Skocz do zawartości

[Napęd] Mieszany napęd Xt/slx 1x12


Rekomendowane odpowiedzi

Hej, 

Chciałbym synowi trochę ulepszyć napęd, ale niekoniecznie jestem skłonny, żeby kupować pełną grupę XT. Czy to dobry kierunek, aby korbę i kasetę wziąć od SLX, a manetkę oraz przerzutkę do XT? Rozumuję w ten sposób, że o ile w przypadku XT będzie wartość uzyskana na precyzji mechaniki, to korba i kaseta obu grup różnią się tylko masą, ale nie wiem czy rozumuję właściwie ;)

pozdrawiam

Kal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co ma w tej chwili, i co to za rower?

Po prawdzie to jeśli chodzi o jakość pracy przerzutki to XT się nie różni od SLXa (a nawet od Deorki). W przeciwieństwie do SRAMa w Shimano zyskuje się raczej na wadze niż na jakości pomiędzy grupami 12tkowymi. Za to manetka XT jest mega (jak ktoś lubi twarde manetki - ja lubię 😀).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długa historia. Rower to Trek Merlin 7. Kupiłem fabrycznie nowy rok temu i non stop są z nim problemy. Napęd przeskakuje, rwie się łańcuch, płyn z układu hamulcowego się wylewa, no dramat - w zeszłym roku więcej stał w serwisie niż w terenie. Myślałem, że komponenty tej klasy - w końcu Deore, to nie jakiś Altus, będą w miarę OK, a tu się okazuje, że to absolutny badziew. Śmigam na osprzętach szosowych - Ultegra i Dura-Ace, żona 105 i wszystko działa, a tu jakiś dramat. Mam w MTB 9cio rzędowe XT i są nie do zdarcia. 

Pomyślałem, że wymienię w nim cały napęd na wyższy, ale nie uśmiecha mi się wydawać połowy wartości roweru na nowy napęd, dlatego kombinuję, ale niestety wychodzi, że bez wymiany piasty się nie da - Micro Spline - zaplatanie koła to jednak zagadnienie. Może warto przejść na SRAMa...

Edytowane przez kal800
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przerzutce xt względem slx masz łożyskowane kółka oraz możliwość regulacji hamulca rolkowego sprzęgła bez zdejmowania dekla. Kaseta xt ma 2 największe koronki alu, slx tylko największą, korba xt jest lżejsza. Manetka xt ma możliwość zrzucania o 2 przełożenia (na mniejsze koronki) i działa to zanim puścisz dźwignię.

 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, kal800 napisał:

Hej, 

Chciałbym synowi trochę ulepszyć napęd, ale niekoniecznie jestem skłonny, żeby kupować pełną grupę XT. Czy to dobry kierunek, aby korbę i kasetę wziąć od SLX, a manetkę oraz przerzutkę do XT? Rozumuję w ten sposób, że o ile w przypadku XT będzie wartość uzyskana na precyzji mechaniki, to korba i kaseta obu grup różnią się tylko masą, ale nie wiem czy rozumuję właściwie ;)

pozdrawiam

Kal

Mam podobnie u siebie. Przerzutka i manetka XT, korba SLX, z kasetą trochę inaczej, bo XT 8100 a w kolejce czeka Deore 6100. Wszystko śmiga jak należy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
6 godzin temu, kal800 napisał:

Ostatecznie wejdę w XT 8000 - 11-rzędowe. Za dużo zabawy z przejściem na 12 rzędów. 

Liczyłeś koszty jednej i drugiej opcji? Według mnie przy rozsądnym zestawie cena będzie podobna, a kasety można zastosować takie, które nie wymagają zmiany bębenka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie policzyłem - XT 12to rzędowe (przerzutka, kaseta, manetka, piasta) 1450 zł + pewnie z 200 za zaplecenie koła - sam tego nie zrobię z całą pewnością. Za 11to rzędowe XT zapłacę 900 zł (przerzutka, kaseta, manetka) i wszystko sam ogarnę. Oczywiście zakładam, że kaseta 11 rzędowa wejdzie na bębenek, na którym teraz siedzi 10cio rzędowa Deore CS-M4100. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, bogus napisał:

Jeśli upierasz się przy zmianie piasty to oczywiste, że wyjdzie drożej. Ty wybierasz 🤗

Nie upieram się - ale nie mogę znaleźć kasetki 12to rzędowej na standardowy bębenek Shimano/SRAM - jest albo Micro Spindle, albo SRAM XD. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Widzę, sorki - to filtrowanie w centrum rowerowym tak sobie działa. Nie raz miałem taką sytuację, że nie wyświetliło mi się to, czego szukałem, a potem się okazywało, że po wyszukaniu guglem część się nagle pojawia w sklepie. Garbaruk za drogi, ale ten NX to jak najbardziej. 

W takim układzie wychodzi stówkę drożej, więc nie ma absolutnie o czym mówić. Dzięki 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...