Skocz do zawartości

[Korba] Linia łańcucha. Kellys Spider 90 1x12


fala77

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Mam problem z linią łańcucha i doborem korby. Rower to Kellys Spider 90 z napedem 1x12(34zębatka na korbie, kaseta 11-50). Biegi chodzą idealnie. Co sie nie zawsze zdarza nawet przy kręceniu do tyłu na zębatce 50 nic nie spad nic nie haczy. Korba to Samox na kwadrat 34 zęby NW. Zakupiłem jak mi się wydawało identyczną używana korbę z zębatką 32. Niestety okazało się że ta moja ma przesunięcie chyba 3mm do srodka ramy. Poprostu jest lekko podginana do wewnątrz.

Do sedna. Metodą "ręczną" ale dokładnie wyznaczylem sobie środek mufy i przemierzyłem do zębatki korby. Wyszło mi jakies 47,5-48mm. Raczej nie 50mm a już na 120% nie 52mm. Czy taka linia łańcucha to standard? Chyba że ja coś żle mierzę.

Jak dobrać dobrą korba? Nowej takiej Samox to nigdzie nie ma kit z nią. W planach miałem i tak zakupić shimano m6100. Tymczasem wszędzie piszą że jest ona pod linię łańcucha 52mm. No chyba że wkręcę łożysko do suportu pod m6100 bez żadnej podkładki i będzie ok. Ja mam doświadczenia z łożyskami zewnętrznymi.

Zdjęcia korby i roweru

https://photos.app.goo.gl/8DSbY3f7sXUiZygT9

Screenshot_20230817_201045_Gallery.jpg

Edytowane przez fala77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, fala77 napisał:

Tylko nie wiem czy jak skrucę suport to nie bedę uderzał korba o ramę...

Będziesz.

Kup korbę nie-boost z serii M6000/M7000/M8000/MT700

2 godziny temu, fala77 napisał:

No chyba że wkręcę łożysko do suportu pod m6100 bez żadnej podkładki i będzie ok.

Nie będzie ok, bo prawdopodobnie nie skasujesz luzu na lewym ramieniu korby mimo wkręcenia śruby do końca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do korby m6000 trzeba będzie dać podkładkę pod blat. Jeśli gdzieś trafisz nieboostowe m7000 albo m8000 to bierz śmiało a do niej fabryczny blat 1x (który ma offset). Ale to bardzo droga zabawa. 

Jeśli wkręcisz suport pod TA bez podkładki (podkładek jeśli mufa 68) to korba będzie miała spory luz osiowy. Niektórzy przekładają podkładkę 2,5mm na lewą stronę. Robi się wtedy pewna asymetria ale powiedzmy że przy rowerze MTB nie spowoduje to deformacji stawów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...