Skocz do zawartości

[Korba] 48/38/28 vs. 48/36/26 w trekkingu


Rekomendowane odpowiedzi

Ciekaw jestem, na jakich korbach / przednich zębatkach o ilu zębach jeździ większość posiadaczy rowerów trekkingowych. Miałem (chyba) 48/36/26, teraz mam 48/38/28 i jakaś tam różnica jest odczuwalna. Mam nadzieję, że twardsze przełożenie nie przełoży się np. na bóle kolan. Bo że gatki czy nakładka na siodełko będą się mniej zużywać, to wiem (i że trochę lepiej będzie się jeździć na szerokim siodełku). Ciekawi mnie również, czy szybciej zużywają się zębatki większe czy mniejsze. Wydaje mi się, że mniejsze powinny szybciej, bo więcej obrotów robią, choć z drugiej strony większe poruszane są z większą siłą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, 2wheels4ever napisał:

Ciekawi mnie również, czy szybciej zużywają się zębatki większe czy mniejsze. Wydaje mi się, że mniejsze powinny szybciej, bo więcej obrotów robią, choć z drugiej strony większe poruszane są z większą siłą.

Większe zużywają się mniej.
Są większe, więc każdy ząb jest rzadziej używany.

Siły działające na zębatkę są mniejsze. Łańcuch opiera się o większą liczbę zębów, więc siła jest rozłożona na większą liczbę punktów podparcia.
Łańcuch powinien być nieco słabiej napięty, bo dźwignia między korbą a zębatką jest mniejsza, spada moment obrotowy.
Ogniwa łańcucha mniej się zaginają, więc się mniej wycierają na sworzniach.

Najgorsza kombinacja przełożenia, to mała zębatka z przodu i z tyłu.
Wtedy na korbie jest duża dźwignia, duży moment obrotowy. Z tył z kolei do pokonania większa dźwignia zębatka - koło.
Pomijam tutaj efekty związane z przekosem łańcucha i siłami ścinającymi zęby.

 

A schodząc do praktyki, to te 2 zęby różnicy nie robią za wiele, bardziej będzie się liczyć jakość zębatek, materiał z jakiego zostały wykonane.
No i czy takie przełożenia są praktyczne czy nie, czy zapewniają odpowiedni zestaw przełożeń.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, marcesco napisał:

Gdy mielisz jak chomik to pojawia się więcej tarcia niż przy niiiiskiej kadencji 🤣

Dokładnie. Pachwiny też łatwiej obetrzeć.

13 godzin temu, zekker napisał:

A schodząc do praktyki, to te 2 zęby różnicy nie robią za wiele, bardziej będzie się liczyć jakość zębatek, materiał z jakiego zostały wykonane.

Korba jak w linku niżej. Mam nadzieję, że starczy przynajmniej na tak długo jak poprzednia, tj. ponad 15 tys. km.

https://miastorowerow.pl/korby-rowerowe/40065-korba-pl-48x38x28-170-alu-stal-miranda-beta3-czarno-srebrna-5907437557501.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...