Skocz do zawartości

[8000-10 000] Rower na jednodniowe wyprawy


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Od kilku miesięcy zastanawiam się nad wyborem roweru, ale nie mogę się zdecydować w którą stronę konkretnie pójść. Ale zacznijmy od początku. Od 4 lat jeżdżę rowerem mtb - Indianą Pulser 6.9, głównie rekreacyjne trasy po 100-150 km, co drugi dzień w ciepłej porze roku (kwiecień-wrzesień). Lubię kontakt z przyrodą (dlatego las to obowiązkowy punkt każdej wycieczki), omijam ruchliwe drogi i miejsca. Od typowe wałęsanie się po lubelskich drogach i bezdrożach: leśnych, polnych, żwirowych, piaszczystych. To jest ok 50% nawierzchni po której jeżdżę, reszta to jednak drogi asfaltowe. Nie ścigam się w zawodach, nie robię jakiś terenowych akrobacji. 

Łącznie mam już przejechane  ponad 15 000 km, i rower już zwyczajnie dogorywa. Po za tym to ciężkie, marketowe kowadło, na którym po kilku godzinach jazdy robi się niezbyt komfortowo. Nie chcę ładować kasy w reanimację tego trupa, wolę kupić już coś porządnego. 

1. Biorąc pod uwagę moje preferencje, wiele osób polecało mi zakup gravela. I ja do pewnego momentu byłem na niego zdecydowany (celowałem w meridę silexa). Wiadomo, po co się męczyć na mtb: cieńsze koła, bardziej aero pozycja, baranek dają przewagę na gładkich drogach i dalekich trrasach. Ale z drugiej strony mam wątpliwości czy te różnice względem górala są tak duże. Przymierzałem kilka graveli i byłem zaskoczony jak wyprostowaną ma się na nich pozycję. Oglądałem różne filmiki na yt porównujące mtb i gravel, i również byłem zaskoczony tym, jak niewielkie są różnice między nimi w średnich prędkościach. Do tego ta wąziutka kierownica, osłabiająca sterowność, no i sztywny widelec. Nie mogę się nadziwić yutuberom którzy zapierdzielają na takich rowerach po leśnych i polnych drogach , pełnych korzeni, dziur i kamieni. Czy na dłuższą metę to nie jest bardziej męczące oraz niebezpieczne, i zwyczajnie lepiej jest mieć ten amor i szerszą kierownicę ??? 

2.Zatem chyba zostałbym przy hardtailu, pytanie jakim ??? Czy w moim stylu jazdy karbonowa rama ma sens ??? Niby lepsza sztywność powinna przełożyć się na średnią prędkość, mniejsza waga też jest ważna (łatwiej dźwigać po schodach). Ale trochę boję się o trwałość karbonowych elementów, w przypadku gdy zbyt mocno dokręcę gdzieś śrubę. Używam też czasami błotników na rzepy i gumowe obejmy, ale żeby się trzymały ramy to trzeba je porządnie zacisnąć. Czy karbon toleruje dobrze takie ściskanie ???

Z napędów w tym segmencie to już królują tylko jednorzędowe. W Indianie mam deorkę 26/36 na 10/11-36, ale jadąc po płaskim, trochę irytują mnie większe przeskoki na kasecie, gdy wchodzę na małe koronki. W ogóle to najbardziej odpowiadał by mi zakres rodem z GRXa 2x12, ale przecież takiego napędu nie wsadzę do ramy mtb. 

3. Po głowie chodzi mi jeszcze jedna opcja, trochę zwariowana. A może zaszaleć trochę z kasą i pójść w fulla ??? Wiem że to trochę przerost formy nad treścią, ale komfort jazdy podobno nieporównywalnie lepszy. Pytanie jak dużo traciłoby się z mocy jadać takim po płaskim, mając nawet zablokowane amory. No i dochodzą dodatkowe elementy do serwisowania: drugi amor, kilka łożysk. Tak mnie zastanawia jedna rzecz - czy przy jeździe w zapylonych warunkach albo po błocie, te ruchome elementy wahacza nie skrzypią ??? Trzeba je często rozbierać i czyścić ???

Będę wdzięczny za dobre rady i odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Biorąc pod uwagę moje preferencje, wiele osób polecało mi zakup gravela.

i jest w tym sens

Cytat

Ale z drugiej strony mam wątpliwości czy te różnice względem górala są tak duże. Przymierzałem kilka graveli i byłem zaskoczony jak wyprostowaną ma się na nich pozycję.

1. Kwestia tego co masz i jaką masz na tym pozycję

2. Kwestia tego co mierzyłeś i jak było ustawione

3. Silex to największy dziadkowóz w świecie graveli więc nic dziwnego, że siedzisz na nim jak na kiblu

Cytat

Oglądałem różne filmiki na yt porównujące mtb i gravel, i również byłem zaskoczony tym, jak niewielkie są różnice między nimi w średnich prędkościach.

Podrzuć link do rzetelnych porównań jeśli takie istnieją

Cytat

Do tego ta wąziutka kierownica, osłabiająca sterowność, no i sztywny widelec. Nie mogę się nadziwić yutuberom którzy zapierdzielają na takich rowerach po leśnych i polnych drogach , pełnych korzeni, dziur i kamieni. Czy na dłuższą metę to nie jest bardziej męczące oraz niebezpieczne, i zwyczajnie lepiej jest mieć ten amor i szerszą kierownicę ??? 

Gravel nie jest rowerem stworzonym do jazdy po korzeniach i kamieniach a to, że niektórzy traktują to jak mtb ze sztywnym widelcem to ich sprawa.

Cytat

Zatem chyba zostałbym przy hardtailu, pytanie jakim ??

No jakoś nie odniosłem wrażenia, że jeździsz w trudnym terenie i potrzebujesz roweru górskiego.

Cytat

Czy w moim stylu jazdy karbonowa rama ma sens ??? Niby lepsza sztywność powinna przełożyć się na średnią prędkość

XD

Opona z ogromnym balonem napompowana do 2 bar więc jak sztywność ramy ma się przełożyć na prędkość?

 

 

Kup sobie gravela, dobrego crossa albo treka dual sport gen 5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak Ci rower dogorywa po 15 tys? Nie robiłeś serwisu?

1. W zasadzie to stać Cię na gravela do którego dokupujesz amor. Albo amortyzowany mostek. Tak tylko mówię :) 

 

3. No wygodniej jest. Ale wolniej i ciężej też. Nie ma co liczyć, że pyknięcie stówki fullem będzie równie lekkie jak gravelem. A koszty utrzymania 3-4 razy większe. 
Jako zwariowaną opcję w takim przypadku to bym widział fatbajka. A wtedy piach jakiś? Kogo to obchodzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, nakama napisał:

Łącznie mam już przejechane  ponad 15 000 km, i rower już zwyczajnie dogorywa.

U mnie rower po 15.000 km wygląda jak nowy. Nawet kasety jeszcze nie zmieniłem. Co Ty z nim robiłeś ? Ciągnąłeś na łańcuchu za samochodem ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...