Skocz do zawartości

[Porównanie] Ram


Przecietny

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

     Dużo się czyta o geoetrii i próbowałem to sam rozwikłać ale chyba nie do końca rozumiem te wszystkie parametry, Głównie stack i reach bo one (chyba nie tylko one?) odpowiadają za pozycję i charakter roweru. Zastanawiam się która z tych ram będzie najbardziej agresywna(wyścigowa) a który najwygodniejsza, która będzie miała bardziej wyprostowaną a która pochyloną pozycje, która bedzie lepiej zjeżdżać i podjeżdzać itd. Oraz dlaczego jesli ktoś mógłby wyjaśnić.

Zdaje się,że są to podobne ramy z podobnej pólki jakościowo cenowej tyle,że konkurujących ze sobą producentów. Chodzi o aluminiowe ramy: Specialized Chisel, Merida big nine lite oraz Giant Xtc Slr

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć ponownie
      Ja to rozumiem tak: jeśli reach ma większą wartość to jest się bardziej wyciągniętym-pochylonym na rowerze pozycja jest bardziej sportowa i lepiej dociąza się przód. Jeśli stack  ma wyższą wartość to pozycja na rowerze jest bardziej wyprostowana=wygodna, mniej sportowa.

W tym przypadku sytuacja wygląda tak(rozmiary M):
Specialized reach=430mm stack=605mm
Merida reach=422mm stack=619mm
Giant reach=440mm stack=607mm


Zatem można uznać,że Giant ma najbardziej pochyloną pozycje bedzie najbardziej sportowy a Merida najmniej? Do kierownicy w Meridzie będzie najbliżej zatem nie będzie trzeba się aż tak "nachylać (kłaść)" a do tego wyskość główki ramy jest najwyższa. Za to w Giancie musimy bardziej "położyć" sie na górnej rurze i zejść nieco w dół by dotrzeć do kierownicy?
A  Specialized? tam "kładzenie się" na górnej rurze jest pomiędzy, co za tym idzie  będzie nieco bardziej pochylona pozycja niż w Meridzie ale mniej niż w Giancie. Mamy za to niższy stack więc musimy niżej sięgac do kierownicy co wymaga przecież pochylenia?
Czy możemy podsumować to tak,że Merida najwygodniejsza, najmniej sportowa Giant najbardziej sportowy najlepiej dociąza się przód a Spec jest pomiedzy mimo,że pozycja jest mniej wyprostowana niż w Giancie ale też mniej "wyciągnięta" co w ogólnym rozrachunku daje mniej sportową?

Edytowane przez Przecietny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogolnie. Im wiekszy stack to kierownica wyzej. Im wiekszy reach to kierownica dalej.

W internecie zanjdziesz sporo stron ktore to obiasniaja

Bike geometry 101: Find out why stack & reach are important | road.cc

Compare Bikes Using Stack and Reach - Cycling Obsession (cycling-obsession.com)

a tu kalkulator

Bike Fit Calculator | Jenson USA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Przecietny napisał:

   Ja to rozumiem tak: jeśli reach ma większą wartość to jest się bardziej wyciągniętym-pochylonym na rowerze pozycja jest bardziej sportowa i lepiej dociąza się przód

Reach jest wymiarem, który Ci mówi jaki rower jest długi kiedy stoisz na pedałach, co jest b. ważną informacją, ale istotna jest też długość roweru na siedząco: o tym z grubsza mówi długość górnej rurki (ett). Tu zaczynają się schody, bo producenci różnie mierzą ett, na szczęście niektórzy zaczynają podawać długość górnej rury dla różnych wysokości siodła. No i pamiętaj, że to wymiary gołej ramy, a raczej nikt nie kieruje rowerem trzymając za kikut sterówki, większość ludzi ma jednak mostek i kierownicę, które mają różny wznios, długość itd. Dopiero to wszystko razem daje Ci taką a nie inną pozycję na rowerze na siedząco i na stojąco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem,że trzeba mieć mostek i kierownice😄zakładam,że w porównaniu tych ram wszystko będzie miało tą samą długość i szerokość. Domyślam się też,ze różnice w praktyce  będą niewielkie między tymi rowerami. Nie wiem do końca który bedzie bardziej sportową konstrukcją a który mniej pomijając fakt,że wszystkie są do xc czyli sportowe. Jeździłem tylko na Meridzie i wiem jaka tam pozycja jest, zastanawiam się jakby się ona zmieniła (czy odczuwalnie?) jeśli przerzucałbym osprzęt między nimi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...