Skocz do zawartości

[Hamulce] Shimano BR-MT200 - wymiana tarcz i okładzin


Kebap

Rekomendowane odpowiedzi

10 godzin temu, Kebap napisał:

@Greg1 Ok, a gdybym założyl do nich półmetaliki, to by sie zrobily rysy i szybciej by sie zużywały, czy co by sie stało?

Okładzina metaliczna z reguły powinna być bardziej inwazyjna od żywicznej lub innej niemetalicznej.  Pod warunkiem że porównasz klocki tego samego producenta.

  • +1 pomógł 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Kebap napisał:

Używałem klockow metalicznych , nie jeżdżę agresywnie, ale nie zauważyłem żeby przy turystycznej jeździe właściwości tych okladzin nie umożliwiały efektywnego użycia. Były mocniejsze niż wszelkie niemetaliczne. 

20 lat temu nie miałem pojęcia że tego typu klocki muszą złapać temperaturę żeby działać na 100%. Kupowaliśmy je bo miały oferować większą siłę hamowania i żywotność za cenę głośnej pracy w mokrych warunkach. 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od siebie powiem ze wymiana tarcz na te poniżej rt70 czyli, ciętych na cnc, jest średnio skuteczna i sensowna. Najwięcej roboty robi zacisk, kulturę pracy klamka i w sumie na pewno klocki. Nawet wymiana węży według mnie nie daje aż tak dużo, chyba że przy jakiś super klamkach. Najważniejsze jest żeby je dobrze odpowietrzyć. Bez tego to bieda. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Adam55 napisał:

Od siebie powiem ze wymiana tarcz na te poniżej rt70 czyli, ciętych na cnc, jest średnio skuteczna i sensowna. Najwięcej roboty robi zacisk, kulturę pracy klamka i w sumie na pewno klocki. Nawet wymiana węży według mnie nie daje aż tak dużo, chyba że przy jakiś super klamkach. Najważniejsze jest żeby je dobrze odpowietrzyć. Bez tego to bieda. 

Tarcze nie są cięte na cnc, nie są cięte laserem czy wodą. Wszystkie są klepane na prasie. Kluczem jest późniejsza obróbka na szlifierce zdejmującej z każdej strony niewielką warstwę i jednocześnie "ostrząca" krawędzie wycięć w tarczh. No i rt74 i rt76 od dawna są chińskie i szlifowane jednostronnie jak rt10 ;). Ostały się rt84 i 86 ale one mają inne "zalety".

Edytowane przez Dokumosa
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i masz rację. Ale taki sposób obróbki wymagał by przy warstwowych tarczach aby jedna strona była grubsza podczas wygniatania w celu późniejszego wyrównania zaokrągleń. No i budowa warstwowa mogła by chyba źle znieść naciski prasy. Z tego co wiem rt70 są z obu stron ostre. Made in japan. No chyba że już takich nie robią lub przenieśli produkcję . Ale posiadam takie i są ostrzone obustronnie i made in japan. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę negował tego że są one robione na prasie a później zbierane z jednej strony mniej z drugiej więcej. Nigdy nie widziałem filmiku z fabryki i mówię to co kiedyś ktoś na forum pisał. Ale wystarczy zerknąć na to zdjęcie i widać że prawda jest to co pisze o rt70. 

Screenshot_20230305_075250_Via.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To szlifowanie ma niewielkie znaczenie. To tylko efekt wykończenia. I tak się klockami 'doszlifuje'

To materiał z gónwolinium (czy z czego oni je tłoczą czy wycinają) a nie dobrej jakości stali robi różnicę... powoduje 'zapychanie/zaklejenie' klocków szczególnie pół i metalicznych (nie nazwałbym tego typowym zeszkleniem klocków bo to co innego jest).

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, slavi napisał:

To szlifowanie ma niewielkie znaczenie. To tylko efekt wykończenia. I tak się klockami 'doszlifuje'

To materiał z gónwolinium (czy z czego oni je tłoczą czy wycinają) a nie dobrej jakości stali robi różnicę... powoduje 'zapychanie/zaklejenie' klocków szczególnie pół i metalicznych (nie nazwałbym tego typowym zeszkleniem klocków bo to co innego jest).

Oby się nie okazało że zanim się doszlifuje to masz tarcze do wymieny. A czy to zaoblenie ma wpływ to w kilku miejscach czytałem ludzi którzy się doktoryzowali, że kolocek z tej tłoczonej strony ściera się w innym tempie niż po tej ostrej. 

%DOKUMOSA. Dobrze wiedzieć. Z rok temu dokupowałem jedna i była jeszcze japan i ostra obustronnie. Będę przy następnym zakupie pytał i może będą coś mieć ze starych partii jeszcze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...