Skocz do zawartości

[Modernizacja] Marin Cortina


Rekomendowane odpowiedzi

Cytat

Ot, i nastał koniec na samym początku. Jak Ty mógł, dobry Panie Boże, tak się pomylić?

Niestety, pierwotny plan legł w gruzach z powodu tego:

Zrzutekranu2024-02-03122644.png.f56b84d193e85d41fbb9f60aac66594f.png

 

Ten radiator ma taki kształt, że adapter Woolf Tooth nie przylega na płasko. Mam za mało miejsca:

Zrzutekranu2024-02-03123205.png.b4aefa1e1b89fdddec831bc665c2fcc7.png

U mnie jest mniej niż 13 mm własnie po stronie tego ząbka i opiera się on o radiator (robi się kołyska, musiałbym nakłaść podkładek ale wtedy zacisk się przesunie względem tarczy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Temat hamulców w Cortinie trzeba przemyśleć na nowo :) 

Pytanie - w drugim rowerze jest korba FSA 50/34, hamulce mechaniczne Tektro, tu już jest Flat Mount. Przerzutki tył i przód do Tiagra, klamki - też.

Czy zadziała tu pożenienie Tiagry z GRX - wpadają nowe klamki (i hamulce), zostają przerzutki Tiagry. Tył powinien zadziałać, z przodem nie jestem pewien. Wiem, że przerzutka przednia GRX ogarnia do 46 zębów, sama zaś korba GRX ma tarcze przesunięte o 2,5 mm na zewnątrz. 

U mnie wszystko zostaje po staremu, pytanie o uciąg linki - czy lewy GRX obsłuży przerzutkę Tiagry i tarczę 50/34.

A w istocie pytanie brzmi - odsyłać szpej czy zostawiać do drugiego roweru :) 

Adaptery Woolf Tooth już mi niepotrzebne :) 

Edytowane przez spidelli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Screenshot_20240203-134938.thumb.png.8f6db8b208c684d0170a093c32433e65.png

 

Radiator jest od razu uchwytem Post Mount:

Screenshot_20240203-135214_copy_540x1260.thumb.png.8fb73bf04c8e071d22965f60132d3e3f.png

@pecio Na pewno muszę usiąść i pomyśleć :)

 Na ten moment mogę:

1) Spakować wszystko i odesłać :)

2) Odesłać adaptery Wolf Tooth a resztę zostawić i użyć w drugim gravelu.

3) Odesłać adaptery, klamki i zaciski, zrobić w Cortinie tylko owijki i nowe linki :) 

16 minut temu, pecio napisał:

Bo możesz od razu zastosować takie coś

Tak, mam takie adaptery od WT. Tylko nie mieszczą się - ten ząbek na dole opiera się o radiator, żeby przykręcić adapter trzeba byłoby podłożyć podkładki dystansowe odsuwając adapter od radiatora. Ale wtedy i cały zacisk się przesunie względem tarczy.

Screenshot_20240203-140205.thumb.png.16edae767fd82b1577fa20314c0f9740.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeźby w tym wypadku nie polecam. Jeżeli siła spowalniania jest satysfakcjonująca to można wymienić linki i zostać na tym co jest. Jeżeli  hebelki biorą przeciętnie to poszedłbym w hydraulikę . I tu mamy dwie drogi - jedna, biorę cały komplet na PM , lub kupuje do tego co mam same zaciski PM ( o ile masz klamki, przewody). Najlepiej skalkulować co taniej /lepiej wyjdzie. Odesłać to co się ma i kupić gotowca zestaw czy inna opcja.

Edytowane przez pecio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zbyt mało wiedzy i doświadczenia, żeby rzeźbić :) 

Raczej zostawię linki, ewentualnie pomyślę jeszcze nad zaciskami PM.  @ernorator też mi to doradzał. 

Pytanie czy ten zestaw odsyłać czy zostawić do drugiego roweru czyli pożenić klamkę GRX z przerzutką Tiagry i tarczą 50/34.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za pomocą tej stronki Shimano wstępnie sobie zweryfikowałem:

Zrzutekranu2024-02-03182537.jpg.a75da8552d2b6bb1f1536ceb866f42fb.jpg

Wygląda na to, że klamka RX400 obsłuży przerzutkę FD-4700, która obsługuje korby z tarczami 50/34

Cytat

A tera zdejm czapkie, jak i ja zdjął.

Zrzutekranu2024-02-03183037.jpg.3bc7217c1e7fa0ef4f87cc436b9fa902.jpg

Tył obsłuży bez problemu.

Cytat

Wymyślili te durackie maszyny, bo siły w rencach nie mieli!

Zrzutekranu2024-02-03183911.jpg.9415da7b1277940895a1a6c0f5be47be.jpg

Piszą ludzie o SLX do GRX ale mnie tu Ultegra wyskakuje....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już powziąłeś decyzję o modernizacji tego roweru w stronę GRXa i tylko ten zacisk flat mount na przodzie jest przeszkodą, to bym został przy oryginalnej koncepcji, a jedynie skorzystał na widelcu z jakiegoś dwutłoczkowego zacisku post mount ze stajni Shimano zamiast tego zacisku GRXa. Szybki googling pokazuje, że ludzie mają takie same problemy (GRX levers with post mount calipers), więc da się zrobić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Motam się trochę, bo generalnie cały szpej, który kupiłem pod Cortinę, jest do wykorzystania w Gestalcie (specyfikacja powyżej). Tylko że Gestalt stoi wpięty w trenażer i jest intensywnie użytkowany chociaż może jak się zepnę to zrobię w jeden dzień. Generalnie chodzi o to, że miałem zmodernizować rower, który stoi bezużytecznie teraz, a Gestalta miałem zrobić później, także ze względów finansowych (rozłożenie wydatków).

Do Cortiny będę kombinował z zaciskami PM, bez adapterów. Na razie jednak studiuję specyfikacje ze wskazaniem na przewody hamulcowe.

Kolejne pytanie - czy do ciecia i zarabiania przewodów warto kupić dedykowane narzędzie? Mam te cążki do pancerzy ale nigdy nie zarabiałem hydrauliki...

Edytowane przez spidelli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do cięcia wystarczy ostry nóż "tapeciarski" (ten z odłamywanymi ostrzami). Do zarobienia insertów wystarczą kombinerki. Na zarobienie jednego przewodu nie warto wydawać kasy na dedykowane narzędzie.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cudze chwalicie, swego nie znacie... Szukam po internetach a tu gość za miedzą miał podobny problem:

Kompatybilność Shimano GRX, a Marin Four Corners - Osprzęt i części - ogólnie - FORUM rowerowe SzajBajk

Pójdę w te Ultegry chyba, będzie drożej ale nie będę przewodów miksował, i GRX 400 i RS785 jest na SM-BH90-JK-SSR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym szajbakowoforumowym wątku jest mowa o poszukiwaniu adaptera mocowanie IS zacisk hamulca flat mount, którego nie udało im się znaleźć. Więc dla potomnych tutaj wstawię, że taki adapter jak najbardziej istnieje - np. https://www.sjscycles.co.uk/brakes/zrace-is-to-flat-mount-disc-brake-adaptor/?geoc=PL lub w wykonaniu A.S.Solutions https://www.assolutions.ca/shop/adapters/flat-mount-adapter-for-is-frame/ Tylko ci drudzy lojalnie uprzedzają, że tu też mogą być problemy z mocowaniem na wybranych widelcach:

is-fm-adapter-compatibility.png

i udostępniają nawet szablon do wydrukowania, żeby sprawdzić, czy ten adapter się nada... A.S.Solutions mają też kilka adapterów PM-FM dla różnych rozmiarów tarcz w stylu tego z Wolftootha, ale też zastrzegają, że w najlepszym razie trzeba mieć te 13 mm prześwitu w mocowaniu PM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@HSM Dzięki, niestety u mnie nie ma tych 13 mm bo ten radiator jest łukowaty, podnosi się do otworów na śruby.

Mnie w tym szajbajkowym wątku zainteresowała kwestia przewodów - zaciski MTB mają inne przewody, natomiast Ultegra i klamki czy Tiagry czy GRX idą na SM-BH90-JK-SSR. 

Nie zarabiałem w ogóle hamulców hydraulicznych więc nie mam odwagi na miksowanie przewodów różnych typów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro ludzie mieszają te przewody , to się da - bo jak rozumiem używa się przewodów mtb, a od strony klamki zarabia materiałami szosowymi - ale tu może wypowiedzą się mądrzejsi...

Inna sprawa, jakie zaciski chciałbyś wykorzystać. Jeśli jakieś z poziomu jakościwo-grupowego tych 785 czyli ultegry, ale ze świata mtb, to czy one będą zauważalnie tańsze, żeby chcieć się bawić w mieszanie... Bo może być tak, że wybrane zaciski mtb + przewód nie będą tańsze niż te 785 (w Biostern są po 219 zł., a u Niemców https://www.bike-discount.de/en/shimano-br-rs785-post-mount-brake-caliper?number=20002675 nawet po 46,50 EUR - choć to się opłaca, jeśli kupujesz u nich coś jeszcze, żeby rozłożyć koszty wysyłki). Więc nie wiem, czy zabawa z mieszaniem zacisków mtb z klamkami grx jest warta w ogóle zawracania sobie głowy.

EDIT:

Tu jest taki sobie przykład pożenienia klamek GRX z zaciskiem XT serii M8000: 

 

Edytowane przez HSM
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

@HSM Dziękuję, ale widziałem ten film wczoraj - jak kręciłem na trenażerze :) 

A także ten:

 

Gość po prostu przekręcił przewody z GRX do M410.

Trafiłem te Ultegry na OLX za 430 zł (z haraczem OLX), jeszcze w opakowaniu. Na osłodę - klamki Tiagry 4720 za 700 zł + haracz OLX.

Klamki są uzbrojone, nawet olej jest ale na wszelki wypadek zamówiłem jeszcze przewody, te już w znanym Centrum, najwyżej zwrócę :) 

GRX idzie w całości na Gestalta...

Edytowane przez spidelli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie zdemontowany cały szpej typu lusterko, grzęda, torby, dzwonki, światełka. Zdjęta owijka, zdjęta lewa klamka, założona nowa. GRX pójdzie do drugiego roweru, do Cortiny wpadnie Tiagra 4720 + zaciski Ultegra BR-RS785.

Wszystko muszę uzbrajać od zera, Tiagra, w przeciwieństwie do GRX nie jest wstępnie zalana - uzbroiłem przewód przy klamce jako tako dokręcając kluczem z obawą, że przekręcę ponad zalecane 5-6 Nm. Lekkie pociągnięcie i przewód został w klamce więc trzyma :) Zacisk wstępnie założony ale przewód jeszcze niedocięty - nie wiem ile zostawić. Przy kierownicy chciałbym mieć troszkę luźniejszy przewód - w tym sensie że łatwiej wtedy coś zapiąć na obejmy jak się nie walczy ze sztywnym przewodem.

Więcej zrobić się nie udało, bo co prawda przy klamkach było wszystko - oliwki, śruby, przewody, pancerze, zakończenia itp. a nawet olej; do tego kupiłem zapasowe zestawy linek, pancerzy i przewodów - to moja pierwsza "mokra robota". Nie pomyślałem jednak o baryłkach i zestawie do odpowietrzania, nie ma więc mowy o zalewaniu hamulców.

Chyba najpierw uzbroję całość na sucho, czyli przeprowadzę przez ramę, złożę, dotnę, potem zaleję i odpowietrzę a na końcu owijka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciu powyżej z paluchami? Przyjrzę się temu. To jest GRX, który pójdzie do tego roweru, który stoi w chomiku. Ale dopiero jak skończę plan treningowy i ogarnę Cortinę.

Skoro klamka jest zaczopowana, to jest wstępnie zalana, pytanie czy oliwka jest w środku. Ale tym się będę martwił później bo właśnie zmieniłem plany - kompletny GRX do drugiego gravela a do Cortiny klamki Tiagry + zaciski Ultegra.

Tu muszę zrobić od podstaw, wszystko jest suche, w zestawie inserty, oliwki, pojemnik z olejem.

Zamówiłem zestaw do odpowietrzania no i wiadomą końcówkę do dynamometru.

Kable są prowadzone wewnetrznie tylko w ramie, reszta to klasyka.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...