Skocz do zawartości

[Amaortyzator] Suntour Raidon do Rometaa


wawho

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Chcę wymienić sprezynowca w Romecie Mustangu m2 na powietrznego Raidona. Czy oprócz podstawowych danych jak rodzaj osi, rura sterowa, rozmiar koła, są jeszcze jakies parametry na ktore trzeba zwrócić uwagę kupując amortyzator,  żeby pasował do raczej niespecjalnie skomplikowanego roweru jakim jest romet?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Żeby nie zaczynać nowego tematu, zapytam w tym.

Znalazłem dla młodego uzywanego Raidona 26" X1 RLD za 500 zl.

W temacie zawieszeń wiem niewiele i w związku z tym mam 4 szybkie pytania.

1. Czy to dobra cena? Stan patrzac po zdjeciach jest co najmniej dobry. Amortyzator sprawny.

2. Czy w tym widelcu jest regulacja długości skoku? Jeżeli tak, jak się to odbywa?

3. Czy serwis jest skomplikowany dla osoby posiadającej powiedzmy więcej niż podstawową wiedzę w serwisowaniu roweru, ale niedużą w serwisie amortyzacji? Jakie są z grubsza ewentualne koszty dużego serwisu?

4. Jak nie taki Raidon, to co innego? Sterówka 1 1/8", powietrze, skok 100 mm, oś 9 mm. 15 mm też na upertego może być, ale będę musiał wtedy rozstać się z moimi Mavicami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Cześć sam zacząłem niedawno serwisować amortyzatory, za mną kilka sztuk dopiero ale okazuje się,że to bardzo prosta sprawa, nie spodziewałem się,że az tak prosta, zwłaszcza,że są instrukcje od producenta. Na pewno sobie poradzisz. Skok zmienia sie często dodając lub ujmując takie podkładki, nazywają to chyba tokeny. Nie wiem czy w każdym tak jest. Na inne pytania nie znam odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Walczyłbym o 400zł bo 500 to trochę przesada za to.

2. Jest, podkładki dystansowe*, nie "tokeny", żebyś nie szukał pod tym hasłem bo tokeny to podkładki regulujące objętość komory powietrznej (ale bez zmiany skoku, regulacja progresji).

3. Serwis jest banalny. Duży serwis w raidonie nie istnieje bo tłumik jest nierozbieralny. Mozna powiedzieć, że tu się robi taki pośredni seriws, serwis dolnych lag + komora powietrzna (co zajmuje dodatkowe 5 min roboty). Ogarnięcie tego to kwestia 30 min, liczę bez montażu/demontażu z roweru. W sumie wcale nie trzeba go zdejmować z roweru do serwisu, tylko, że trzeba się wtedy nawyginać, albo mieć stojak. Koszt to zależy, u mnie w mieście po serwisach jest taki rozstrzał, że szkoda komentować. I to te "zwykłe" serwisy najczęściej są najdroższe, te ogarnięte w amortyzacji to przeważnie koło stówki, 120 za takie coś. Zwykłe osiedlowe liczą na frajera co zapłaci nieświadomie 200zł ale najgorsze są te "luksusowe", tam to hulaj dusza piekła nie ma. Generalnie lepiej i taniej kupić sobie puszkę sram buttera, oleju dedykowanego do amorka który się posiada i 2 razy w roku sobie machnąć smarowanko, niż dawać na serwisy "profesjonalistom".

4. Jak nie to to jakiś starszy RS, XC30, Recon, najlepiej z dopiskiem "gold" (wtedy górne lagi są wykonane z alu).

Uwaga: raidony często mają luzy i jest to ich przypadłość, kiepskie ślizgi, nie ma co ich porównywać do tych z chociażby RS Reconów (gold).

Uwaga 2: Nie kupuj raidona ze skokiem WIĘKSZYM, niż chcesz, ujmując podkładki dystansowe zwiększa się skok, chcąc z za dużego zrobić mniejszy będziesz musiał albo dokupić albo cos improwizować.  - *Co ja pierdziele, w raidonie się przebija taki pręt blokujący z miejsca na miejsce, można robić jak się chce.

Uwaga 3: Jeśli jednak kupisz Raidona prz pierwszym serwisie od razu dokup i dodaj gąbki olejowe pod uszczelki kurzowe, oryginalnie ich nie ma (a przynajmniej 2 lata temu jescze nie dawali w nowych). Można to kupić po średnicy, nie trzeba szukać specjalnie do danego modelu, więc koszt niewielki. 

Edytowane przez Rumcajs.
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...