Skocz do zawartości

[do 10000] trekking/cross/miejski


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Piszę, ponieważ potrzebuję większej porady od mądrzejszych i bardziej doświadczonych rowerzystów.

Aktualnie zajeżdżam 10-letnią Meridę Crossway 20. W sumie jestem zadowolony z tego jak spisywał się ten rower, ale chciałem spróbować czegoś nowego/lepszego. Jeżdżę na rowerze głównie po asfalcie, chodnikach, czasami szutrach, sporadycznie jakieś łatwiejsze trasy leśne. Zazwyczaj trasy ok. 30-40 km, ale zdarzało się pojechać i 150km. I tutaj pytanie - co wybrać? Trekking, cross? Amortyzator odblokowywałem kilka razy przez te lata. Wzrost 194cm, waga 95 kg.

Generalnie to, o czym myślałem najczęściej to:

Canyon Roadlite CF8

Merida Crossway XT-Edition

Rozrzut spory... No i tutaj wątpliwości - czy z napędem 1x12 jeździ się tak samo jak z 3x10? Zawsze jeździłem rowerami 3x..., dlatego proszę się nie dziwić, że pytam. Zwłaszcza, że czytam opinie, że jest tylko lepiej, bo nie trzeba z przodu tyle manewrować biegami. :)

Ważna dla mnie jest też możliwość montażu fotelika Thule Yepp Nexxt 2 Maxi - czyli rura podsiodłowa musi być okrągła albo owalna - na zdjęciach trudno to zobaczyć, ale czy w tym Canyonie nie jest ona jakaś kanciasta, uniemożliwiająca ew. montaż? Może ja słabo widzę, albo malowanie robi tylko takie złudzenie.

 

Z góry dzięki za pomoc i dobre rady. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Rozrzut spory... No i tutaj wątpliwości - czy z napędem 1x12 jeździ się tak samo jak z 3x10? Zawsze jeździłem rowerami 3x..., dlatego proszę się nie dziwić, że pytam. Zwłaszcza, że czytam opinie, że jest tylko lepiej, bo nie trzeba z przodu tyle manewrować biegami. :)

Napęd 3x jest dobry kiedy targasz sakwy albo jeździsz ciężkim rowerem w Alpach.

Cytat

na zdjęciach trudno to zobaczyć, ale czy w tym Canyonie nie jest ona jakaś kanciasta, uniemożliwiająca ew. montaż? Może ja słabo widzę, albo malowanie robi tylko takie złudzenie.

po pierwsze to rama canyona jest karbonowa także przejażdżka z takim fotelikiem będzie pierwszą i ostatnią

 

 

 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Treking to rower wyprawowy , w pełni wyposażony i do jazdy raczej po dobrej nawierzchni i bez szaleństw  . Niby powinien sprostać opisanym wymaganiom tylko po co ? Ciężki , mniej dynamiczny , obwieszony nie zawsze potrzebnymi dodatkami . Crossa znasz i skoro jesteś zadowolony ....   Ten Canyon to fitnes , czyli rower do szybkiej jazdy po dobrych drogach . Popatrz na szerokość opon . Cross jest bardzo uniwersalnym rowerem i na pewno nadaje się do opisanych zastosowań . W kwestii napędu ...  ja jestem zwolennikiem napędów 3x ...  bo dają dużą rozpiętość i dobre stopniowanie przełożeń za rozsądną cenę . Z obsługą dwóch manetek jakoś nie mam problemu . Tylko ja mówię o rowerach ogólnie turystycznych , które są używane w różnym terenie , po prawdziwe góry włącznie . Przy innych zastosowaniach każdy sam musi odpowiedzieć jakich przełożeń potrzebuje i ile kasy chce wydawać w trakcje eksploatacji ( wymiana łańcuchów , kaset ) Tu jest fajny kalkulator http://www.gear-calculator.com/?GR=DERS&KB=26,39&RZ=11,13,15,17,19,21,24,28,32,36&UF=2126&TF=90&SL=3.5&UN=KMH

Aha , wśród crossów nieco inne są rowery giant roam . One idą bardziej w stronę MTB ale nie współczesnych tylko raczej z początku wieku . Czyli są bardziej terenowe od klasycznych crosówek . Na forum chwalone też były nie raz crossówki Treka . Tylko one chyba nie osiągają wybitnego poziomu osprzętu . Może w takich rowerach osprzęt najwyższej klasy nie jest potrzebny . I ja myślę że nie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W temacie crossów nie pomogę, nie moja bajka.

 

Ale w temacie trekkingów...  

1 godzinę temu, WaGiant napisał:

Treking to rower wyprawowy , w pełni wyposażony i do jazdy raczej po dobrej nawierzchni i bez szaleństw  . Niby powinien sprostać opisanym wymaganiom tylko po co ? Ciężki , mniej dynamiczny , obwieszony nie zawsze potrzebnymi dodatkami .

... to ja tradycyjnie ze zdaniem odrębnym :)

Trekking to po prostu rower miejsko-turystyczny. I lekki, i ciężki. Owszem - z bagażnikami i błotnikami, ale to nie znaczy, że musi od razu być ciężki i mniej dynamiczny. Nie zapominajmy, że to rowerzysta jeździ, a nie rower. Pozbycie się bagażnika i błotników nie sprawi, że rowerowi przybędzie +100 do zwinności. W dodatku, często cross od trekkinga w tej samej marce nie różni się niczym poza (nie)obecnym osprzętem jak te błotniki czy bagażnik - producenci idą na łatwiznę i robią obydwie te linie na jednej ramie, często na tym samym osprzęcie. Często, czyli nie zawsze.

 

Czyli to jest trekking - świetny, lekki (15+),  3x10, który robi za rower wyprawowy i wiezie sporo sprzętu:

kross-trans-11-w-austrii-karyntia-2020-s

 

To jest trekking - 1x11, cięższy, ale z mniejszą iloscią bagażu, a jednocześnie z cięższym terenem jaki pokonywał:

r-raymon-tourray-6-w-blocie-slowinski-pn

 

I... tego też można nazwać trekkingiem - solidny rower wyprawowy, ale z lekkim obciążeniem:

koga-world-traveller-2023-w-burgundii-bu

 

 

2 godziny temu, Mihau_ napisał:

Napęd 3x jest dobry kiedy targasz sakwy albo jeździsz ciężkim rowerem w Alpach.

Niekoniecznie - wystarczy mieszkać albo w Gdańsku i z dolnego tarasu jeździć na górny, albo na Kaszubach, czyli całkiem daleko od Alp, nawet tych polskich ;) 

Szy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... a w temacie jeszcze, jednak:

przy rowerze w takim budżecie byłoby szkoda przynajmniej nie pomyśleć o pasku Gates. To kilka różnych przyjemności i udogodnień w stosunku do tradycyjnego napędu - brak regulacji, brak obsługi w czasie eksploatacji, brak jakiegolwiek smaru przy napędzie, czyli czysty rower i nogawki.

Z zaznaczeniem, że pasek pracuje tylko z piastami planetarnymi (wewnętrznymi) - w tym budżecie prawdopobnie z Alfine 11. A to z kolei oznacza mniejszy zasięg przełożeń, czyli na podjazdy w góry z tym raczej nie pojedziesz. Oraz: to piasta, która nie lubi zbyt siłowego traktowania.

Jeśli więc jeździsz po płaskim lub łagodnie pofałdowanym i nie wybierasz sie w góry, oraz nie ciśniesz jakoś wyjątkowo mocno, to zachęcam.

Szy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...