Skocz do zawartości

[przerzutka tylna] kompatybilność 9-rzESP) z 10-rzexact actuation)


Odi

Rekomendowane odpowiedzi

  • Mod Team

Cześć. Męczę temat kompatybilności przerzutek tylnych Sram. Mam obecnie starą X-9, strzelam że plus minus 2006-2008 rok, ESP, 1:1. Zakup kółek do niej, najlepiej na łożyskach jest niemożliwy, są nieosiągalne, w zestawach które są jeszcze dostępne górne kółko ma inny (mniejszy) rozstaw otworów. Dlatego chciałbym kupić nową przerzutkę X-9 / X-0 z 10-rzędowej grupy. Ta jednak ma system exact actuation, a nie esp jak 9-rzędowa. Dotarłem do końca internetu (chyba ;)) i nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi na pytanie czy 10-rzędowy Sram będzie poprawnie współpracował z kasetą i manetką 9-rz. Może ktoś z Was przerabiał temat i podzieli się wiedzą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Internecie nic nie ginie:
https://web.archive.org/web/20150321051231/http://blog.artscyclery.com/science-behind-the-magic/science-behind-the-magic-drivetrain-compatibility/

(może się dość długo ładować, więc nie rezygnujcie, jak nie wczyta się w 0.9273 s ;))

Edytowane przez TheJW
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Odi napisał:

Cześć. Męczę temat kompatybilności przerzutek tylnych Sram. Mam obecnie starą X-9, strzelam że plus minus 2006-2008 rok, ESP, 1:1. Zakup kółek do niej, najlepiej na łożyskach jest niemożliwy, są nieosiągalne, w zestawach które są jeszcze dostępne górne kółko ma inny (mniejszy) rozstaw otworów. Dlatego chciałbym kupić nową przerzutkę X-9 / X-0 z 10-rzędowej grupy. Ta jednak ma system exact actuation, a nie esp jak 9-rzędowa. Dotarłem do końca internetu (chyba ;)) i nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi na pytanie czy 10-rzędowy Sram będzie poprawnie współpracował z kasetą i manetką 9-rz. Może ktoś z Was przerabiał temat i podzieli się wiedzą?

Nie będzie. 10 rzędowy SRAM mtb to swój własny ekosystem, który w sumie został przez srama osierocony. Do ESP będą w miarę pasować 10/11/12 rzędowe przerzutki shimano. Do Twojego roweru to pewno będzie Deore RD-M6000-sgs.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio męczyłem ten temat i skończyłem na zakupie przerzutki X4, która kosztuje około 70-80zł. Czy widzę różnice w przerzucaniu w porównaniu ze starą X9 - nie. 

Kółka zdają się być solidne, ale nie chce mi się sprawdzać czy mają łożyska. Generalnie to się elegancko kręcą.

 

Edytowane przez Chleje24na7
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
10 godzin temu, TheJW napisał:

W Internecie nic nie ginie:
https://web.archive.org/web/20150321051231/http://blog.artscyclery.com/science-behind-the-magic/science-behind-the-magic-drivetrain-compatibility/

(może się dość długo ładować, więc nie rezygnujcie, jak nie wczyta się w 0.9273 s ;))

To wiele wyjaśnia, dzięki!

8 godzin temu, uzurpator napisał:

Nie będzie. 10 rzędowy SRAM mtb to swój własny ekosystem, który w sumie został przez srama osierocony. Do ESP będą w miarę pasować 10/11/12 rzędowe przerzutki shimano. Do Twojego roweru to pewno będzie Deore RD-M6000-sgs.

Religia nie pozwala mi kupić przerzutki Shimano ;) Więc albo znajdę używanego 9-rzędowego Srama, albo jak kolega wyżej kupię X4. Tylko nie daje mi spokoju dlaczego 10-rzędowa przerzutka nie będzie działać skoro to manetka ciągnie linkę odpowiadając za odpowiedni ruch przerzutki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

@Odi Zrobisz jak zechcesz, mnie jedno. Dla mnie posiadanie sprzęgła jest dostateczną zachętą. Możesz też pogrzebać za jakimś chińczykiem ( LTwoo, S-Ride, coś pewno podejdzie )  Co do pytania.

Ideologicznie:

Masz wajchę X oraz wajchę Y. Połączone przekładnią na pasek klinowy. Jeżeli chcesz aby wajcha Y obróciła się o 10 stopni kiedy wajcha X obraca się o 5 stopni. Stosujesz zatem przekładnię 2:1.

Zmienisz rozmiary kół przekładni poza 2:1, przestaniesz dostawać swoje 10 stopni za 5 stopni.

Tak samo działa to w manetkach/przerzutkach. W manetce jest kółko które nawija linkę, w przerzutce dźwignia którą linka ciągnie i przesuwa wózek. Aby wózek przesunął się o te 4.5mm, manetka musi nawinąć te X linki co jeden klik. Jeżeli manetka nawinie 0.75*X linki, to przerzutka przesunie się o 0.75*4.5mm - czyli jakieś 3.375mm.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...