Skocz do zawartości

[Spodenki Assos Mille GTO] alternatywa


chrismel

Rekomendowane odpowiedzi

Szykuję się na dwu tygodniowy wyjazd. Zamierzamy przejechać w tym czasie około 2000 km. Tempo rekreacyjne. Chciałbym z tej okazji nabyć możliwie najlepsze spodenki przeznaczone do jazdy turystycznej. Wstępnie patrzę na model Assos Mille GTO: https://www.assos.com/int/mille-gt-summer-bib-shorts-gto-c2-23303.html głównie z uwagi na bardzo grubą wkładkę (21 mm). W necie znalazłem opinię że świetnie nadają się na dystanse ultra. Cena mnie jakoś bardzo nie przeraża ale zastanawiam się czy jednak nie można by znaleźć czegoś bardzo dobrego ale trochę tańszego.

Jako że zawsze zerkam w stronę polskich marek to moją uwagę przykuły spodenki Eroe czyli: https://eroe.cc/najlepsze-meskie-spodenki-swiata które w opisie mają:

wkładka to topowy model szosowy z Elastic Interface: Endurance Anatomic Road Men. Z tego co doczytałem ma grubość 13 mm co brzmi zachęcająco zwłaszcza przy 1/3 ceny Mille GTO.

Czy ktoś z Was snuł podobne rozważania jakie spodenki kupić nie mając ograniczonego budżetu ale nie koniecznie wybierając od razu najdroższy model ? A może jeździ trasy ultra i ma jakiś sprawdzony model. Wiem że są tacy co taki dystans machną w dwa dni na spodenkach z Deca za 50 zł ale mi zależy na maksymalnym komforcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam i jedne i drugie spodenki a w zasadzie miałem ponieważ Bibsy Assos'a okazały się zdecydowanie nie dla mnie. Od pierwszej jazdy czułem się w nich bardzo nie komfortowo. 

Po ocierane pachwiny szczególnie z lewej strony oczywiście trzeba wziać pod uwagę że ze spodenkami jest podobnie jak z siodełkiem wiele zależy od indywidualnej budowy.

Niemniej jednak poduszka była zbyt gruba zbyt duża, niestety nie wypróbowałem ich wczesniej tylko wybrałem się od razu na dłuższą przejazdzkę +100km skończyło się tak jak opisałem powyżej. Jazda w tych spodenkach w moim przypadku to koszmar i o ile koszulki Assos bardzo sobię cenię to spodenk unikam jak ognia. Bibsy Eroe używam i nie mam problemów z otarciami.

Dla mnie jedyna ich wada to zbyt słaba wentylacja i jak jest bardzo ciepło to przy dłuższych trasach jest w nich zwyczajnie gorąco.

Oczywiście pamiętaj że to indywidualne odczucia.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za opinię. Zdecydowałem się na ich zamówienie więc jak tylko przyjdą bardzo uważnie się im przyjrzę biorąc pod uwagę Twoje uwagi. Przynajmniej wiem że nie można z góry robić założenia - skoro to Assos to na pewno będą idealne. Jestem w o tyle dobrej sytuacji że wyjazd dopiero za jakiś czas więc będę mógł je wypróbować. Z drugiej strony aż się boję że zostanę ze szmatą do wycierania łańcucha za prawie 1300 zł :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nastraszyłeś mnie skutecznie :) Ponieważ zamawiałem dzisiaj właśnie zmieniłem zamówienie na Mille GTS czyli z grubą ale jednak cieńszą wkładką niż GTO. Czasami jest tak że pierwsza myśl jest najlepsza a właśnie na GTS na początku miałem ochotę. Także jeszcze raz serdeczne dzięki za Twoją opinię.

W razie czegoś będę miał szmatę do łańcucha za 850 zł a nie za 1300 zł :)

Edytowane przez chrismel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wielkim skrócie tak, rozmiar miałem dobrany właściwy. W moim przypadku to zdecydowanie kwestia budowy samej wkładki. Zresztą ogólnie jest mi trudno znaleźć odpowiednią wkładkę dlatego też od lat trzymam się jednej firmy. Czasem coś próbuje ale zwykle nie kończy się to dla mnie pozytywnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.03.2022 o 00:23, chrismel napisał:

 

Mam eroe, mam też od assosa, ale te najtańsze gt z cieniutką wkładką (model 2021). Jak dla mnie eroe znacznie wygodniejsze (ale wiem też, że to sprawa indywidualna, są ludzie którzy mają na odwrót), tak wkładka jak i same spodenki. Gdyby nie to że assosa zamawiałem z ich międzynarodowego sklepu i nie chciało mi się bawić w odsyłkę/odprawę celną (i co tam by inne wyniknęło), to bym je zwrócił.

Eroe, oprócz lepszej - według mnie - wkładki, są też lepiej dopasowane do mojej sylwetki. Te od assosa mają jak dla mnie trochę za wąskie nogawki (mam masywne uda), z kolei w pasie są za luźne.

Edytowane przez hulk14
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spodenki dziś dojechały. Po 3 godzinnej jeździe bez żadnej przerwy zszedłem z roweru tak jakbym w ogóle na nim nie jechał. Dla mnie wersja GTS to po prostu bajka.

Nie bardzo sobie natomiast wyobrażam jak miałoby być wygodniej w wersji GTO która ma wkładkę grubszą o 8 mm. W tej już musiałem obniżyć siodełko o około 5 mm. Być może faktycznie jest wygodniej ale ja już tego nie sprawdzę bo ta wersja odpowiada mi w 100%. Nie wiem nawet czy wkładka o grubości 11 mm która jest aktualnie wszywana do GT C2 też nie byłaby wystarczająca. Jednak dochodzi jeszcze długość nogawek. Na pewno w GTS są dłuższe niż w starszej wersji GT. Jak wypada porównanie z C2 nie wiem. Dla mnie te ciut dłuższe nogawki są zdecydowanie na plus. Kilka miesięcy temu kupiłem kurtkę o której napisałem - miłość od pierwszego założenia :) O tych spodenkach mogę napisać to samo.

Odniosę się teraz do wypowiedzi @hulk14Jestem starszym panem z brzuszkiem. Czyli mam tyle samo w biodrach co w pasie. Kalkulator na stronie Assosa, gdybym miał normalną budowę, zdecydowanie sugerowałby mi rozmiar M. Uwzględniając obwód pasa sugeruje XL. Mierząc inny model (bokserki) Assosa miałem wrażenie że XL jest mocno przesadzone. Owszem, w pasie było nawet OK ale wszędzie indziej materiału było za dużo. Wybrałem rozmiar L i nawet gdybym miał jeszcze parę centymetrów więcej w pasie też byłoby OK. Także wrażenie kolegi że w pasie były za luźne jeżeli ma normalną wysportowaną sylwetkę mogło być całkiem słuszne. Mi to wygląda jakby spodenki Assosa serii GT były szyte dla osób o nie koniecznie idealnych wymiarach. Czyli najlepiej przymierzyć. Zwłaszcza że GTS ma ciut większą kompresję niż GT i ktoś o masywnych udach jak kolega powyżej powinien wybrać rozmiar większy a wtedy z rozmiarem w pasie robi się problem.

Edytowane przez chrismel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
W dniu 21.03.2022 o 09:46, DK064 napisał:

Mam i jedne i drugie spodenki a w zasadzie miałem ponieważ Bibsy Assos'a okazały się zdecydowanie nie dla mnie. Od pierwszej jazdy czułem się w nich bardzo nie komfortowo. 

Po ocierane pachwiny szczególnie z lewej strony oczywiście trzeba wziać pod uwagę że ze spodenkami jest podobnie jak z siodełkiem wiele zależy od indywidualnej budowy.

Niemniej jednak poduszka była zbyt gruba zbyt duża, niestety nie wypróbowałem ich wczesniej tylko wybrałem się od razu na dłuższą przejazdzkę +100km skończyło się tak jak opisałem powyżej. Jazda w tych spodenkach w moim przypadku to koszmar i o ile koszulki Assos bardzo sobię cenię to spodenk unikam jak ognia. Bibsy Eroe używam i nie mam problemów z otarciami.

Dla mnie jedyna ich wada to zbyt słaba wentylacja i jak jest bardzo ciepło to przy dłuższych trasach jest w nich zwyczajnie gorąco.

Oczywiście pamiętaj że to indywidualne odczucia.

Kopia w kopie to samo. Od lat w Eroe i w sumie wszystko super, ale czasami pojawiał się jakiś dyskomfort przy ultra, więc stwierdziłem, a szarpnę się na Assosa GTS. 

Grubość pampersa spoko, ale tak samo pojawił u mnie dyskomfort po lewej stronie + delikatne otarcie. W każdym razie cały czas gdzieś tam wierciłem się na siodełku bo coś po tej lewej stronie krocza mi się pasowało. Tak jakby brakowało na szerokość tego pampersa, ale właśnie co dziwne, że tylko po lewej stronie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
Napisano (edytowane)

@pecio

Dla mnie jest to mistrzostwo świata. Mam jeszcze GT C2 Winter z wkładką o 2 mm cieńszą i są bardzo dobre ale nie tak doskonałe. Jedyną wadą GTS do jakiej mógłbym się ewentualnie przyczepić to że końcówki nogawek, tam gdzie są silikonowe wstawki zapobiegające przesuwaniu, po dłuższych jazdach dzień po dniu powodują coś w rodzaju obtarć. Coś w rodzaju bo u mnie pojawiają się jakby minimalne strupki wielkości końcówki szpilki. Wystarczy posmarować kremem na noc i znikają. Poza tym gdybym nawet bardzo chciał to nie mam się do czego przyczepić. Podsumowując - nie wyobrażam sobie że ktoś może uszyć lepsze spodenki. No i po dwóch sezonach letnich, jakieś 12.000 km, wyglądają prawie jak nowe.

PS. Najlepiej zmierzyć ale gdybyś nie miał takiej możliwości i był na granicy rozmiarów to raczej weź większe bo mają sporą kompresję. Nie tak dużą jak RS ale większą niż podstawowe GT.

Edytowane przez chrismel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Dzięki  @chrismel za konstruktywną opinię i sugestie. Trochu bije się jeszcze z myślami pomiędzy GTO a rzeczonymi GTS tak jak Ty kiedyś . W teorii GTO większy komfort ale z kolei grubsza wkładka może w upalne dni nie tak wydajnie odparowywać i w rezultacie powodować obtarcia. Do tej pory  śmigałem na Castelli PROGETTO i na sporych dystansach właśnie nie za bardzo wyrabiała z odprowadzeniem wilgoci. A przetestować i oddać gaci się niestety nie da .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mierzyłem GTO dość dokładnie. Tej wkładki jest za dużo jak dla mnie. Odczuwałem to szczególnie w kroczu jak się pochyliłem na siodełku. Być może przyzwyczaiłbym się i zmienił zdanie ale było to już po sporym dystansie z GTS i po zastanowieniu doszedłem do wniosku że nie ma sensu kombinować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro dojdzie koszulka do kompletu

IMG_20240108_151021(1).jpg

Wkładka idealna nie za gruba nie za cienka. Trochę grubsza od Progetto Castello. Bardziej ażurowa co dobrze prognozuje na lato i mega trasy. I ten fajny " przedziałek" po środku wkładki , lepiej się układa. Myślę ,że pupsko z radości rzuci mi się na szyję.😁

  • +1 pomógł 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Po paru długich jazdach, mogę wreszcie coś napisać o tych Assosach GTS. Jestem rozczarowany. Wkładka nie rzuca na kolana , raczej taka przeciętna. Jednak Progetto z Castelli jest lepsza. Ten mankiet na dole nogawek projektował totalny debil. Nie dość, że wpija się w ciało to w miejscu tych silikonowych kropek powstają "odparzenia" - długo utrzymujące się czerwone ślady. Jakbym wziął  rozmiar który wypluł konfigurator firmowy Assosa to była by masakra. Jak dla mnie trzeba było brać o dwa rozmiary większe bo o jeden czuje ,że są za ciasne. Jedyny plus w tych gaciach to wyprofilowanie przedniej części na jajka,  jest naprawdę super wygodnie. Drugi plus za szelki które się nie zwijają i bardzo dobrze leżą tam gdzie powinny. Może jednak GTO w o dwa razy zawyżonej rozmiarówce były by jednak lepsze. Teraz to musztarda po objedzie i zostaje albo się z nimi męczyć dalej albo sprzedać z wielką stratą.

Edytowane przez pecio
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda. Wygląda że ze spodenkami jest dokładnie tak samo jak z siodełkami. Co do silikonowych wstawek też mam zastrzeżenia o czym zresztą pisałem ale u mnie powodują tylko lekki dyskomfort. Być może może mam mniej rozbudowane mięśnie ud.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym zaznaczonym miejscu jest szew łączący dwa materiały o różnym stopniu rozciągliwości. Ten szew  nie jest tak elastyczny bo w tym miejscu wpija się w udo. Takie coś to geniusz mógł zaprojektować.

20240402_085743.jpg

W Castelli w tym miejscu nic nie ma. Jest jednorodny materiał.

Czym ktoś ma obszerniejszego "bicepsa" w ty miejscu tym gorzej.

W Castelli czy innych gaciach nie ma najmniejszego problemu z silikonami . Nic się nie dzieje.Ten w Assosie jest taki jakiś "toksyczny"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie wkładka to sprawa osobistego dopasowania, zarówno do tyłka, jak i do siodełka. Spodenki od Assosa lubię, ale ogólnie ich wkładki są dla mnie za grube. Ale tylko, jak jeżdżę na siodełku od Speca. Z drugim siodełkiem (Cube) już jest lepiej i tam mi gruba wkładka nie przeszkadza. 

Są jeszcze inne rzeczy do których mogę się przyczepić, ale całościowo musze uznać, że Assos to jednak topka jakościowa wśród spodenek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, pecio napisał:

w tym miejscu wpija się w udo

No to ewidentnie masz grubsze uda ode mnie bo ja w ogóle nie odczuwam tego szwu. Używam też bokserek do pewnych zastosowań. Przeszkadzały mi w nich nogawki więc oddałem do krawcowej do obcięcia. Przerabiała mi też kaptur w kurtce - bardzo kumata pani. Może gdybyś taką znalazł to zrobiła by Ci jakiś upgrade tej części z silikonami. Wiem że takie zabiegi w spodenkach za tyle kasy to średni pomysł i może faktycznie lepiej sprzedać ze stratą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...