Skocz do zawartości

[mostek] rower 26 mtb krótki mostek geometria zachowanie


pemekscreen

Rekomendowane odpowiedzi

zmieniłem niedawno sztyce na taką z dość mocnym offsetem, daje mi to lepszy, bardziej efektywny nacisk na pedały, ale jest leżenie na ramie,

albo siedzienie na czubku siodła, więc oczywistym rozwiązaniem wydaje się zmiana mostka, oczywiście mogę wziąć tylko nieco krótszy mostek, ale są też inne opcje.

rower to klasyczny mtb xc 26 hardtail, dobry na marathon, albo leśnie ścieżki, na pewno nie jest to rower enduro ani dh

jednak zastanawiałem się nad ultrakrótkim mostkiem bo 31 mm, teraz mam około 10 cm..

kiedyś zostałem ostrzeżony jak chciałem zmienić mostek do roweru szosowego na krótszy, że sterowanie zrobi się nerwowe,

w końcu się zniechęciłem i zostawiłem długi mostek, ktoś ma jakieś doświadczenia ze zmianą mostka,

jak to rzeczywiście będzie ze sterowaniem? Bo według mnie powinna się poprawić względna zwrotność,

ale intuicja nie zawsze się sprawdza w takich sprawach.

Edytowane przez pemekscreen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Zerknij sobie na jakiś rysunek geometrii roweru, oraz na parametry "reach" oraz ETT (efektywna długość górnej rury), a potem przeanalizuj co następuje:
1. Zmieniając offset sztycy, wydłużasz ETT, więc zmienia Ci się pozycja na siedząco - to logicznie, natomiast reach pozostaje bez zmian, więc pozycja na stojąco również.
2. Skracając mostek, niwelujesz wydłużoną pozycję na siedząco, ale skracasz też reach, czyli zmienia Ci się pozycja na stojąco. Jeżeli rower jest stosunkowo krótki, a skoro jak piszesz jest to 26" XC to zapewne jest, skracając mostek o kilka cm możesz upośledzić jazdę na stojaka. 
3. Przesuniesz środek ciężkości (siedzący) bliżej osi tylnego koła -> rower będzie się inaczej zachowywał na podjazdach. Jeżeli do tego skrócisz mostek drastycznie, będziesz miał niedociążony przód i może być śmiesznie na wyboistych podjazdach. 
4. Przy krótkiej ramie i krótkim mostku, może się zdarzyć, że zaczniesz walić kolanami w kierownicę w terenie (ale to już zależy gdzie i jak jeździsz). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

to kilka centrymetrów różnicy, w ogole nie ma z niczym problemu, a mostek mam teraz krótszy o 5cm, ciekawe, że sprawniej pewniej ścina się zakręty na lużnych nawierzchniach,

kolejna ciekawostka, pewniej się zjeżdża, piach przestał być problemem (oczywiście w granicach możliwości, kopny dalej wciąga koła i jak nie jest na ultramiękkim przełożeniu to nie pojedzie) Na podjazdach nie ma żadnej różnicy, na stromych kładę się na rowerze dokładnie tak samo, możliwe że ręce w łokciach są bardziej ugięte, to nawet lepiej, daje to lepszą dźwignię jak trzeba pomóc sobie ciałem, ale ja nie jeżdźę siłowo od dawna, tak jest efektywniej i napęd nie zużywa się tak szybko jak przy jeździe na "Armstronga", można zresztą sobie zobaczyć, że prawie nikt nie jeździ twardo na pucharach xc, tych lokalnych i tych światowych, nie bez powodu, jest wtedy dużo większe tarcie na łańcuchu, traci się sporo energii w ten sposób, prosta zasada, zaczyna się opór, wrzucamy na lżejszy bieg. Do treningów siłowych lepiej sobie kupić jakiegoś single speeda, łańcuchy 1s są wieczne.
Jeśli ktoś ma długi mostek w mtb xc polecam zmianę na krótszy, warto spróbować, każdy sklep online ma rękojmię 2 tyg. można spokojnie odesłać, jak tak zrobiłem z kołami, odesłałem też jedną oponę, gra jest warta świeczki, bo teraz ten rower jest bardziej XC, wrażenie mam takie, że lepiej nad nim panuje, jest bardziej nerwowo, ale szybko się przyzwyczaiłem, to wymaga większej koncentracji teraz, a jak się jeździ szybko to i tak lepiej uwagę wytężyć, ale jak już napisałem, problemu już nie ma, przyzwyczaiłem się, a prowadzenie jest bardziej reaktywne, więc ogólnie jest lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...