Skocz do zawartości

[Hamulce Shimano] Cofanie tłoczków i coś strzeliło w klamkomanetce, pociekł płyn


Suraj

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, słuchajcie pacjent KROSS ESKER 6.0 2020 na  z klamkomanetkami  SHIMANO GRX RX600 oraz zaciskami SHIMANO GRX RX400. Skończyły mi się klocki wiec zakupiłem nowe. Oczywiście klocki nie wchodziły, wiec z przodu cofnąłem tłoczki do pozycji 0 włożyłem nowe klocki i super. Problem natomiast zrobił się  z tyłem .... Zacząłem cofać tłoczki dosłownie po chwili coś cyknęło w klamkomanetce i pociekł płyn ... I to całkiem sporo (albo w mojej głowie ze stresu wyglądało na sporo), ale wytarłem wszytsko ząłożyłem nowe klocki, podpompowałem klamką hamulce i hamują normlanie. Moje pytanie brzmi skąd ten płyn mógł wycieć ? Uszkodziłem coś w klamkomanetce czy ona ma jakiś zawór awaryjny upustowy ? Tłoczki cofałem spokojnie w okolicach milimetra z każdej strony ... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Membrana pęka raczej wtedy, kiedy oleju w systemie jest za dużo.
Wygląda to tak, jak by Twój hamulec był odpowietrzany nie z blokadą w zacisku, ale bezpośrednio z klockami na tarczy, lub z jakimś zbyt cienkim zamiennikiem blokady.

wskutek tego w układzie było więcej oleju niż jego nominalna pojemność. Cofając tłoczki nadmiar oleju gdzieś sobie poszedł. Nie wiem czy coś pękło czy tam jest jakiś zawór bezpieczeństwa, dokumentacja shimano o tym nie mówi.

Ja bym na tym już nie jeździł dopóki bym nie poznał konstrukcji wewnętrznej tej klamki. To, że w garażu jest w porządku, nic nie znaczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam konstrukcji, chyba coś w rodzaju worka, ale widziałem przypadek gdzie ten element pękł w klamce Ultegra i sączył się olej.

Tam było to spowodowane tym, że ktoś czyścił klamkę sprężonym powietrzem. U Ciebie pewnie było trochę powietrza i oleju, a wciskając tłoczki rozerwałeś "zbiorniczek".

Przynajmniej w Ultegra ten element był wymienny, ale musiałbyś mieć klamkę dawcę.

Jeżeli konstrukcja GRX jest podobna, to gdzieś z boku klamki powinna być klapka którą da się odkręcić i zobaczyć co się stało.

Edytowane przez skom25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...