Skocz do zawartości

[Koło] Jakie koło pod wolnobieg i tarczę do 100zł?


drajwer112

Rekomendowane odpowiedzi

.Nieee, przerzutka dzialala przez te 2k km ( albo nawet wiecej, ok 3-4 tysiecy)

Nie dziala od dwoch lub trzech dni, zrobilem na 2x7 ok. 30km? Cos kolo tego.

KMC Z7 - skrocic i bedzie ok? Shimano tz500 7rz (no raczej nie inny) bedzie z tym wspolgrac? Chyba ze macie jakies inne wolnobiegi lepsze od tego shimano.

Swoja droga, 80zl za wolnobieg 7 rzedowy...

A korba? Wymieniac, zostawiac? Pojezdzi? Wyslac zdjecie zebatek?

Jesli chodzi oprzelozenia ktorych uzywalem przez tyle kilometrow - 2x5, 2x4 glownie.

Aha, czyli wolnobieg zostawiac? Najbardziej zjechany 5 rzad, to na pewno. Mialem juz taka sytuacje, na wymiane poszedl lancuch i wolnobieg. Nie jest w takim zlym stanie. Albo po prostu kupie lancuch i jesli cos bedzie przeskakiwac, kupie wolnobieg.

Edytowane przez drajwer112
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Naprawić przerzutkę.

2. Jak będzie przeskakiwać nie tylko na 7 biegu, ale na innych też - łańcuch do wymiany. KMC, ale nie Z7, a X8. I kup sobie z łańcuchem przymiar. Inaczej jeździć i unikać 7 biegu.

3. Jak będzie przeskakiwać z nowym łańcuchem - wolnobieg do wymiany. 

4. Jak po wymianie tyłu będzie przeskakiwać na korbie - zębatki/korba do wymiany. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mniejsza z napedem. Gdy wyreguluje hamulce, nic nie ociera. Zahamuje raz, zaczynaja ocierac i znowu je trzeba regulowac :) nigdy sie z takim czyms nie spotkalem. Czy rozwiazaniem jest wyrzucenie tego badziewia do kosza i wsadzenia jakichs tektro czy cos w ten desen? Cos, co bedzie zatrzymywac rower, a nie ocierac o tarcze i nic poza ocieraniem nie robic?

Znajomy ma tektro aquilla w rowerze. Przejechalem sie, takie cos mozna nazwac hamulcami. No co to znaczy prawdziwe hamulce to jeszcze nie wiem, bo nie mialem okazji hamowac hydraulicznymi shimano deore czy innymi tam. Nie dziwie sie, ze nie przyjmujecie wynalazkow z takimi czesciami.

Edytowane przez drajwer112
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uroki mechanicznych hamulców. Odsuń nieco klocki od tarczy - albo luzując linkę, albo odkręcając nieruchomy klocek. 

Tektro Aquila niczego nie urywa, ot przeciętne hamulce mechaniczne. Ale, pewnie lepsze od tego co masz. 

Brak problemów zaczyna się wraz z zakupem hydraulików, choćby podstawowych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A takie mt200? Albo te tektro, najtansze hydrauliczne? Dobre to? Pytam z ciekawosci.

Zrobilem jak napisales. Kosztem miekkiej klamki na razie jest spokoj

Jesli chodzi o naped, podczas naprawde mocniejszego depniecia (mimo taniego roweru,  noge to ja mam) cos strzela. Podczas normalnej jazdy, lub gdy stane na pedalach czasem strzeli, ale tak to jest spokoj.

Wymieniac dopoki co jeden obrot nie bedzie strzelac? Czy najlepiej najszybciej jak mozna? Lancuch w takim stanie rozumiem szybciej zedrze cenne zebatki korby?

Kiedys mialem rower gorszy od aktualnego, jakis maltrack "full suspension" za 600zl, ciezkie, ciezko sie tym jechalo, wiec od jazdy rowerem trzymalem sie z daleka. Ten storm mimo swojej ceny 30kg nie wazy, rama alu, dosc lekko sie jedzie to wciagnelo :). Lancuch w tym czyms przejechane mial z 300km i naped strzelal tak, ze na najnizszych przelozeniach co jeden obrot korby strzelalo tak, ze nie dalo sie ujechac .

Edytowane przez drajwer112
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MT200 i M275 - tanie i działają, Tektro w mojej opinii bardziej trwałe, w Shimano rzadko ale czasem zdarzają się wycieki. Ale jak się nowe kupi to jest gwarancja. 

A jeśli chodzi o strzelanie - to przyczyn może być baaaaardzo wiele. Sztyca, suport, łańcuch, pedały, piasta. Trzeba po kolei eliminować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to łańcuch plus wolnobieg do wymiany. Albo unikanie konkretnych zębatek i dojechanie tego co jest. 

I wiesz, niejeden już chwalił się że potrafi mocniej depnąć i każdemu to powtarzam - prawda jest  taka że jeżdżąc w ten sposób szybciej zużywa się napęd.

A używanie przerzutek, jazda kadencyjna i więcej mielenia na niższych biegach niż stawania na pedałach wydłuża trwałość łańcucha a co za tym idzie także zębatek. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat zawsze startuje z jakiegos 2x3 czy 2x2, ale teraz nie majac przerzutki musze jezdzic na 2x7.

A czy taki lancuch szybciej zdziera zebatki korby?

Remover napisal ze KMC Z7 jest kiepski, a ty co o nim sadzisz?

Jakis wolnobieg lepszy od shimanowskich istnieje? 7rz w cenie shimano?

Bede na nim jezdzil do tak zwanego "karabinu", az bedzie strzelac co jeden ruch korba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tani łańcuch szybciej się wyciąga, a wyciągnięty łańcuch szybciej niszczy zębatki, tak to działa. Z7 to szmelc, szkoda kasy. X8 nie kosztuje majątku. 

Wolnobieg to w ogóle słabe rozwiązanie, Shimano na pewno jest okej, o tak, spotkałem się z badziewnymi z plasteliny, ale lepszych specjalnie też nie kojarzę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na centrumrowerowym 80zl bez promki :)

https://bikefast.pl/product-pol-1542-Wolnobieg-nakrecany-Shimano-MF-TZ50-14-28-7rzedowy.html?utm_source=iai_ads&utm_medium=google_shopping - tu dosc tanio, bo w porownaniu do innych ofert zaplacilbym 80zl. Co oznacza 14-28?

Mam taki sam wolnobieg, ale wydaje mi sie, ze te liczby sa inne.

Na co to wplywa? Na predkosc? 

Wiem tylko ze to jakies stopniowanie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta, fikcyjnej promki, ten łańcuch kosztuje na szczęście mniej i też wiele nie podrożał podczas pandemii. Nie wiem po co te 80 zł, żeby pokazać że warto kupić łańcuch za 20 zeta? Nie warto i już. 

14 i 28 to najmniejsza i największa zębatka, czyli zakres wolnobiegu. 

Stopniowaniem jest to co pomiędzy, czyli ile zębów mają poszczególne tryby. 

Wszystko już zostało wyjaśnione, chociażby tutaj https://roweroweporady.pl/jaka-kasete-rowerowa-kupic/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stawow tez :)

Jesli chodzi o hamulce, wyregulowalem ponowniez cofnalem tloczek i jest dobrze. Przestaly piszczec (nie calkowicie, no wiadomo, to nie sa hamulce klasy bb7)

A co do tych shimano mt200. Kumpel kupil rower z tymi heblami, wstepnie mu go zlozylem (kierownica, pedaly itp), no i mysle, przejade sie, poczuje jak to jest miec hamulce. Zawiodlem sie. Hamuja gorzej, lub na poziomie moich. Przy nacisnieciu na klamke i ruchu kolami, wydobywa sie charakterystyczny dzwiek. Nowy rower,tarcze te same co u mnie z tylu; shimano sm rt26. Podobny dzwiek nawet wydaja. Ciekawe czego to wina, plyn do wymiany? Zatluszczone tarcze? Regulacja nie pomogla.

Podczas wgniatania amortyzatora wydobywa sie stukanie ( sr suntour :)) Normalka? Nawet u mnie w sr suntour xct tak nie jest.

No kolejne pytanie. Czy lepsze tarcze przy slabych hamulcach (slabych zaciskach, mowie o moim przypadku) sa w stanie zwiekszyc sile hamowania? Przesiadka z no name chinskich tarcz na te shimano, wydaje mi sie, ze jest lekka poprawa.

 

Edytowane przez drajwer112
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy ruszaniu kolem na boki czuje stuki ikolo lekko sie rusza. Czy luz powraca? Czy to normalne? U kolegi tak samo ruszalem niby podobnie.

Jesli tak, powiedzcie, co ja mam zrobic? Kola nie zwroce, piasty nie wymienie (nie umiem centrowac kola), serwisu dobrego ktory mi solidnie kolo zlozy nie ma. Luzu sam nie skauje, brak narzedzi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze jest minimalny luz. 

I może kup hulajnogę? Co my jesteśmy, cudotwórcy? "Sztukę serwisowania roweru" Zinna mamy skanować i wrzucać? 

Jak nie masz dostępu do serwisu i sam tego nie ogarniesz to nie ma trzeciego wyjścia jak chodzić na piechotę, albo kupić hulajnogę czy rolki, choć i to trzeba serwisować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No zawsze jest minimalny luz, ale wydaje mi sie, ze niedawno sprawdzalem i tak nie bylo. Jak ruszam kolem, to czuje w nim stuki. A raczej stuki to luzy. Piasta kosztowala 30zl. W gorszej takich problemow nie mialem. Skrecone w serwisie, przez kogos, kto umie to zrobic, przejechane 30/40km i juz luz? Wada piasty czy szajs?

A co do hulajnogi lub rolek dobry pomysl. Przynajmniej co 30km nie bede musial serwisu odwiedzac. Oszczedzajac na piascie popelnilem chyba blad ktory na dlugo sobie zapamietam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, żadnych stuków nie powinno być. Co to w ogóle znaczy "ruszam kołem"?

Weź się za koło, które się znajduję w powietrzu i poruszaj go w poprzek. Czujesz luz, słychać niepokojące dźwięki? Masz piastę do wyregulowania.

Zaciśnij przedni hamulec i rozbujaj lekko rower... Czujesz luz i słychać stuki - masz luz na sterach i koło nie ma nic do tego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rower stoi w miejscu, lapie za opone i ruszam na boki i czuc te stuki.

Nie czuje zadnych luzow, kolo sie "sztywno trzyma".

Wydaje mi sie ze niedawno sprawdzalem w ten sam sposob i stukow nie bylo.

Sprawdzalem u kolegi czy tak jest (ma kolo zamawiane z tej samej strony, musial kupic nowe wiec mu polecilem, ta sama obrecz, szprychy, ale inna piasta, chosen o 10zl drozsza od mojej. Tez u niego czuc te stuki, ale kolo sztywne).

Jakies 30-40km temu byl kontrowany luz przez kogos, kto raczej umie to zrobic. Moze nie, kto wie. Moj serwis oddaje rower z niewyregulowanymi hamulcami i przerzutkami.

@removernie mam przedniego hamulca. Jeszcze nie wymienilem tego co trzeba, czyli tarczy i klockow. Uniemozliwia to srubka, ktora trzyma klocek, jest uszkodzona, odpadl magnes. Swoja droga, wiecie gdzie cos takiego dostane?

Luz na sterach to stale jest, jak je poprawnie skrece przejade 2km i znowu sie luzuja tak, ze gorna podkladka lata. Bylo tak na starym i nowym widelcu.

Edytowane przez drajwer112
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...