Skocz do zawartości

[do 5000zł] gravel lub szosa z możliwością włożenia grubszych opon


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

chciałam prosić o pomoc z wyborem pierwszego gravela/szosy. W tym momencie rozłożenie jazdy to 60% po mieście i asfalcie, a 40% to drogi szutrowe. Stąd patrzę albo na gravele albo na szosy z możliwością włożenia grubszej opony (chociaż bardziej skłaniam się ku gravelowi). Mój wzrost to 167cm ale rozumiem, że tutaj to raczej kwestia dopasowania rozmiaru, niż modelu samego w sobie?

Rzeczy na których mi zależy to:
-hamulce tarczowe
-raczej komfortowa pozycja, niż szybkości więc wolałabym iść w modele endurance
-kwota do 5000, chyba, że nic sensownego w tym zakresie nie będzie to mogę lekko przekroczyć ten budżet

Na ten moment najbardziej zainteresowały mnie model poniżej, ale powiem szczerze, że po obejrzeniu kilkudziesięciu filmów na youtube zaczęłam się już gubić w tym na co warto zwrócić uwagę, a na co nie:)

Rower szosowy Giant Contend AR 4 2023

Kross Esker 4.0 | Rower gravel | Rowery gravel Kross - Sprawdź

Rower Cube 680050 Nuroad - rowerycube.pl

Modele, które przekraczają budżet, które zwróciły moją uwagę to:

giant revolt 2 2022 | rower gravel giant | giant 2022 |

ROWER GIANT CONTEND AR 3 BLACK CHROME R22 - 42sports

Ale nie wiem czy przy pierwszym rowerze warto doinwestować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałam w pewnym momencie już straciłam rachubę na co zwracać uwagę, jedni mówią, że przy pierwszym rowerze nie ma co patrzeć na osprzęt, inni, że osprzęt jest najważniejszy, jeszcze inni, żeby patrzeć głównie na ramę, bo resztę da się wymienić, ale dzięki za odpowiedź, sprawdzę tę opcję:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej kup co Ci wpadnie w oko. Ważne, żeby Tobie się podobał :)

Możesz też zwrocić uwagę na sztywne osie. Daje to możliwość rozwoju pod względem osprzętu w przyszłości.

Giant posiada damską linię rowerów gravelovych o nazwie Liv. W tym budżecie również brałbym pod uwagę używki. Czasami mozna trafić jakąś perełkę :)

 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy używkach trochę niepokoi mnie to, że mogę nie mieć jeszcze takiej wiedzy, żeby ocenić stan:)

Czy to jakaś różnica czy jest to linia damska czy męska? Może mieć to realny wpływ na komfort jazdy, czy chodzi tylko o większa dostępność mniejszych rozmiarów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Czy to jakaś różnica czy jest to linia damska czy męska? Może mieć to realny wpływ na komfort jazdy, czy chodzi tylko o większa dostępność mniejszych rozmiarów?

Teoretycznie rzecz biorąc przy projektowaniu linii damskich brana pod uwagę jest specyfika budowy kobiecego ciała - dłuższe nogi względem tułowia, węższe barki, itp. Teoretycznie. Jak jest w praktyce? Pewnie różnie, zależy od marki

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Anka_e napisał:

żeby patrzeć głównie na ramę, bo resztę da się wymienić

Tylko, że kiedy będziesz chcieć wymienić "tę resztę" to będzie to kosztować ogromny procent ceny całego roweru. Po drugie - w tym budżecie nie da się kupić roweru, który będzie miał ramę w jaką warto inwestować

Cytat

Czy to jakaś różnica czy jest to linia damska czy męska? Może mieć to realny wpływ na komfort jazdy, czy chodzi tylko o większa dostępność mniejszych rozmiarów?

A nie zwróciłaś nigdy uwagi, że proporcje ciała kobiet i mężczyzn "delikatnie" się od siebie różnią? Kobieta o wzroście powiedzmy 170 nie ma przypadkiem dłuższych nóg niż mężczyzna mający 170 cm?

Rama zaprojektowana pod kobietę jest po prostu krótsza a wyższa, damskie modele mają też węższe kierownice i zwykle szersze siodełka.

Na początek zmierz przekrok

Edytowane przez Mihau_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, z tych rowerów pod względem osprzętu najlepiej wypada Esker 4.0. Wyróżnia się też stalową ramą, co ma swoje dobre i złe strony. Jeśli 40% czasu spędzasz na drogach szutrowych to lepiej się zainteresować typowym gravelem (chyba że te szutry to są niemal idealne gładkie drogi bez dziur).

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Mihau_ napisał:

"A nie zwróciłaś nigdy uwagi, że proporcje ciała kobiet i mężczyzn "delikatnie" się od siebie różnią? Kobieta o wzroście powiedzmy 170 nie ma przypadkiem dłuższych nóg niż mężczyzna mający 170 cm?"

Tu nie chodzi o to co zauważyłam, a czego nie, po prostu zapytałam co jest brane pod uwagę jeśli chodzi o konstrukcję rowerów damskich i męskich, być może kiedyś będę taką ekspertką jak Ty i nie będę musiała zadawać takich pytań, teraz próbuję się zorientować w temacie.

15 minut temu, Sk27 napisał:

Cześć, z tych rowerów pod względem osprzętu najlepiej wypada Esker 4.0. Wyróżnia się też stalową ramą, co ma swoje dobre i złe strony. Jeśli 40% czasu spędzasz na drogach szutrowych to lepiej się zainteresować typowym gravelem (chyba że te szutry to są niemal idealne gładkie drogi bez dziur).

Jak trochę poczytałam w internecie, to też stwierdziłam, że to jednak nie wygląda dokładnie tak, że szosa na grubych oponach to już gravel.

A jak Twoim zdaniem wygląda porównanie Eskera 4.0 do ROMET ASPRE 2 (link poniżej), czy warto rozważyć doinwestowanie tego tysiąca?

https://romet.pl/rower-gravelowy-romet-aspre-2-2023-3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Anka_e napisał:

Przy używkach trochę niepokoi mnie to, że mogę nie mieć jeszcze takiej wiedzy, żeby ocenić stan

Może ktoś mógłby Ci pomóc w tym temacie bo czasem pojawiają się fajne oferty na Liv Avail, czyli właśnie Road+ ale w kobiecej geometrii i na Tiagrze.

Aspre odpuść z uwagi na to, że chcesz mieć bardziej wyprostowaną pozycję.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...