pl/p/rower-trekkingowy-riverside-920-sram-nx/_/R-p-352473

Edytowane przez Artur85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Artur85 dziękuję za propozycję. Zawsze się bałem rowerów crosowych bo jednak pozostaje ze mną na nutka zjechania z drogi  i włóczenia się po terenie a rower crosowy mi jakoś do tego nie pasował i wolałem górski rower. Po świętach wybiorę sie do Decathlonu i zobaczę tego Riverside  oraz AM100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...