Skocz do zawartości

[Łańcuch] kleszczy się na korbie przy zrzucaniu


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam problem ze swoim napędem 2x10. Przy zrzucaniu na mniejszy blat często łańcuch od dołu podwija się i kleszczy miedzy blatami. Muszę wtedy cofać korbę, tak aby łańcuch poprawnie wszedł na mniejszy blat. Tak robił na łańcuchu CN-HG54, tak robi na Conneksie 10s0. Może to wina zbyt luźnego łańcucha, nie mam z tyłu sprzęgła. Z tyłu mam Deore M4100 a z przodu Deore M6000.

Poniżej zdjęcie jak to wygląda w praktyce

1279392922_acuch.thumb.jpg.543bcad0e8a0b90bf137326b97092101.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To rozumiem że zawsze było dobrze i nagle tak się zaczęło dziać? A próbowałeś popuścić dalej w stronę ramy klatkę przerzutki przedniej na śrubie regulacyjnej? Nie zrobił się luz na korbie? Czy to samo się dzieje na twardym biegu i na miękkich? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rower ma od nowości Ok 700 km. Takie rzeczy działy się od początku.  Może w mniejszym stopniu na łańcuchu shimano ale działo się to właściwie od początku. Korba deore,  wiec spodziewałemsie czegoś lepszego. W poprzednim rowerze był tourney z przodu, z tyłu acera i takich problemów nie było.

Nagrałem film,  zobaczymy czy coś na nim widać.

20230522_175606.jpg

Edytowane przez bastard83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się nagrać momenty w których łańcuch się podwija. Trochę podregulowałem przednią przerzutkę. Chyba jest trochę lepiej. Ale takiego problemu nie miałem w poprzednim rowerze, z przody Tourney, z tyłu  Acera. Nie jeżdżę na maksymalnych przekosach. Staram się zmieniać na wyższy blat dopiero na 5 biegu kasety, a w drugą  stronę to na 2x3  wrzucam 1x4. Oczywiście orientacyjnie, nie monitoruję tego cały czas.

 

22 godziny temu, Kingins napisał:

Sprawdź czy  łańcuch nie wchodzi między zębatki albo zaczepia się o śrubę.

 

JEśli nie to pilnik okrągły i piłujesz żeby na dużej zębatce.

Co mas zna myśli? Korba jest prawie nowa

 

18 godzin temu, uzurpator napisał:

Zużycie zębatki. Łańcuch zahacza o krawędź zębatki. Ewentualnie bubel. W zębatkach lepszej klasy od węwnętrznej strony ząbka jest fazowanie które temu zapobiega. Można dorobić pilniczkiem.

zębatka.JPG

spin-4.jpg

Mógłbyś napisać coś więcej o co chodzi z tym fazowaniem? Nie bardzo je widzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc odpiąłem linkę, odkręciłem przednią przerzutkę ale nie znalazłem tam nazwy modelu, wg mnie jest to FD-M6025-L. Jak widać na zdjęciach odległość od wózka na najwyższym położeniu wynosi na oko 7-8 mm, nie mierzyłem. Więc opuściłem wózek i teraz jest ok 3 mm nad blatem, równolegle. Na przełożeniu 1x1 wózek jest możliwie najbliżej łańcucha ale o niego nie ociera. Na przełożeniu 2x10 już tak zrobić nie mogę, muszę mieć 3-4 mm między wózkiem a blatem bo inaczej nie wrzucę 2 z przodu, bardzo mocno napięta jest linka co czuć na manetce. Mam wrażenie że nic to nie dało. Nawet na postoju, kręcąc ręcznie pedałami udało mi się zakleszczyć łańcuch.

Ale po kilku Waszych wpisach zacząłem sprawdzać specyfikację przerzutki. Jeżeli to jest FD-M6025-L to kąt rury (ST-angle) podsiodłowej powinien wynosić 66-69 stopni. A wg producenta roweru jest 73,5 stopnia. Może ty leży problem?

A może wymiana tylnej przerzutki na taką ze sprzęgłem by pomogła? Łańcuch nie byłby taki luźny. Czy idę w złą stronę?

Edytowane przez bastard83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pomogło.  Dalej to samo. Może jest lepiej. Ale dalej łańcuch się kleszczy.

@Adam55 chodzi o tarcze 26. Zacząłem skręcać jak na zdjęciu pierwszym a powinno być jak na drugim.  Wg mnie na pierwszym zęby są tak samo skierowane. 

Edytowane przez bastard83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.05.2023 o 17:00, uzurpator napisał:

Zużycie zębatki. Łańcuch zahacza o krawędź zębatki. Ewentualnie bubel. W zębatkach lepszej klasy od węwnętrznej strony ząbka jest fazowanie które temu zapobiega. Można dorobić pilniczkiem.

zębatka.JPG

spin-4.jpg

Tutaj jest podane rozwiązania.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko 36 jest nowa. Po prostu nie zwróciłem uwagi Jak była zamontowana 26.  I patrząc na ułożenie zębów wydawało  mi się że ta 26 powinna być  napisami skierowana  na zewnątrz korby,  czyli nie powinny być  widoczne. A to by błąd.  Wg mnie jest lepiej z ale i tak łańcuch  się zakleszczył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...