Skocz do zawartości

[5000-7000] Rower crossowy czy gravel?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Poszukuję roweru do jazdy na utwardzanych ścieżkach, asfalcie. Wzrost 188cm, 105 kg. Dawno temu, w odległej galaktyce.... jezdziłem stosunkwo dużo na góralu.  Gdzieś od 15 lat (z powodu wyjazdu za granicę, potem małe dzieci, kradzież roweru) przestałem się poruszać na tym zacnym środku lokomocji. Teraz czas na powrót. Na razie spokojnie a potem po zrzuceniu trochę kilogramów i złapaniu formy zacząłbym więcej jeżdzić.

Zastanawiałem się nad giant roam 1 lub marin DSX 2. Na marina jeszcze się nie przymierzałem (brak w sklepach). Ciągnie mnie do tego marina tylko zastanawiam się nad dsx 2 czy dsx FS (z amortyzatorem), sporo droższy 5400zł vs 7100zł. Do tego rozmiarówka tego roweru to L do 188cm a XL od 188cm. Przypuszczam że w sklepie nie będą mieli XL zebym mógł się przymierzyć.

Doradźcie coś. Marin ma sztwyne osie. Szukam roweru z prostą kierownicą. Nigdy nie jeździłem z barankiem i nie wiem czy by mi spasował.

Moze doradzicie jakiś inny rower? Co co posłuzyłoby na dłużej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DSX to akurat „gravel” bez baranka. I to jest problem, bo może tu na forum są spece, którzy na podstawie geometrii roweru będą wiedzieć, jak się na tym będzie siedzieć, ale dla większości ludzi nic nie zastąpi przymierzenia się do roweru. A odkąd sprzedaż przeniosła się do internetu, o to nie jest łatwo (sam z ciekawości bym się przymierzył do paru Marinów, ale znalezienie sklepu, w którym są fizycznie dostępne nie jest proste.

A do autora - przymierz jeszcze Riverside 920. Tego to akurat można czasem nawet w Deca wypożyczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w Kielcach są niby 2 sklepy, które handlują marinami ale w żadnym nie było DSX. Przypuszczam  że w Warszawie nie powinno być problemów? Przynajmniej patrząc na stronie marina z ich przedstawicielami, trochę ich jest w Warszawie. 

Co do DSX, szczególnie FS (z amortyzatorem) to niby gravel. Z tego co oglądałem trochę filmów zagranicznych na YT o tym rowerze to niektórzy śmieją się ze nie wiadomo co to, ni gravel, ni cross czy nawet MTB. Fajnie bo ma już trochę nowoczesniejszych rozwiązan (sztywne osie, hollowtech II). Myślałem że może ktoś tutaj jeżdzi na tym bolidzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MaxVolt jeżeli ktorzystasz z FB, to wejdź na grupę https://www.facebook.com/groups/madeforfun/ są tam osoby jeżdżące na DSX, na pewno coś podpowiedzą.

DSX poza kierownicą spełnia wrzystkie założenia graveli, a dzięki prostej kierownicy ma lepsze podzespoły w niższej cenie. Masz sztywne osie, karbonowy widelec, napęd 1x12 który nie ograniczy cię na asfalcie (choć ze względu na koszty serwisu nie dla każdego będzie zaletą), niską wagę i miejsce na solidne opony, otwory montażowe łącznie z tymi na widelcu (przewaga nad wersją FS) no i oczywiście hydrauliczne hamulce. Dla początkującego nie obeznanego z barankiem to będzie w większości wypadków lepsze wyjście.

Baranek będzie miał teoretyczną przewagę prędkości i możliwość zmiany chwytów, choć w prostej kierownicy można wspomóc się wewnętrznymi rogami, co jest bardzo przydatne. Płaska kierownica będzie zdecydowanie lepsza poza asfaltem, na jakichś szybkich zjazdach itd. to mimo wszystko szerszy chwyt i większa kontrola. 

Co do możliwości DSX, fajnie pokazuje to ta recenzja:

 

Edytowane przez Artur85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak od 15 lat nie jeździłeś na rowerze to się dobrze zastanów czy chcesz wsiąść na coś, co nie ma amortyzacji. To tylko spotęguje ból, który i tak na początku wystąpi i nie wiadomo kiedy przejdzie. Amor z przodu jak najbardziej, szczególnie przy prostej kierownicy i cienkich oponach. I od razu poczytaj o Suntourze NCX pod tyłek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.06.2023 o 08:15, Artur85 napisał:

@MaxVolt jeżeli ktorzystasz z FB, to wejdź na grupę https://www.facebook.com/groups/madeforfun/ są tam osoby jeżdżące na DSX, na pewno coś podpowiedzą.

DSX poza kierownicą spełnia wrzystkie założenia graveli, a dzięki prostej kierownicy ma lepsze podzespoły w niższej cenie. Masz sztywne osie, karbonowy widelec, napęd 1x12 który nie ograniczy cię na asfalcie (choć ze względu na koszty serwisu nie dla każdego będzie zaletą), niską wagę i miejsce na solidne opony, otwory montażowe łącznie z tymi na widelcu (przewaga nad wersją FS) no i oczywiście hydrauliczne hamulce. Dla początkującego nie obeznanego z barankiem to będzie w większości wypadków lepsze wyjście.

Baranek będzie miał teoretyczną przewagę prędkości i możliwość zmiany chwytów, choć w prostej kierownicy można wspomóc się wewnętrznymi rogami, co jest bardzo przydatne. Płaska kierownica będzie zdecydowanie lepsza poza asfaltem, na jakichś szybkich zjazdach itd. to mimo wszystko szerszy chwyt i większa kontrola. 

 

Dzięki, widziałem tą recenzję i chyba wszystkie filmiki youtube o tym rowerze. Trochę mało jest polskich. Znalazłem ze 2 ogólnie omawiające je jak wchodził na rynek.

Ten dsx 2 podoba mi się. Szkoda tylko, że ma taki kolor 😕 Mogliby dac taki jak w DSX FS. Myślałem też nad DSX FS ale z tego co widzę rózni się  tylko 3 rzeczami: Slx z tyłu zamiast deore, amortyzacja z przodu no i kolor. 1700 zł róznicy to chyba trochę dużo jak na te 3 rzeczy. Bardziej byłbym skłonny wydać 5 tys niż 7. 🤔 

Trzeba przemyśleć sprawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Rower nie do dostania u mnie. U mnie 2 sklepy sprzedają mariny. Zaden nie ma. Będą we wrześniu. Zeby wybrac muszę się przymierzyć bo jestem na granicy rozmiarów (188cm). Czuję że jak przyjdą to pewnie ze 2 sztuki i nie będzie wszystkich rozmiarów. Lipa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...