Skocz do zawartości

[<3000zł] Cross / MTB lekki


maestro84

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

mnogość różnych rodzajów podzespołów i parametrów a także marek, utrudnia mi wybór odpowiedniego roweru. Wstępny research ograniczył pole manewru do ok. 40 modeli. W związku z tym mam prośbę o podpowiedzi konkretnych modeli jakie powinienem w pierwszej kolejności rozważyć, biorąc pod uwagę:

- płeć: M

- wzrost/waga  185/70

- kilometry w nogach: 11tys.

- trasy: 1-dniowe +/- 100km

- nawierzchnie: głównie twarde (asfalt, beton, kostka, utwardzony grunt), czasem leśne ścieżki (więc "szosa" odpada)

- teren: 60% równy, po ok.20% zjazdów i podjazdów

- warunki atmosferyczne: wiosna-jesień, sucho, temp>10st C

- parametry fizyczne roweru: w miarę jak najlżejszy ze względu na konieczność noszenia

- cena: poniżej 3000zł

 

Może ktoś jeździ w podobnych warunkach i może polecić jakiś model? Problem mam zarówno z wyborem marki, jak i chociażby rodzaju hamulców,  ilości biegów czy wielkości kół. Mówią (artykuły, sprzedawcy itp): "bierz tarczówki hydrauliczne", po czym w innym artykule czytam, że jak mi padną w trasie to kaplica i drogie w obsłudze. Mówią: "koła do takiego wzrostu to 29" ", po czym inne źródło wskazuje z kolei, że będę miał problem na zjeździe po leśnej ścieżce bo strace na zwrotności, albo "bierz droższy bo lepszy osprzęt" kontra "Altus - Acera w zasadzie bez różnicy" itd itp. A może w ogóle to nie jest dobry czas na zakup i warto poczekać na modele 2022??

Z góry dzięki za odpowiedzi.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw zdecyduj czy chcesz rower crossowy ( lepszy na asfalt ) czy MTB lepszy w terenie . Oczywiście cross pojedzie w łatwym , a nawet nie tak łatwym terenie , tak samo MTB pojedzie po asfalcie . Tyle że w swoim środowisku każdy z tych typów będzie lepszy . Po drugie idź do sklepu/ów i zobacz co w ogóle można kupić . Po trzecie przy budżecie <3tyś nie licz na super sprzęt . Pisałeś o lekkim ? Ale też bez przesady za taką kasę powinno się kupić już przyzwoity rower .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lekki ze względu na koniecznośc każdorazowego pokonania kilkudziesięciu schodów, myślę że 13 - 14,5kg było by ok.

Zgodnie z Twoimi wskazówkami zrobiłem ogólny research dostępności w sklepach w moim mieście, no i... no właśnie, jest kiepsko 😕  Dla formalności wypiszę modele jakie zakwalifikowałem do finału, ale to pewnie w formie zabawy, bo z dostępnością odpowiednich rozmiarów jest problem. Może ktoś posiada jakiś z wymienionych modeli i poleca, albo wręcz przeciwnie?

MTB: Northtec Makalu 27,5  ; Maxim MS 3,3 27,5 ; Unibike Fusion 29 ;Northtec Viking AL 29

Cross: Unibike Prime, Kross Evado 3.0, Maxim MX 5.3, Kross Evado 4.0,  CTM Stark 2.0

Wiem, ponad połowa z V-brake - lżejsze, łatwiejsze w serwisowaniu. Obronią się takie argumenty? Bo nie widzę żadnej przewagi w tarczówkach, jeśli jeżdżę w suchych warunkach i głównie po twardych nawierzchniach.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego co opisałeś to pasuje coś pokroju Gianta Toughroada czy Marina Muirwoodsa a nie żadne tam mtb czy typowe crossy. Koła 28", sztywny widelec, możliwość montażu opon minimum 40-42c lub nawet do 2" jakby tego "terenu" było nieco więcej. I nie czytaj bajek o hamulcach hydraulicznych, jak padną to padną - trudno, bywa, ale to nie powód żeby rezygnować z ich zalet na korzyść jakichś rozwiązań rodem ze skansenu.

Tak BTW 13-14,5kg to w świecie rowerów bardzo ciężko, ale z drugiej strony rzeczywiście tyle ważą sprzęty interesujące zwykle przeciętnego Kowalskiego ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...