Skocz do zawartości

[Gravel/Przełaj] Wybór gravela lub przełajówki


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, od dwóch lat jeżdżę Meridą Speeder 300 w rozmiarze M, moje wymiary to 172cm wzrostu i przekrok 80-81cm. W Meridzie mam już skrócony mostek z 100mm na 80mm i siodło przesunięte prawie na skraj skali do przodu, pomimo tego nadal czuję się wyciągnięty. Niedawno miałem w domu przez kilka dni Tribana 520 w rozmiarze S, korzystając z okazji zabrałem go na kilka jazd, najdłuższa 30km. Wrażenie ogólnie pozytywne, uczucia wyciągnięcia BRAK, jedynie pozycja jest bardziej sportowa a z przyzwyczajenie podnosiłem głowę do góry i to mi dokuczało, ale to kwestia przyzwyczajenia.
I tak po tym "teście" doszedłem do wniosku że potrzebuję rower w mniejszym rozmiarze, krótszą ramą. Moja Merida ma TT 540mm, i tak myślę nad czymś 520mm.
Na początku myślałem o nowym Tribanie RC500 ale jednak wolę coś z wygodniejszą pozycją.
Bardzo podoba mi się Giant Revolt 2021, w cenie do 5tys oferuje już fajny osprzęt, jego geometria wydaje mi się być wygodna. Jednak rozmiar S ma taką samą długość górnej rury jak moja Merida, 540mm. A XS to już chyba będzie za mały.
Podoba mi się też Kellys Soot, ale tu już geometria jest chyba dość sportowa? I górna rura to też prawie tyle samo 536mm. 
Zacząłem myśleć też o przełaju, miałem kiedyś Meride Cyclo Cross w rozmiarze 52 i ogólnie była fajna, zwarta z tym że ma bardziej sportową pozycję niż Speeder. PO Meridzie CC miałem Anyroada w rozmiarze M i to była taka wielka koza w porównaniu do CC. 
Jakie są wasze odczucia z tymi modelami? Jakie znacie jeszcze rowery z wygodną geometrią, do jazdy głównie po twardej nawierzchni, asfalt, szutry itp, z zapasem miejsca na opony do 40c, docelowo myślę póki co 35c.
Dodam jeszcze że w Meridzie mam rurę poziomą prawie pod sam nabiał, w Tribanie pod tym względem jest dużo bardziej komfortowo i czuje się pewniej.
I teraz pytanie, Merida CC w rozmiarze 50, Revolt S czy jeszcze coś innego?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiego masz niby tego speedera? Po pierwsze w meridzie nie ma rozmiarów M tylko S/M a kolejny to M/L a po drugie te 540 poziomej to przy fitnessie raczej do najmniejszych rozmiarów pasuje. 

Twierdzisz, że nie chcesz tribana bo chcesz coś "wygodnego". Chcesz za to revolta, którego geometria jest bardziej agresywna niż tribana. Przy identycznych rozmiarach kierownicę w revolt masz 15mm niżej niż w tribanie. Na koniec wyjeżdżasz z meridą cc, czyli przełajem, który z definicji ma być agresywny i w porównaniu do revolta, uwzględniając obniżenie suportu masz pozycję kolejne 10/15mm niższą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam rozmiar 52

Dzięki za opis tych wysokości i pozycji, nie znam się zbyt na geometrii rowerowej. Wiem tyle że CC z tych które wymieniłem będzie najbardziej agresywna. 

Jak miałem jeszcze tribana w domu to mogłem bezpośrednio porównać do mojej meridy i kierownica była wyraźnie niżej niż w meridzie, i było to też czuć. To pewnie kwestia przyzwyczajenia, ważny był wtedy dla mnie brak uczucia wyciągnięcia i większy prześwit przekroku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynam się gubić... Revolt rozmiar S, rozmiary mniejsze, przekrok idealny a długość ramy taka sama. I już nie wiem jak na to przetrzeć, przecież XS to już będzie za mała. 

Chciałbym już teraz tak sobie dobrać rower żeby już długi czas nie musieć go zmieniać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki model byście mi polecili? Rozmiar mniejszy od mojego Speeder 52, on podobnych właściwościach, tj możliwość montażu opon do 40c, może być barankiem, może też być z prostą kierownicą. 

Chętnie chociaż bym się przymierzył do Revolta S, najbliżej mam do Łodzi, tylko pewnie problem z dostępnością. Musiałbym się zorientować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...