Skocz do zawartości

[Słabo hamuje] Nowa tarcza i słaba siła hamowania(SLX m665)


Hameti

Rekomendowane odpowiedzi

Witam
Mam problem z prawdopodobnie dotarciem hamulców. Miałem zestaw Shimano SLX m665 + tarcza 203mm jakaś podróba w stylu Avid G2CS za 50zł + klocki EBC gold CFA370HH (metaliczne). Zestaw hamował bardzo dobrze, klocki dotarły się już po ok. 10ciu hamowaniach, ale tarcza ciągle wpadała w wibracje i dzwoniła. Wymieniłem ją na Shimano RT86 (również 203mm), tarcza przestała dzwonić, ale przestała też hamować.

Przed montażem przetarłem tarcze rozpuszczalnikiem nitro, zamontowałem, i pojechałem dotrzeć klocki. Przejechałem około 10km co chwile hamując. Siła hamowania od samego początku była beznadziejna, po kilku hamowaniach się poprawiła ale nadal jest bez porównania do poprzedniej tarczy. Największy wzrost siły hamowania następuje jak tarcza się nagrzeje, ale jest i tak gorzej niż na nienagrzanej poprzedniej tarczy. Ponadto podczas ostrego hamowania klocki piszczą, a po jeździe na klockach jest czarny nalot i szklista powierzchnia. Wydawało mi się że czymś zatłuściłem klocki, więc wymontowałem wszystko, wymyłem w nitrze, przetarłem klocki papierem ściernym, po przetarciu wymyłem je jeszcze raz nitrem, złożyłem i pojechałem znowu docierać. Efekt był taki sam jak wcześniej czyli słaba siła hamowania + pisk przy mocniejszym naciśnięciu klamki. Na poprzedniej tarczy bez problemu dało się postawić rower na przednie koło 1 palcem, a teraz z trudem można to zrobić dwoma palcami.

Ile powinno się docierać taki zestaw, jest możliwość że 10km to za mało? Zwykle uzyskiwałem odpowiednią siłę hamowania już po kilku hamowaniach, a tutaj po 10 kilometrach z hamowaniem co chwilę nadal nic. 
Jest szansa że używane klocki dotrą się do nowej tarczy i będzie ok, czy muszę zamówić nowe?

Edytowane przez Hameti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety kiedyś miałem podobny problem. Czego bym nie robił, to po chwili klocki się szkliły. Pomogła zmiana klocków.

Do odtłuszczenia użyj IPA lub umyj wszystko w płynie do mycia naczyń.

Poprzednia tarcza była jakoś mocniej ponacinana? Może nieco bardziej zdzierała klocki, stąd brak efektu szkła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mało możliwe w moim.przypadku. Mazowsze, niska waga, ostrego hamowania brak, a klocki i tak jak szkło. Bardziej skłaniałbym się ku temu, że klocki zamiast porządnie wciąć się w tarczę, wiecznie się ślizgały e moim przypadku.

No ale nie ważne. Niech autor spróbuje porządnego odtłuszczania, a jak nie pomoże to wymiana tarczy na starą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wróciłem na chwilę do starej tarczy. Po kilkunastu hamowaniach znowu było ok, zero pisków i duża siła hamowania, więc klocki nie są tłuste. Spróbuję pojeździć na tarczy RT86 trochę dłużej, może się dotrze. Jak nie będzie efektu to kupie nowe klocki. Jest sens kupować dokładnie takie same? Jeśli ktoś ma jeszcze jakieś pomysły to dajcie znać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że miałem podobny efekt z tarczą RT86 180mm i klockami Jagwire DCA585. Nie pamiętam już czy od początku tak miały ale potrzebowały dogrzania, żeby sensownie hamowały na zjazdach.
Obecnie ten sam zacisk i klocki ala inna klamka i tarcza RT56 160mm. Na początku było kiepsko ale po dotarciu i poprawie ustawienia zacisku jest ok.

Teoria z niedogadaniem tarczy i klocków jest prawdopodobna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaliczyłem dzisiaj około dwukilometrowy zjazd, dość mocno rozgrzałem tarcze i klocki i niestety nic się nie zmieniło. Zdecydowałem, że kupie nowe klocki i zastanawiam się nad dwoma modelami. Jeden to spiekane klocki Accent (ceramiczno-metalowe) a drugie to Accent dwuskładnikowe (ceramiczno-metalowe na krawędziach i organiczne w środku).

Zauważyłem też, że zaciskając klocki palcami na tarczy RT86 ślizgają się po niej, a zaciskając je na poprzedniej tarczy czuć dużo większy opór, tak jakby miały inny współczynnik tarcia. Nowe tarcze mają jakąś wierzchnią warstwę którą trzeba zetrzeć?

Orientuje się ktoś co lepiej wybrać? Chciałbym mieć wysoką siłę hamowania bez konieczności rozgrzewania tarczy, ale raz na jakiś czas będę też zaliczał dłuższe zjazdy lub zielone trasy na bikeparkach na których nie chciałbym nagle stracić hamulca. Byłoby też fajnie gdybym nie straszył przechodniów piskami co każde wciśnięcie hamulca. Na mokrym oczywiście mogą piszczeć.

accentspiek.png

accentspiek2.png

Edytowane przez Hameti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tych klockach tak, jest problemem, ale nie chce mi się wierzyć że na tarczy za taką cenę nie da się przyzwoicie hamować. Dopiero co ją kupiłem i zanim ją wyrzucę wypadałoby ją przetestować na innych klockach. Mam nadzieję, że będzie tak jak u skom'a - po wymianie klocków wszystko będzie ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie tak jest. Na stalowej części się hamuje, a aluminiowa odprowadza ciepło. 

Co do klocków Accent, raczej nie polecam. Właśnie z nimi miałem problem. Chociaż w Twoim przypadku to loteria.

Ostatnio kupiłem półmetaliczne A2Z i jestem zadowolony. Może znajdziesz wersję metaliczną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to jest kolejna z serii tarcz  shimano made in china albo "shimano" zrobiona z materiału na gwoździe do marketu.

Trefne są też chińskie RT-64 fi203  (160,180 są ok) -  żaden klocek na tym nie hamuje i kropka, każdy się szkli/zapycha materiałem. (rt-64 fi203 z malezji są ok).

rt64 180IMG-20200918-200139.jpg

chińskie rt64 203IMG-20200918-200242.jpg

 

Edytowane przez slavi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...