Skocz do zawartości

[Napęd tylny] Wymiana całości


Arth1987

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

piszę ponieważ chciałbym od Was porady. Tylna przerzutka w moim rowerze jest już na skraju wytrzymałości - to samo tyczy się całego tylnego koła z piastą (całe koło rusza się, są luzy i to nie problem złego dokręcenia, raczej już piasta się wyrobiła - chyba, że drobne luzy w tylnym kole to nie problem? Ale z tego co kojarzę to raczej koło nie powinno się chybotać :P). Do tego w przerzutce dochodzi zapewne krzywy hak i na 100% krzywy wózek przerzutki, biegi już słabo przeskakują (próbowałem regulować z dobrymi rezultatami ale jednak widać, że przerzutka, hak i wózek przeszły już swoje). Efekt jest taki, że wózek wygina nienaturalnie kółka przerzutki tak, że bardzo szybko niszczy kółka przerzutki, wyciera je z jednej strony, kupiłem aluminiowe to nawet aluminiowa obudowa kółka się starła i kółko trze o wózek, a to z kolej powoduje, że łańcuch też ociera o wózek. Próbowałem już prostować hak i wózek ale efekty są słabe, rower ma kilkanaście lat, a od 5 lat robię rocznie ok 11tyś kilometrów (dojazdy do pracy 20km w jedną stronę - niestety z pewnych powodów komunikacja i samochód odpadają więc muszę rowerem...) i stwierdziłem, że czas na zmianę napędu z tyłu - przerzutki, haka, wózka, koła z piastą (lub samej piasty). Stąd chciałem się Was doradzić odnośnie części:

-> Przerzutka tylna:
nie musi być Shimano. Obecnie mam napęd 3x8, manetki Shimano Alivio SL-M410 i chciałbym te manetki zostawić (działają więc niepotrzebnie szedłbym w koszta) więc jaką byście doradzili przerzutkę z tyłu też na 8 przełożeń. Moja obecna przerzutka to Shimano RD-M430.

-> Hak i wózek - coś sam sobie znajdę.

-> Kaseta(o ile będzie wymagała wymiany, aczkolwiek była wymieniana w styczniu 2022 więc raczej po roku nie powinna już być do zmiany, łańcuch stosuję KMC-X8 i wymieniam jak tylko na mierniku dojdzie do rozciągnięcia o 0.75 - czasowo wychodzi wymiana co ok 3 miesiące): na ten monent Shimano CS-HG51 8 rzędowa i raczej będę się jej trzymał.

-> Koło tylne gotowe razem z piastą do kasety lub sama piasta.
W styczniu 2021, kupiłem najtańsze jakie znalazłem, koło 26 cali, z piastą, obręcz aluminiowa, 32 szprychy (z przodu mam 36 więc zastanawiam się czy nie zmienić z tyłu też na 36), z firmy KROSS i zanosi się na to, że już po piaście - chyba, że ewentualne luzy na kole to nic poważnego...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S widzę, że Shimano Toruney RD-TY300D jest tania i zwykli użytkownicy ją chwalą, do tego widzę, że za niecałe 40zł mam całą przerzutkę razem z wózkiem. No i tam są kółka 13T (tańsze i dużo lepiej dostępne niż moje 11T). Piszą, że to przerzutka dla mało wymagających - ja w zasadzie jeżdżę dużo, robię masę kilometrów ale jest to w 90% jazda miejska do pracy i z powrotem. Na pewno nie jestem (i raczej nie będę wyczynowcem). Ewentualnie poza pracą jakaś wycieczka rowerowa z żoną i synem. Myślicie, że ta przerzutka dałaby radę? Wtedy zostałoby mi tylko kupić hak (aczkolwiek chyba jeśli już kupiłbym tą przerzutkę to sprawdzę czy rzeczywiście wymiana haka jest niezbędna bo może tylko wózek mam wygięty...).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilość przejechanych kilometrów w tym wypadku nie ma za wiele do rzeczy - rower kupiony kilkanaście lat temu gdzie obchodziło mnie jedynie to żeby jeździł. Tak naprawdę dopiero ok 4 lata temu zacząłem się interesować tym co mam w rowerze i jak to utrzymać/wymienić. Poza 5 ostatnimi latami, poprzednio przez ponad lat raczej nie dobiłem nawet do 10tyś km w sumie, nawet nie interesowałem się zmianą łańcucha xD
Poza tym są też inne kwestie, a mianowicie to, że nie jestem maniakiem rowerowym bo nie bardzo mam na to czas :D Praca, dom, dziecko, remont mieszkania i na rower i tak ciężko mi wygospodarować jakiś weekend raz na kilka miesięcy żeby cokolwiek w nim porobić. A nawet jeśli czas znajdę to głównie dlatego, że coś się w rowerze zaczyna sypać xD
Tak więc o przerzutkach wiem tyle co nic - wiem tylko, że potrzebuję tanią przerzutkę 8 rzędową montowaną do haka ramy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, znalazłem 2 przerzutki pomiędzy którymi będę wybierał + 1 opcjonalna:

- Shimano Tourney RD-TX800 (najtaniej za 62,91zł)

- Shimano Acera RD-M360 (najtaniej za 79,99zł)

Opcjonalnie

- Shimano Altus RD-M310 (najtaniej za 71zł)

Doradzicie którą wziąć? Przeczytałem sporo głosów, że Tourney to taniocha i mają słabą żywotność ale nie brakuje też opinii, że dla użytkowników którzy nie jeżdżą hardkorowo spokojnie wystarczą i nie warto przepłacać. Ja jeżdżę spokojnie, 99% to jazda miejska po drodze/parku itp - ale robię też sporo kilometrów rocznie, ponad 10tyś (tygodniowo wychodzi ok 200km). Z teoretycznie lepszych to Acera - najdroższa, jest jeszcze ten Altus RD-M310 ale w nim byłby większy problem z kółeczkami bo jedno jest 13T a drugie 15T - są słabiej dostępne i droższe niż zestaw dwóch 13T (do 13T jest sporo ofert jak i sporo zamienników).

Edytowane przez Arth1987
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nie szedł  w tourney bo jestem z tych co wystawiają im negatywną opinię. To jest taniocha i ciężko się to reguluje z uwagi na niską jakość wykonania. Wszystkie rowery jakie miałem z przerzutką tourney jako tako zmieniały przełożenia ale nie było to przyjemne i precyzyjne. Wiem, że wiązało się to z tym, że jak wisiała przerzutka tourney to i manetki nie były wysokiej klasy ale mimo tego jakość samej przerzutki była bardzo mizerna. Biorąc pod uwagę, że zużywasz sprzęt bardzo wolno a pokonujesz wiele kilometrów to wziąłbym tego Acera - wydatek 80 zł na 5 lat (bo tyle ci wytrzymał obecny napęd) to jest koszt chyba do zaakceptowania. Różnic pomiędzy altusem a acerą w jakości działania i wykonania nie widziałem szczególnych ale z uwagi na kółeczka i łatwiejszy do niech dostęp brałbym Acera.

edit: dopiero zauważyłem, że obecnie masz przerzutkę klasy alivio.Jak jeździłem na alivio to byłem całkiem nieźle z niej zadowolony i nie miała ona porównania do tourneya. Myślę, że byś odczuł na minus zmianę z niej na tourney.

Edytowane przez seawolf688
dodatkowe informacje
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do przerzutki, to w starym rowerze, który pewnie ma koło 20 lat, miam Altusa (prawdopodobnie Altus RD-CT91 z przełomu wieków ). Rocznie robiłem 1000-2000km. Powiem, że działać działa. Nawet rower upadł parę razy na prawą stronę i nic wielkiego się nie stało. Czasem jak biegi nie wchodzą to podciągam manetką na połówki i jest OK. Teraz w nowym też mam Altusa RD-m310. Rower ma przejechane około 1000 km i jak na razie przerzutka działa idelanie.  Jeśli  masz stary rower i kilka łańcuchów, to możesz pomierzyć te stare wieszając na gwoździu i po prostu co 300-500 km zakładać najdłuższy. Ja tak na 3 łańcuchach jakieś kilka tysięcy zrobiłem. W poprzednim rowerze orkan z lat 90-tych miałem Shimano Sis Ty 20  czy jakoś tak, więc dla mnie ten Altus to niebo a ziemia. Różnice w cenach nie są duże. Możesz kupić same koło, wziąć Altusa M310, przesmarować linki oliwką i pewnie trochę pojeździsz jak masz inne priorytety na głowie. Żona ma od 2 lat nowego rometa z Acerą  M360 i w moim Altus chyba lepie działa. Mino, że żona ma mniej km przejechanych to też czasem musi na połówki wrzucać. Szwagier natomiast jak jeździł jej rowerem to pstrykał non stop manetką i nie mógł ogarnąć zmian biegów . Tyle, że z żoną ostatni piekarnik naprawiałem, a szwagier to ma problem ,żeby autem z garażu wyjechać...

Taką Acerkę znalazłem NOWA przerzutka Acera RD-M360 8rz Warszawa Śródmieście • OLX.pl. Może gościu by wysłał za 7 dych do paczkomatu.

Edytowane przez bob555
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecny napęd wytrzymał mi w sumie kilkanaście lat, przy czym rzeczywiście dużo jeżdżę od 5 lat 😛 Teraz zacząłem czytać o wytrzymałości tych komponentów i trochę mnie dziwią przedstawiane liczby - wg. niektórych nawet takie Alivio powinno wytrzymać 15-20k km, a u mnie to jest już na spokojnie 60-70k km (przy czym domyślam się, że moje Alivio i tak padło dopiero po tym jak dostało z buta ponad rok temu - puściły mi nerwy - wtedy właśnie zacząłem mieć problem z wrzucaniem pierwszego biegu i dodatkowo wszystkie górne kółka zaczęły mi się wycierać z jednej strony - pewnie wykrzywiłem wtedy wózek...). Niemniej jednak zamówiłem tą Acera, ale tego Tourney też - bardziej z ciekawości bo był w Allegro SMART, pooglądam jak to jest zbudowane i odeślę. Domyślam się, że Tourney jest po prostu zrobione z elementów plastikowych i dlatego tak słabo z wytrzymałością :P

Muszę jeszcze zlikwidować luzy na piaście bo koło tylne lata (myślałem, że jak pojawiają się luzy to do wymiany ale znalazłem poradniki, że takie luzy spokojnie da się wyregulować).

P.S tą Acera kupiłem za 79,90zł z przesyłką na CentrumRowerowe - na OLX wole nie ryzykować. Jak mi coś padnie po kilku miesiącach to łatwiej reklamować i odzyskać później coś od firmy niż od osoby prywatnej.

Co do łańcuchów to kiedyś chciałem się bawić w 3 łańcuchy ale nie mam czasu na wymianę więc jeżdżę na jednym. Od niemal 2 lat używam KMC-X8, kupiłem miernik do łańcucha i tak mniej więcej po 3 miesiącach zaczyna dobijać wyciągnięcie o 0,75%. Jak wchodzi w 0,75 to wymieniam. Akurat dzisiaj zmierzyłem mój i z trudem ale już wchodzi w 0,75 więc na weekend także zmiana łańcucha. Ostatni raz wymieniałem pod koniec września 2022 więc prawie zgodnie z harmonogramem :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam już 2 przerzutki w domu. Na pierwszy rzut oka widzę różnice i w końcu wiem co oznacza "gorsze materiały". Tourney RD-TX800 z 3 elementów przegubowych, 2 ma plastikowe, środkowy jest metalowy. Natomiast Acera ma 1 plastikowy, 2 metalowe. Co ciekawe, moja stara Alivio RD-M430 ma wszystkie 3 metalowe... Tej Acery nie bardzo opłaca mi się zwracać bo koszt to kilkanaście zł więc chyba zaryzykuję. Poznam na własnym doświadczeniu jakie będą różnice a jak Acera padnie mi "szybko" to wtedy już zapewne postawię na Deore (albo właśnie co najmniej Alivio).
Mam jeszcze jedną prośbę - czy może doradzicie jakąś przerzutkę do przodu? Moja niby działa ale często już muszę bębenkami kręcić żeby dostroić, dodatkowo 2 śruby dostrajające przy przerzutce całkiem skorodowane - przerzutka przednia strasznie dostaje błotem - nawet myślałem i szukałem jakichś osłonek na przerzutkę przednią bo ona zawsze tak zasyfiona bo jeździe po deszczu, że nawet jest problem żeby ją doczyścić bez rozbierania... Swoją drogą ktoś wie gdzie sprawdzić model przedniej przerzutki? Widzę tylko napis Shimano Altus. Na wózku przerzutki przedniej Hyperdrive. Nie ma nigdzie modelu itp 😕

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę to dosyć droga ta przerzutka...
Ja ostatecznie ustaliłem jaką mam z przodu (model był na wewnętrznej części wózka, co prawda dużo wytarło się przez łańcuch ale dało się odczytać: Shimano Altus FD-M310. Kupię albo taką samą (ok 30zł na allegro) albo wymienię tylko śrubki i spróbuję dobrze nasmarować bo generalnie moja przerzutka działa, po prostu śrubki już tak pordzewiały i są tak poniszczone (i od strony gwintu i od drugiej strony), że nie ma prawie możliwości regulacji (jest to cholernie ciężkie bo muszę na siłę ustawić przerzutkę ręcznie tak żeby pod śrubą był luz, i po tym śrubę dokręcać - jest to bardzo mozolne, gwinty wyrobione - ciężka sprawa) przez co łańcuch spada z najmniejszej albo czasem nie chce wejść na największą zębatkę.

Co do tej Acery to na razie działa i jestem zadowolony, chociaż przez brak czasu nie wyregulowałem jej dobrze i czasem przeskakują biegi. Dodatkowo mam wrażenie, że łańcuch w niej jest mniej napięty jak w mojej starej i dam sobie rękę uciąć, że na nierównościach sam potrafi przeskakiwać. Być może skrócę łańcuch jeszcze o kilka ogniw czy coś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...