Skocz do zawartości

[10-12k] XC dla amatora.


Rekomendowane odpowiedzi

38 minut temu, Alsew napisał:

Za nic w świecie nie chciał bym na tym jeździć. Tak to se można robić gravele do jazdy po szuterku a nie rowery do ostrej łupanki. Zresztą ht od Canyona też ma gigantyczny przekrok. Taka niemiecka szkoła projektowania rowerów... Ale cena czyni cuda że aż klejnoty się podnoszą 🤣

Ale przecież to miał być rower do jazdy po szuterku  a nie do ostrej łupanki 🤔 tak przynajmniej napisał autor na początku 😁

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiadomo tak naprawdę gdzie i jak ma być ten rower używany. Zapas w przekroku na poziomie centymetra to mogę mieć w szosie a nie w rowerze w teren... Canyon robi kwadratowe ramy a Exceed to jak dla mnie karykatura roweru do XC. Co z tego że masz wszystkie nowinki, wagę piórkową, boosty, geo itp itd jak przekrok jest na poziomie Rometa Orkana i przy pierwszym zeskoku z roweru w awaryjnej sytuacji możesz zrobić sobie krzywdę. Sam mam 173 cm i nawet w Sce miałbym problem z przekrokiem mimo że jest od 166cm... Powinni dawać do niego ochraniacz na cochones w komplecie 🤣 Biorąc pod uwagę do czego ma służyć Lux Trail to tak wysoki przekrok jest równie karykaturalny. 

Edytowane przez Alsew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, schwinn0 napisał:

Musisz sam zdecydować. Warto jest przymierzyć się do obu. Ja mam 174 cm i długość nogi 82cm. Brakowało mi sztycy do prawidłowej wysokości siodła.

To trzeba było kupić dłuższą sztyce 😁 A poważnie to rozumiem twoje osobiste preferencje. Każdy ma swoje ale mówienie kolesiowi który ma 172cm że na rowerze o górnej rurze 627mm przy podsiodłówce 74,5 Reach 460 i główce ramy 10cm będzie "wygodnie" to ci powiem dosyć rewolucyjna teza. To powiedz mi jaki mostek byś mu zaproponował, biorąc pod uwagę że już przy Talonie musiał rzeźbić przy jego wzniosie a wygoda to priorytet? 40mm i kierownica od BMX? 🤣

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://konaworld.com/hei_hei.cfm 

Jak musi być full to np taka Kona. Tylko że z zakupem w Polsce może być problem. Ske gdzieś widziałem a ty musiałbyś mieć M. Chociaż prawda jest taka że jeśli mają być dłuższe wycieczki asfaltowe to nie wyobrażam sobie jazdy bez blokady tylnego zawieszenia. W terenie rower sztywny z progresywną geo nowej generacji +/- 68/75st to i tak będzie zupełnie inna jazda w porównaniu do Talona. Mleko w oponach, szersze obręcze niższe ciśnienie itd a na betonach i tak będzie szybciej niż na fullu i taka jest prawda. To już ten Cannondale ht Scalpel którego jako pierwszy rower zaproponowałeś to lepszy wybór niż ten Lux Trail. 

Edytowane przez Alsew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Alsew napisał:

To trzeba było kupić dłuższą sztyce 😁 A poważnie to rozumiem twoje osobiste preferencje. Każdy ma swoje ale mówienie kolesiowi który ma 172cm że na rowerze o górnej rurze 627mm przy podsiodłówce 74,5 Reach 460 i główce ramy 10cm będzie "wygodnie" to ci powiem dosyć rewolucyjna teza.

Dłuższą czyli? Mam swoje preferencje. Sztyca 400 mm powinna podpasować a była zbyt krótka. 

Po kolejne. Czytanie ze zrozumieniem się kłania. Gdzie napisałem, że będzie wygodnie? Nie proponuję mu konkretnego rozmiaru. Napisałem jak było w moim przypadku przy zbliżonym modelu. 

Cyferki cyferkami a życie i tak swoje. Nie raz i nie dwa okazywało się, że różni producenci różnie mierzą dane wartości. Trzeba się przymierzyć i tyle.

Od kilku lat jeżdżę Canyonami. Od ht po szosę. Ani razu nie przygrzmociłem jajkami o ramę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Alsew napisał:

https://konaworld.com/hei_hei.cfm 

Jak musi być full to np taka Kona. Tylko że z zakupem w Polsce może być problem. Ske gdzieś widziałem a ty musiałbyś mieć M. Chociaż prawda jest taka że jeśli mają być dłuższe wycieczki asfaltowe to nie wyobrażam sobie jazdy bez blokady tylnego zawieszenia. W terenie rower sztywny z progresywną geo nowej generacji +/- 68/75st to i tak będzie zupełnie inna jazda w porównaniu do Talona. Mleko w oponach, szersze obręcze niższe ciśnienie itd a na betonach i tak będzie szybciej niż na fullu i taka jest prawda. To już ten Cannondale ht Scalpel którego jako pierwszy rower zaproponowałeś to lepszy wybór niż ten Lux Trail. 

Kony nie ma możliwości kupić, Scalpel z pierwszego postu niedostępny.

Ale ja nie mam zamiaru bicia rekordów, ma być wygodnie i zauważalny skok jakościowy w stosunku do tego co mam obecnie.

Co jest nie tak z tym Luxem? Wydaję mi się, że to i tak lepsza opcja niż rockrider, który też tu był polecany. Bo Treka Fuela już wybiliście mi zgłowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, bmw750 napisał:

Co jest nie tak z tym Luxem? Wydaję mi się, że to i tak lepsza opcja niż rockrider, który też tu był polecany. Bo Treka Fuela już wybiliście mi zgłowy.

Po pierwsze Lux w S ma tylko cm niższy przekrok niż twoje krótkie nóżki a po drugie ma główkę ramy 90mm co trochę się kłóci z twoim założeniem że kierownica ma być wysoko... Dla porównania Scalpel Ht w ma główkę 110mm w Mce i jest krótszy niż ten Lux w S. Pozycja na nim będzie bardziej "trailowa" niż na tym Luxie. Jak musisz mieć "wygodnego" fulla to musisz pogodzic się ze spadkiem tempa podczas asfaltowych i szutrowych wycieczek. Więc pytanie czy tak rozumiesz skok jakościowy... A prawda jest taka że nawet taki Scalpel będzie zauważalnie gorzej jechał na asfalcie niż twój Talon. To są już rowery bardziej w teren. Coś kosztem czegoś. Trzeba mieć tego świadomość. 

Edytowane przez Alsew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak ludzie, którzy mają 166-170 cm wzrostu jeżdżą na tym Canyon posiadając jeszcze krótsze nóżki niż moje?

Ja się nie ścigam i tempo jest drugorzędne.

Wygodnego fulla wybiliście mi z głowy bo ważył 15 kg.

Czym dłużej czytam to forum, tym bardziej jestem zdegustowany, bo jedna opinia zaprzecza kolejnej, wszystko zależy od tego po której stronie jestem w stanie stanąć.

Doszliśmy do tego, że ma być lekki Full, kiedy się taki znalazł to i tak to nie jest to, bo Scalpel byłby lepszy, ale Scalpel nie będzie dobry bo to wyścigowa maszyna do maratonów, Trek fuel to czołg, którego nie wykorzystam i będzie męka.

Czas chyba podjąć męską decyzję, i kupić to co uważa się za odpowiednie, bo czytając ten wątek, to nie stworzono jeszcze takiego roweru, który byłby dla mnie dobry.

Dziękuję Wszystkim za pomoc.

Żeby nie było dam znać co kupiłem 😉

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bmw750 Przylazłeś na forum "pasjonatów". Tutaj 90% ma mojszą "opinię" oraz klapki na oczach poparte brakiem kumacji.

W ciągu ostatnich 15 lat miałem ze ~50-70 rowerów różnej maści. Jakieś 20 fulli w tym było. Od frirajdówek do lekkich rowerów XC. Teraz mam pięć ( FR 180/180 skoku, Gravel Full 110/110, Krosówka 29" 100/100. Szoska i Treking/Retro mtb ). Przez te lata opinię wyrobiłem sobie taką jak napisałem gdzieś tam.

Jeżeli mieszkałbym gdzieś w centralnej Polsce i miałbym kupić _jeden_ rower to bym sobie sprawił jakże modnego grawela na lekkich oponach ok 2", ale z przednim zawieszeniem. Jeżeli masz parcie na fulla, typowy fullik do XC 100/100 też podejdzie, lub 120/120. Byle opony lekkie z drobnym bieżnikiem. To są rowery do trzepania kilometrów na drodze i w terenie a w budżecie który założyłeś, nie będziesz marnować kasy na bajery których na dobrą sprawę nie wykorzystasz. Amory ze sporym skokiem _raczej_ są dość kosztowne w zakupie i utrzymaniu, zaś kupno ich dla samego wożenia to taki średni pomysł.

Ale piszę to z perspektwy kogoś, kto jutro do roboty ciśnie na fullu 180/180. Tyle, że będę kilka krawężników, schodów i murków po drodze miał. Sporo jeździłem swego czasu na fullu 140/140 na lekkich gumach jako rowerze XC. Przy czym w obu przypadkach nie było/będzie to _optymalne_, ale moje widzimisię. Jeżdzę do roboty wszystkimi moimi rowerami i wszystkie wyrabiają się w tym samym pi*drzwi czasie. Tzn, to nie jest tak, że szoską jadę 20 minut a frirajdówką godzinę.

Zresztą tym fullem 180/180 to się po GOP włóczę od czasu do czasu i zaliczam lokalne traski. Tripy po 50km były robione. Żyję.

Edytowane przez uzurpator
  • +1 pomógł 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zrób kup to co uważasz dla siebie za najlepsze. Najwyżej sprzedasz i kupisz co innego jak nie podpasi. To nie małżeństwo 😁 A prawda jest taka że lepiej by było gdybyś kupił tego Scalpela bez zakładania tematu na forum bo to był najlepszy trop. Stosunkowo krótka rama z wysoką główka i fajnymi kątami. 

18 minut temu, uzurpator napisał:

@bmw750 Jeżeli mieszkałbym gdzieś w centralnej Polsce i miałbym kupić _jeden_ rower to bym sobie sprawił jakże modnego grawela na lekkich oponach ok 2", ale z przednim zawieszeniem. 

Myślę że najlepszy komentarz do tej całej zbytecznej paplaniny. 

Edytowane przez Alsew
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Alsew napisał:

Mka ma przekrok 794mm wg Canyona ale jak ktoś lubi ocierać się o rurę swoimi klejnotami to czemu nie. 

Realny przekrok jest inny bo rura nie jest poziomo. Np. dla wersji M tego canyona wysokosc rury waha się pomiędzy 710-920 i nie ma żadnego problemu o jakim wspominasz. 

Edytowane przez Kaloryfer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekrok mierzy się mniej więcej w połowie ramy w miejscu gdzie stoimy schodząc z siodełka, to że 710 jest przy samej podsiodłówce to niczego nie zmienia bo tam to stoją co najwyżej myszy jak schowasz rower do piwnicy. Jak dla mnie przekrok na poziomie 790mm w Sce w rowerze tego typu jest niedopuszczalny i tyle w temacie. Nie zakłamujmy rzeczywistości. 

Edytowane przez Alsew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twierdzimy, że przekrok to nie jest decydujący pomiar, który powinien brać pod uwagę, Każdy producent inaczej to mierzy. Być może Ty jak upadasz to zawsze idealnie w miejsce gdzie ktoś sobie uwidział pomiar tego magicznego przekroku, z reguły wygląda to jednak zupełnie inaczej. Mnie przez 15 lat jazdy nie zdarzyło się upaść tak, aby owy przekrok miał jakiekolwiek znaczenie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Każdy producent podaje przekrok mniej więcej w tym samym punkcie! Z tego tematu wynika jedna nauka. Jak ktoś wyda kupę kasy na rower to on nie ma wad. Endurak na Race Kinga śmiga po asfalcie jak kozica, typowa trailowka 140/140 bez blokady zawieszenia jest szybsza od ht, a jak się kupi kwadrata to przekrok mierzy się przy podsiodłówce dla poprawy humoru.  Wcale się nie dziwię że autor tematu sobie odpuścił. Ja sobie też odpuszczę czytając te onanistyczne brednie. 

 

 

Edytowane przez Alsew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko analizuje cyferki które podaje producent i ten Lux nie wypada jako rower "wygodny". 90mm główki ramy to kiepski pomysł dla osoby która w Talonie rzeźbiła z wysokością mostka, rama jest stosunkowo długa i cm zapasu w przekroku to też mało komfortowa sytuacja. A to że ktoś tam ma Canyona i dobrze mu się jeździ, to wierzę w to i się cieszę ale tu chodzi o analizę konkretnego przypadku a nie bezkrytyczne chwalenie tego co się ma w garażu. Na zasadzie ja mam Canyona i dobrze mi się jeździ to dla każdego będzie to strzał w 10... A patrząc na obecne trendy w geo i skok to ten Lux z Trail ma tylko nazwę, bo to samo u Gianta czy w Orbei czy u Scotta to typowy ścigacz do XC.

Edytowane przez Alsew
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...