Skocz do zawartości

[Amortyzator przedni] SR Suntour NCX - samodzielny serwis


maxon

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Przymierzam się po raz pierwszy do zrobienia samodzielnego serwisu amortyzatora przedniego w moim rowerze. Amorek to SR Suntour NCX, co potrzebuję do takiego serwisu, czyli jakie smary tam są potrzebne oraz czy jakieś elementy należy wymieniać z zasady przy takim serwisie? Rozkręcić i wyczyścić/odtłuścić będę w stanie, tylko nie wiem co będzie potrzebne później żeby powiedzmy był jak 'z fabryki' 🙂 Niestety nie znalazłem zbyt wiele informacji o tym amorku, stąd prośba o Waszą pomoc. Niby serwis bierze za to 80zł, ale jakoś się sparzyłem na usługach, a że czeka jeszcze drugi rower z tym modelem amorka, tylko nowszym to nie zaszkodziłoby się nauczyć robić to samemu :-0

Pozdrawiam

binary.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdejmujesz dolne lagi, po uprzednim odkręceniu śrub/ nakrętek na dole.

Czyścisz wszystko dokładnie, najlepiej Izopropanolem bo jest bezpieczny dla wszystkich materiałów.

Smarujesz uszczelki i ślizgi smarem od Activia, Rock Shox lub podobnym dedykowanym. Nie słuchaj bzdur o Towot lub podobnych tworach. To że widelec jest tani, nie znaczy że masz użyć byle czego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli do całej procedury, będę potrzebował poza benzyną ekstrakcyjną, smar do amortyzatorów i pompkę do amortyzatorów. 

Czyli rozbieram, wszystkie elementy czyszczę benzyną ekstrakcyjną, sprawdzam stan uszczelek i tu mam pytanie, rower ma ponad 10 lat, czy części zamienne jak uszczelki są dostępne, czy raczej to uniwersalne rozmiary Suntour ma?

Czy w Waszej ocenie jest to trudne z perspektywy amatora? 

Czy te NCX, są aż tak złe, rower to trekking, może powinienem pomyśleć nad wymianą amorka, tyle że w tym roku to nie ma co nawet patrzeć na części :-) aale gdyby, to co moglibyście polecić do 700C i hamulców Magury HS33? 

Z góry dziękuję

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, To_JaT napisał:

Szkoda pakować jakikolwiek lepszy smar do tego padła. Tu chodzi tylko o poślizg i tak będzie chodzić tępawo.

TO na co byś proponował go wymienić, pamiętajmy, że rower to trekking, użytkowany na asfalcie/ddr/utwardzonych ścieżkach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz tu bdb smar do amorków https://activia.sgl.pl/cena/oleje-i-smary/smary/do-amortyzatorlw_specjalistyczny-smar-do-amortyzatorlw/1858

Rozbierz amorek, wszystko wyczyść, Lagi dolne też. Potem nasmaruj ślizgi i uszczelki no i go poskładaj

Nie napisałeś czy jest on powietrzny czy sprężynowy, jeśli sprężynowy to wyciąg sprężynę, wyczyść i nasmaruj https://activia.sgl.pl/cena/oleje-i-smary/smary/do-amortyzatorlw_smar-do-sprazyn-amortyzatorlw/1045

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, ACTIVIA napisał:

Masz tu bdb smar do amorków https://activia.sgl.pl/cena/oleje-i-smary/smary/do-amortyzatorlw_specjalistyczny-smar-do-amortyzatorlw/1858

Rozbierz amorek, wszystko wyczyść, Lagi dolne też. Potem nasmaruj ślizgi i uszczelki no i go poskładaj

Nie napisałeś czy jest on powietrzny czy sprężynowy, jeśli sprężynowy to wyciąg sprężynę, wyczyść i nasmaruj https://activia.sgl.pl/cena/oleje-i-smary/smary/do-amortyzatorlw_smar-do-sprazyn-amortyzatorlw/1045

Może to śmieszne ale nie mogę właśnie dojść czy jest powietrzny czy sprężynowy, rower kupowałem dobre 10 lat temu, ale plany pokrzyżowało życie i odkurzyłem go dopiero dwa lata temu, za nowego zapłaciłem ponad 2k Euro te 10 lat temu, więc zakładam że powietrzny. Próbowałem po kodach dojść który to model na stronie Suntour ale nie udało mi się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprężyna.

A jak serio chcesz ładować do tego naprawde dobry smar to użyj tego https://allegro.pl/oferta/smar-do-uszczelek-zapadek-amorty-piast-sram-butter-10868377511?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_UZSD_pla_sport_turystyka_rowery_akcesoria_sport_bicycles&ev_adgr=Rowery&gclid=Cj0KCQjwiqWHBhD2ARIsAPCDzamn_9QM0tTP3Ow7JoHiwbyCzSHHppHYU9IuFh1XN8I0BPUaql4HaqEaAngTEALw_wcB

 

5 godzin temu, maxon napisał:

TO na co byś proponował go wymienić, pamiętajmy, że rower to trekking, użytkowany na asfalcie/ddr/utwardzonych ścieżkach?

Zależy jaki budżet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...