Skocz do zawartości

[Pedały spd szosa] Pomoc


Youth

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,jestem na etapie kupna pedałów szosowych z blokami.Moja korba to 105 r7000 (raczej to nic nie zmienia).

Chciałbym kupić jakieś pedały z shimano,będą to moje pierwsze spd. Zastanawia mnie jedno czy warto dopłacać prawie 200zł do lepszych pedałów.

Jakie byście polecili ? :)

 

EDIT: Myślałem wydać koło 200-300zł (te lepsze 105 są za 389 +/-) i nie wiem czy sens kupować lepsze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla jednego warto dla innego bez znaczenia.

Sprowadzi się to do 50-60gram niższej wagi, nieznacznie łatwiejszego serwisu i ciut lepiej zabezpieczonych łożysk, to ostatnie w szosie aż tak istotne nie jest. A działają identycznie.

spd - to shimanowski system do mtb. Ty szukasz spd-sl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, skom25 napisał:

Jeżeli chodzi o Shimano to... ja polecam LOOK Keo 2 MAX. Jeżeli za drogie, to LOOK Keo 3 lub Keo 3 +.

W sumie ładnie wygladają,cena też przystępniejsza o 80zł.

Co do serwisu czym się różni i dlaczego akurat uważasz je za lepszy produkt względem shimano :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat pedały Shimano robi chyba jedne z najlepszych. Używam ich we wszystkich swoich rowerach. Jeździsz parę lat wyrzucasz i kupujesz nowe. Jak chcesz serwisować też się da i przedłuży im to żywot pewno podwójnie. Można jeszcze wymieniać kulki i wtedy pewno para starczy Ci na całe życie. Na szosę jak najbardziej SPD tylko model tiagra lub te z cyferkami one są jednostronnne z większym podparciem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Shimano ma typowe rozwiązanie konus i kulka. Żeby zrobić porządnie serwis musisz je rozkręcić w całości, wymyć i złożyć z nowym smarem. Wydaje się proste, bo jest, ale jest tragicznie upierdliwe i dość irytujące żeby trafić w punkt z ustawieniem konusa. Niestety czy skręciłeś za mocno/ za lekko dowiadujesz się dopiero po wkręceniu osi w obudowę. W wyższych modelach rozwiązanie jest takie samo, ale trochę łatwiej wyczuć kiedy ustawienie jest dobre ( kulki jeżdżą w pełni na osi, a nie na dodatkowym elemencie jakim jest nakrętka).

W LOOK masz łożysko igiełkowe i maszynowe. Odkręcasz oś, czyścisz szmatką, nakładasz nowy smar i skręcasz. Po serwisie. Mi ostatnio zajęło to 3 minuty, bo fabrycznie w niskim modelu nie było za bardzo smaru. Gdyby był i musiałbym czyścić, to by zajęło 8 minut a nie 2 czy 3 godziny jak w Shimano.

Oczywiście, można powiedzieć że LOOK jest jednorazowy z tego względu. Tyle że raczej nie czytałem opinii żeby ktoś je zajechał.

Z Shimano jest też taki problem, że te pedały naprawdę mało się między sobą różnią ( oprócz łożyskowania). Zarówno chodzi o MTB jak i szosowe. W przypadku LOOK masz jasno określoną powierzchnię podparcia czy użyte materiały. Każdy model różni się między sobą, możesz wybrać to co uważasz za słuszne i wiesz za co płacisz. Podstawowe LOOK Keo Easy które wcale złe nie są, kupisz za 180 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy warto serwisować? Oczywiście. Ja lubię jak wszystko działa jak nowe. Może dlatego moje komponenty wyglądają po kilku sezonach jak nowe, a nie jak ze śmietnika.

Co do serwisowania bez rozkręcania. Spróbowałem ostatnio na PD-M530. Nie, to nie działa.

No i 520 to nie jest model szosowy.

Apropo 520 i ich ceny. Jeszcze jakieś 3 lata temu kosztowały 99 zł w Decathlonie. Wtedy się można było zastanawiać nie tylko czy serwisować, ale czy przy wymianie bloków czy zakupie do drugich butów, po prostu nie kupić nowego zestawu :P 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem Ci tak. Pierwsze SPD kupiłem 25 lat temu było to velgo czy jakoś tak. Serwisowałem aż w końcu po kolejnym serwisie odłamał się trzymacz metalowy gdzie to kupić ano nigdzie bo to velgo. W shimano takie historie się nie zdarzają to po pierwsze. Łożyska maszynowe też podlegają tarciu czyli bez skasowania luzów nie działają jak nowe i samo nasmarowanie nie przywróci im dziewictwa o czym wielu przekonało się przy okazji suportów maszynowych. Wygląd komponentów ma dla mnie takie znaczenie jak zeszłoroczny śnieg i chyba nie widziałeś śmietnika w Szwajcarii.
Tak jak napisałem powyżej serwisowanie bez rozkręcania robi się kiedy luzy na łożyskach nie są duże.
Ja czasami smaruje bez rozkręcania i działa musisz pewno robić to wcześniej.
Ale co na 520 na szosie nie pojedzie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o luz, tylko o to że możesz sobie moczyć, dmuchać i pryskać a i tak całego syfu ze środka nie wymyjesz. Tak, syfu, po jednym sezonie na MTB.

Ja stawiam na LOOK, ale każdy ma swoje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pisałem o Shimano... Możesz mnie przekonywać, ale 8 lat jeździłem na Shimano i mam pewne zdanie na ich temat. Miałem 520, 530, 540 i XT M8000. Ja ich nie polecam, bo są według MNIE lepsze alternatywy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz, bo miałem pedały Shimano. Kolega też przeszedł na LOOK w obydwu rowerach i także jest zadowolony. Jego znajomi też.

Nie mówię że są złe, ale według mnie są lepsze rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.12.2021 o 20:27, radko10 napisał:

Masz odosobnione zdanie, Shimano w pedałach jest potentatem i świadczy o tym sprzedaż. Ludzie głosują swoimi pieniędzmi a ja oczywiście do niczego Cię nie przekonuje.

i tu przypomina mi się powiedzenie...kupa jest smaczna, miliardy much nie mogą się mylić....a tak serio Panowie to Was pogodzę, a autorowi doradzę. Time xpresso 2 lub 4 i temat do zamknięcia. Sam się sobie dziwię, że wcześniej ich nie znalazłem. Ale od 2017 na timach i o innych nawet nie myślę.Lekkie, wygodne, duże bloki z dobrym podparciem, fajny transfer mocy.

2 minuty temu, nossy napisał:

 

...a co do serwisu shimano...qrde miele shimano w mtb i gravelu i jeszcze nigdy nie wymagały żadnego serwisu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"i tu przypomina mi się powiedzenie...kupa jest smaczna, miliardy much nie mogą się mylić....a tak serio Panowie to Was pogodzę, a autorowi doradzę. Time xpresso 2 lub 4 i temat do zamknięcia. Sam się sobie dziwię, że wcześniej ich nie znalazłem. Ale od 2017 na timach i o innych nawet nie myślę.Lekkie, wygodne, duże bloki z dobrym podparciem, fajny transfer mocy."
Kupa to jest Twój tekst. Transfer mocy - zaje -ste. 
Niech moc będzie z Tobą nossy

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.12.2021 o 17:11, nossy napisał:

.a co do serwisu shimano...qrde miele shimano w mtb i gravelu i jeszcze nigdy nie wymagały żadnego serwisu

Wiele rzeczy nie wymaga serwisu, a potem nagle się psuje. Słyszałeś może o czymś takim jak okresowy serwis eksploatacyjny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.12.2021 o 17:11, nossy napisał:

i tu przypomina mi się powiedzenie...kupa jest smaczna, miliardy much nie mogą się mylić....a tak serio Panowie to Was pogodzę, a autorowi doradzę. Time xpresso 2 lub 4 i temat do zamknięcia. Sam się sobie dziwię, że wcześniej ich nie znalazłem. Ale od 2017 na timach i o innych nawet nie myślę.Lekkie, wygodne, duże bloki z dobrym podparciem, fajny transfer mocy.

...a co do serwisu shimano...qrde miele shimano w mtb i gravelu i jeszcze nigdy nie wymagały żadnego serwisu.

 

Raczej zostanę przy look 2 max/shimano 105 czas pokaże,które wezme :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...