Skocz do zawartości

[Napęd] Stan zużycia zębatki


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry wszystkim,

Na wstępie informuje, że jest to mój pierwszy post na forum - proszę o dystans. Historia jest troszeczkę długa, dlatego proszę się dobrze wczytać.

A więc tak, (11.10) zakupiłem rower z decathlonu (po zwrocie),a dokładniej Rockrider Explore 500 29". Od razu jak przyszedł rower miał scentrowane dwa koła oraz potrzebował regulacji przerzutek, więc udałem się do najbliższego serwisu decathlon (13.10), żeby to naprawili - wszystko bezproblemowo. 19.10 podczas jazdy usłyszałem dziwne strzelanie w napędzie - wybrałem się do serwisu.

20.10 rower już odebrałem okazało się, że łańcuch należało wymienić na nowy (jest to chyba KMC). Tu pierwszy szok, że po niecałych 100km łańcuch należało wymienić na nowy... 😕

21.10 okazało się, że po wymianie łańcucha przeskakiwał ostatni bieg na kasecie. Oczywiście znowu wybrałem się do serwisu decathlon.

Serwisanci wyregulowali przerzutkę na nowo, ale problem nie zniknął...

Kazałem naprawic ten problem "z bomby" - od razu, bo po prostu szkoda mi czasu cały czas tak jeździć do nich.

Po 20 minutach serwisanci oddając rower powiedzieli, że UWAGA kasetę wymienili na nową... 😕 Byłem w szoku, bo rower nie ma przejechanych 200km.

Następnego dnia, musiałem znowu podjechać do serwisu, bo usłyszałem dziwne dźwięki (ocieranie podczas pedałowania). Oczywiście zażądałem naprawy "z bomby". 

Po chwili oddając rower, powiedzieli, że mieli podejrzenie ocierającej tarczy o klocki, jednak wymianę potrzebował tym razem hak przerzutki.

Troszeczkę słaba sytuacja, bo mając rower około 3tyg był już dużo razy w serwisie. Teoretycznie w decathlonie mam 30 dni na zwrot.

Teraz lista pytań:

1. Czy zostawiać rower, czy jednak skorzystać ze zwrotu ? Rower kupiłem poniżej 2000 zł, także jak na te ceny to raczej dobra oferta.

2. Czy wiecie coś na temat osprzętu Microshift ? Jak to się sprawuje ? Boję się, że po czasie znowu coś z napędu będzie do wymiany...

3. Czy zębatka, znajdującą się przy korbie jest jeszcze w dobrej kondycji, jeżeli lakier na rekinkach zszedł ? Proszę o pomoc jak ocenić stan tej zębatki ? Potem mogę dołączyć zdjęcie.

4. Czy ktoś również zakupił ten rower i ma takie same/podobne problemy?

Co w ogóle sądzicie o zakupie roweru z decathlonu ?

Zapraszam do dyskusji

Proszę o pomoc w podjęciu decyzji.

Z góry dziękuję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

To jest budżetowy rower na budżetowych częściach. Generalnie zwracać można jedynie produkty nie posiadające śladów użytkowania. Ale jeśli Decathlon przyjmuje zwroty rowerów użytkowanych to potem się takie kwiatki mogą trafić jak Tobie, kupiłeś rower po zwrocie z zajechanym napędem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co znaczy "z bomby"? To jakaś groźba w stronę serwisantów, czy co?

Skoro rower był po zwrocie, to skąd wiesz, jaki miał przebieg i historię? Widocznie wcześniej jeździł nim typowy Kowalski na jednym przełożeniu w myśl zasady "nie zmieniaj przerzutek, bo mam dobrze ustawione". Przy większej masie (cięższej nodze) i jazdy z niską kadencją niewiele trzeba, żeby wyciągnąć łańcuch i zużyć kasetę na tyle, by nie przyjęła nowego, także diagnoza i schemat postępowania ze strony serwisu jak najbardziej słuszna - najpierw łańcuch, bo tańszy, a jak nie zadziała, to i kaseta.
Może rower zaliczył też parę dzwonów, skoro miał krzywe koła i hak przerzutki...

Chociaż rower ze zwrotu przed ponowną sprzedażą powinien być dokładnie sprawdzony i wyregulowany, to serwis nie ma możliwości przetestowania go podczas normalnej eksploatacji, a na stojaku niestety nie wszystko da się wychwycić.

Microshift, jak to budżetowy napęd - kosmicznej technologii i precyzji nie ma co oczekiwać, ale dobrze wyregulowany będzie działał w sposób zadowalający przeciętnego użytkownika, któremu dedykowany jest ten rower.

Co do zębatki korby, to lakier/anoda schodzi już po pierwszej jeździe, więc nie jest to absolutnie żaden wyznacznik zużycia.

Edytowane przez TheJW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem może źle myślę ale jak ktoś kupuje rower „po zwrocie” to spodziewa się, że będzie to rower który ktoś zamówił ale się rozmyślił i go odesłał/zwrócił. Towar taki nie powinien nosić śladów użytkowania. Wiadomo nie jest już oryginalnie spakowany, może mieć jakiś ślady na sztycy, gdzieś przytarty od transportu. 
W powyższym przypadku mamy do czynienia z rowerem, który był intensywnie używany i nie jedno już przeżył.

Wlaściciel powinien sobie odpowiedzieć czy niższa cena rekompensuje mu fakt,  że kupił nowy stary rower być może ze sporym przebiegiem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kettler, nie. Jeżeli autor kupił rower poniżej ceny sklepowej to nie jest zwrot, o którym piszesz tylko tzw. second life (chyba oni to oznaczają 2ND). Jakiś czas temu Decathlon miał taką promocję, że można było kupić rower, jeździć nim normalnie przez jakiś czas (o ile dobrze pamiętam to przez 1 msc) i oddać ze zwrotem pełnej kwoty za zakup.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...