Skocz do zawartości

[przedni blat] Jak duży przedni blat do przerzutki M5120


Miro1970

Rekomendowane odpowiedzi

Przerabiam napęd w leciwym rowerze przyjaciółki. Zramolały jakiś Tourney/Altus 3x7 zamieniłem na 1x10 - korba M5100, przerzutka M5120 itd. Reinkarnacja i zachwyt, ale jak się obawiałem, dołączona do korby tarcza 32 okazała się katastrofalnie za miękka.

Wobec tego chcę wpakować zamiast 32 blat 38 Deckas - wedle kalkulatora przełożeń  i na moje oko to już będzie znośnie wolno/szybko i przyzwoicie zestopniowane do rekreacyjnej pagórkowatej jazdy po mieście i leśnych ścieżkach.

Pytanie: czy blat 38 nie będzie za duży do przerzutki M5120 i kasety 11-42? Chodzi mi o poprawne mechaniczne działanie, bo Shimano rekomenduje blaty 32, 34.

Przy okazji pytanie nr 2 dotyczące innego roweru:

1) Kaseta SLX M7000 11s + manetka Deore M5100 + przerzutka SLX M7000.

2) Kaseta SLX M7000 11s + manetka Deore M5100 + przeżrzutka Deore M5120

3) Wszystko na SLX M7000

Czy wszystkie wersje będą dobrze działać, bez żadnego druciarstwa itd? Wiem, że M5120 jest do napędu 1x10, nie 1x11, ale pytam.

Chodzi o to, że kaseta SLX jest płynniej zestopniowana 15-17-19-21, podczas kasety Deore mają przeskok 15-18-21.

Zakres 11-42 mi wystarcza, tylko chciałbym mieć większą elastyczność w szybszych biegach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M5120 będzie działać z 38T, a nawet większym. Przy napędzie jednorzędowym wielkości blatu jest nieistotna dla tylnej przerzutki.

Przerzutka M5120 jest do napędu 1x10 2x10, 1x11 i 2x11. Trochę taki budżetowo-zgniły kompromis. Katalogowy uciąg linki dla 11s to 1.1, dla 10s 1.2. M5120 ma 1.15, więc jakoś to działa (z coraz większym błędem jak się oddalamy od środka kasety)  

Wszystkie trzy kombinacje powinny działać. W 2 regulacja może być troche cięższa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@JWO . Bardzo dziękuję za odpowiedź. Tak więc zagadka pierwsza raz na zawsze rozwiązana - wielkość przedniej tarczy jest istotna dla przerzutki w układach 2x i 3x. Popatrzyłem sobie teraz na różne schematy graficzne i wreszcie zaczynam to łapać🙂

Punkt dwa. Przejrzyście wyjaśniłeś kwestię uciągu linkią, podając konkretne liczby🙂

Ale w takim razie dlaczego katalog Shimano i wielu forumowiczów stwierdza, że M5120 jest dla 1x10, 2x10 oraz 2x11? NIE dla 1x11?

Po analizie dwie opcje do wyboru: 

1). Kaseta SLX M7000 11s 11-42 - przerzutka SLX M7000 - manetka M5100.

2) Kaseta Deore M4100 10 s 11-42 - przerzutka M5120 - manetka M4100

Zakres ten sam, dylemat dotyczy tylko stoopniowania w wyższym zakresie: w opcji 1 jest 15-17-19-21, w opcji 2 jest 15-18-21.

Jeśli opcja 1 gorzej chodzi - to zdecyduję się na opcję 2. Wolałbym opcję 1, ale tylko wtedy, jeśli się to nie będzie wiązać z jakimiś problemami technicznymi.

@Dokumosa - możesz to łopatologicznie wyjaśnić? Czytałem o systemie boost, nie rozumiem tego, próbowałem sobie patrząc na swój rower, , jak szerokość piasty tylnej w boost wpływa na napęd. Nie ogarniam. Chodzi o to, że przy większym przednim blacie kąt lini łańcucha będzie znacząco inny, bardziej "stromy," przekoszony względem tyłu? Ma to znaczenie praktycznie przy zmianie blatu z 32 z 38?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...