Skocz do zawartości

[Gravel i Cross] pomoc przy wyborze 2 rowerów


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Chce kupić 2 rowery i będę bardzo wdzięczny za pomoc przy wyborze. Rowery będą używane do okazjonalnej, spokojnej, rekreacyjnej jazdy zazwyczaj w wakacyjne weekendy 2-3h po mieście i leśnych ścieżkach. Chciałbym kupić jednego Gravela i jednego Crossa. Cenowo nie ukrywam, że na rowery jeżdżone sporadycznie tylko w okresie wakacyjnym nie chce przeznaczać dużej kwoty, ale nie chce też jakiegoś szrotu byle najtańszego co będzie sprawiał problemy. Zależy mi by dobrać dobrze sprzęt do potrzeb i nie chce przeginać w żadna ze stron. I tu zwracam się o pomoc do bardziej doświadczonych z prośbą o doradzenie czegoś sensownego. Dodam jeszcze, że od kilku lat mam Kandsa Maestro z bodajże 2015 na Alivio i mimo iż to był jeden z tańszych modeli, spełnia on moje potrzeby od kilku lat doskonale i nigdy nie było z nim żadnych problemów.
Z góry dziękuję za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Nikt, nic? To może trochę doprecyzuje i napisze nad jakimi rowerami ja myślałem. Może to ruszy temat i ktoś doradzi czy na wymienione w poprzednim poście potrzeby wystarczy, czy lepiej celować wyżej/niżej lub w ogóle w coś innego w tym budżecie.

Więc tak, jeżeli chodzi o Gravela to skłaniam się tu do Krossa Eskera 2.0. Ale nie mam zielonego pojęcia jaka wersja, czy MS czy nie. MS wydaje się troszkę lepszy ale boje się tylko jednej zębatki z przodu. Czytałem też o piastach, że z tymi nie od Shimano bywają problemy, aczkolwiek nie wiem czy jest to aż tak ważne, czy po prostu nie zwracać na to uwagi i nie wymienić jak już się posypią.

Jeżeli chodzi o Crossa to skłaniam się do Trek Dual Sport 2 gen 4, chociaż coraz ciężej go dostać w fajnej cenie. Tu mam największy problem bo wydaje mi się że w crossach jest dużo większy wybór niż w gravelach i potencjalnych alternatyw jest sporo. Zależy mi by kupić coś o korzystnym stosunku jakości do ceny. Czy Trek ten będzie dobry?

Jak pisałem, nie mam w temacie doświadczenia, więc liczę na pomoc. Maksymalna waga jaka zobaczy rower nie przekroczy 85 kilo. Dzieki!

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo widzę sens kupowania dwóch rowerów przy takim budżecie i sposobie użytkowania. Chyba że będziesz je trzymał w różnych miejscach czy coś. Cross i gravel są na tyle podobne do siebie, że jednym i drugim możesz komfortowo jeździć te same trasy.

Skoro już masz rower crossowy, z którego jesteś zadowolony, to jeśli chcesz spróbować czegoś trochę innego kup sobie gravela a Kandsa zostaw do ciorania po bułki itp. 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To trochę bardziej skomplikowane ;) Nie pisałem szczegółów żeby nie rozwlekać posta. Ale jeśli temat został poruszony to to nie są 2 rowery dla mnie, tylko dla Żony i Córki. A że jesteśmy podobnego wzrostu, to tak jak do tej pory Kands, będą pewnie używane zamiennie. Ogólnie Żona dobrze się czuje na Kandsie, ja chcę spróbować gravela, a dla Córki chciałem kupić Treka. Pytanie czy dobre wybory na te potrzeby i budżet?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem sensowne. Dla córki najważniejsze, żeby rower się podobał, miał dobry rozmiar i był wygodny, a osprzęt to rzecz trzeciorzędna. Choć może warto pochodzić trochę po okolicznych sklepach i poprzymierzać się do tańszych alternatyw, Trek się jednak mocno ceni (ale też można coś utargować). 

Grawel podstawowy, ale niestety te rowery wszystkie są drogie... Z Adventem nie miałem do czynienia, ale ogólnie napędu 1x nie ma się co bać zwłaszcza, jeśli alternatywą jest podstawowa Sora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, pawelst380 napisał:

Nie bedzie to na dluzsza mete problem?

Jak ktoś nie ma sportowych aspiracji na asfalcie to duże uproszczenie. 

Zakres przełożeń (zwykle) masz podobny jak przy napędzie 2x/3x, po prostu między sąsiednimi biegami jest większy przeskok a to przy rekreacji nie istotne bo zakładam, że nie robi ci różnicy czy będziesz jechał 20kmh vs 21kmh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, remover napisał:

No to powiedz nam jak często używałeś te 2 zębatki korby poza środkowej w Kands?

Najczęściej to przy jakimś podjeździe pod górę bardziej stromym, żeby było łatwiej wjechać. Na prostej raczej nie wiele, bo jako że jeżdżę rekreacyjnie to nie zależy mi na rozwijaniu super prędkości. Jeśli chodzi o ten jeden blat to właśnie przy wjazdach pod górkę się zastanawiam czy nie będzie go brakować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, pawelst380 napisał:

Najczęściej to przy jakimś podjeździe pod górę bardziej stromym, żeby było łatwiej wjechać. Na prostej raczej nie wiele, bo jako że jeżdżę rekreacyjnie to nie zależy mi na rozwijaniu super prędkości. Jeśli chodzi o ten jeden blat to właśnie przy wjazdach pod górkę się zastanawiam czy nie będzie go brakować?

No to masz porównanie. Ghost ma kasetę 11-48 i korbę o nie znanej ilości zębów, ale obstawiam ze zdjęć, że jakieś 36-38. Kands pewnie ma 48-36-26 i kasete 11-34 (36?). Jak widać na załączonym obrazku najbardziej miękkie przełożenie w Ghost 36:48 (0.75) jest bardzo podobne do tego z Kands 26:34 (0.765).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za pomoc, w takim razie wezmę Eskera 2.0 MS i Ghosta Square Base. Jeszcze tylko miałbym pytanie odnośnie odpowiedniego terminu kupna, czy myślicie że ceny już są "poza sezonowe" czy warto jeszcze poczekać bo mogą zejść niżej? Esker jest w fajnej cenie na allegro: https://allegro.pl/oferta/rower-gravel-kross-esker-2-0-m-20-rocznik-2023-13187732423 i w sumie chyba z tamtą bym go zakupił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kross już kupiony ;) w przyszłym tygodniu pewnie zamówię Ghosta. Szukając jakiejś ciekawej oferty na ten rower, zobaczyłem że jest wersja na Acera i Alivio. W sumie to chyba tylko Centrum Rowerowe ma go na Advencie. Wydaje sie jak by to był jakiś starszy rocznik, bo na stronie Ghosta, aktualny jest na Alivio i Acera. Różnica w cenie niewielka, wiec jeszcze jedno pytanie ode mnie, która wersja będzie lepsza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...