Skocz do zawartości

[Hamulce - wymiana] MT200 na M820


RepliPL

Rekomendowane odpowiedzi

11 minut temu, RepliPL napisał:

Czyli podsumowując: M820 to przerost formy nad treścią, który może być niebezpieczny dla sprzętu i użytkownika.

To teraz tak: szukam najlepszych tj. najmocniejszych hamulców hydraulicznych (zestaw klamki+zaciski+tarcze 180/160 lub 203/180 [jeśli to możliwe]+wszelkie potrzebne akcesoria) do Treka XCaliber 7 2021. Kierujący rowerem czyli ja waży około 110kg. Na chwilę obecną cena nie gra roli.

Aha, i odpowiedzi jak dla typowego laika, który z tematyki rowerowej wypadł około 2013 roku ;)

Jeśli już to tak jak wytłuściłem.

Zapomnij o tarczy 203mm z przodu, tarcza 180mm z tyłu w tym przypadku to także przerost formy nad treścią.

 

Żadne akcesoria Ci nie są potrzebne, odkręcisz stare hamulce, przykręcisz w ich miejsce nowe i tyle.

Jedyna niedogodność, to długość przewodów hydraulicznych, może trzeba będzie je skrócić w nowych hamulcach (jak tego nie robiłeś nigdy to raczej z tym podskocz do serwisu).

Zamów hamulce, SLX (BR-M7000) lub XT (BR-M8000) z klockami metalicznymi, do tego zestaw tarcz pod metaliki  o średnicach 180mm/160mm z mocowaniem jakie potrzebujesz do swoich kół.

I tyle, nie ma tu żadnej filozofii.

 

P.S.

Jak już będziesz przykręcał klamki hamulcowe do kierownicy i jeśli nie posiadasz klucza dynamometrycznego, to nie przesadź z momentem dokręcenia, klamki te mają dość delikatne mocowanie obejm, jak się przesadzi z siłą i nie zastosuje do sugerowanego momentu przykręcenia to lubią pękać.

Edytowane przez SpiderMAN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega wyżej pisał o nowych z serii X100, odpuśc sobie, bo nie ożenisz tego z manetkami na obejmę.

Różnica między M8100, a M8120 to ilość tłoczków w zaciskach.

8100 ma dwa, a 8120 cztery, 4 tłoczki Ci nie są potrzebne, wierz mi wiem co mówię, jak zakładałem Deore M6000 to ważyłem około 120kg.

Hamulce te były i są nadal zupełnie wystarczające.

Szukaj raczej M7000, do M8000 moim zdaniem nie warto dopłacać drugie tyle.

Edytowane przez SpiderMAN
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, RepliPL napisał:

Bardzo Ci dziękuję za pomoc. Znalazłem zestaw BR-M8000 ale trafiłem także na M8100 i M8120. Który z nich będzie najlepszy?

Tak jak wspomniane powyżej, jeżeli trafisz na M7000/8000 to na pewno będziesz zadowolony, choć Deorka też spokojnie wg. mnie ogarnie temat. 

Można pokusić się to taki bazowy upgrade, w postaci zmiany klamek na BL-MT501 (to jest plug & play) i wstawić lepsze tarcze z klockami np. półmetalikami i to już powinno dać odczuwalną poprawę jakości hamowania. Zaciski MT200 to jednak termicznie nie ogarną jakiegoś katowania, ale normalną jazdę są w stanie ogarnąć. 

Edytowane przez DarekH
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie oszukujmy się, ten rower to jest mizeria. Pakowanie tu hamulców XT/XTR/Saint będzie wręcz śmieszne i nic nie zmieni. Lepiej sobie odłożyć na inny rower ew. pomyśleć o zmianie judy na coś rozsądniejszego i lżejszych kołach (i oponach).

Edytowane przez Dokumosa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Dokumosa napisał:

Nie wiem jakie tam manetki są, ale jeśli poprzednia gen to pasować będą jedynie obecnie dostępne klamki z s-v - sl-m640 (czyli staruszki sl-m615 z innym dekielkiem).

BL-MT500 maja taką samą konstrukcję jak BL-M615, z tymi manetkami co ma aktualnie będzie to grało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Dokumosa napisał:

Nie oszukujmy się, ten rower to jest mizeria. Pakowanie tu hamulców XT/XTR/Saint będzie wręcz śmieszne i nic nie zmieni. Lepiej sobie odłożyć na inny rower ew. pomyśleć o zmianie judy na coś rozsądniejszego i lżejszych kołach (i oponach).

To fakt, XT komplet przód i tył okolice 1400-1600zł, to kompletnie nie ma sensu...

Teraz, Dokumosa napisał:

Dokładnie BL-MT500 to BL-M6000 ale są niedostępne.

Masz rację, W BL-MT500 nie da się dekla na zbiorniczku wyrównawczym ściągnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, dobra, to, że to bez sensu wiem od momentu jak wpadłem na ten pomysł ale nie o tym tutaj mowa ;)
W mojej "mizerii" mam manetkę Deore M4100 i wyczytałem, że jest ona kompatybilna z klamkami w systemie I-SPEC-EV czyli m.in. BL-M8100 a nawet BL-M9120.

Czyli jeśli dobrze rozumiem mogę brać M8120 z tarczą RT86?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczą Ci w zupełności BR-M6100, szkoda kasy na wyższe modele, lepiej to wydać na amorka, albo wymianę napędu na taki i szerszym zakresie przełożeń.

Czterotłoczki sobie moim zdaniem możesz odpuścić, w normalnej jeździe nie zobaczysz różnicy.

Edytowane przez SpiderMAN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@RepliPL manetka SL-M4100 jest kompatybilna z systemem EV jeżeli byłaby z EV w tej chwili u Ciebie w rowerze. Masz w tej chwili tam klamki BL-MT200 które mają system mocowania niekompatybilny z EV a nawet z I-Spec II. W nowych systemach x100 masz dwie opcje, albo klasyczna obejma albo system EV i nie wystepują zamiennie. EV nawet nie jest kompatybilne z dawnym I-Spec... 

Jeżeli już, to wymieniając heble na np. Deorki M6100 musisz zainwestować w shifter pod EV i wtedy będziesz miał, picco bello jak sobie japoński inżynier z Shimano wymyślił ;) 

Edytowane przez DarekH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chcesz dobre,  bezawaryjne hamulce nie kupuj shimano. 

Z doświadczenia mechanika i serwisanta shimano service center sugeruję: hamulce magura mt4, pozostawić z nich zaciski i przewody,  dokupić dźwignie hamulcowe np 447. Dźwignie mt4 sprzedać,  cena to z reguły 150-200 zł dzięki czemu nie dołożysz do hamulców. 

Zestaw bardzo trwały,  bezproblemowy,  mocny, ze świetną modulacją. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...