Skocz do zawartości

[Geometria] Full pod turystykę górską


Rekomendowane odpowiedzi

Blokada jest fajna na szutrowe dojazdówki w górach albo krótkie sprinty na podjazdach pod wiadukty ale ja w sumie jej nie używam, wolę trochę mocniej napompować amortyzator. Chyba ją w ogóle z Reby wywalę bo mnie tylko denerwuje. Czasem zapomnę wyłączyć to mi przełamie ... no jakoś nie możemy się dogadać :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, abra napisał:

Amortyzacja takie wjazdy zdecydowanie ułatwia.

No tak i nie tak ;)
U siebie w lasach nawet na bardziej technicznych podjazdach po korzeniach wolę podjeżdżać z blokadą. Lepiej czuję rower, więcej pary idzie w podjazd - nie ma tego uczucia przykucnięcia roweru i "zatrzymania" na korzeniu.
Czasem zdarza mi się bez blokady podjeżdżać ale to już powiedziałbym, że ekstremalne przypadki. Raczej mniej strome ale kamieniste ewentualnie jakieś duże korzenie.

22 godziny temu, abra napisał:

Czy się buja czy nie buja zależy też od ustawienia ciśnienia w amorze, tłumienia powrotu i dobranej kadencji.

Ciśnieniem trochę bez sensu kompensować ugięcie, przecież to się dobiera przede wszystkim do masy, a potem preferencji. Dobiję więcej, żeby się lepiej podjeżdżało, to na zjazdach będzie gorzej.
Jak zwiększę tłumienie powrotu, to mi się ugnie i będzie leniwie wracał, czyli koniec końców mogę dobić i tyle amortyzacji zostanie. I znowu na zjazdach będzie gorzej.
Generalnie technika jazdy i przyzwyczajenie do pewnych rzeczy.

Tak naprawdę czego mi brakuje, to kilkustopniowej blokady ewentualnie najpierw łapiącej tył, a potem przód, a nie oba na raz tak jak mam. W starym rowerze manetka blokady była na kilka kliknięć, mogłem stopniowo zwiększać tłumienie kompresji, aż do blokady. Korzystałem z tego na wolniejszych bardziej technicznych zjazdach, żeby amortyzator tak nie nurkował. Czasami się zastanawiam, czy nie zaadoptować tej starej manetki w obecnym rowerze.
Generalnie, to marzy mi się elektroniczne sterowanie kompresją i powrotem, tak żeby mieć kilka profili ustawień, np.: pełna blokada, podjazd (zwiększone tłumienie kompresji lub blokada tyłu), zjazd/po płaskim (czyli podstawowe ustawienie) , skoki (zwiększone tłumienie powrotu).

No i trzeba jeszcze wziąć pod uwagę, że są różne systemy wahaczy, różne dampery itp. Każdy będzie trochę inaczej pracować i reagować na pedałowanie.
Ja mam prosty damper bez żadnych systemów wspomagających pedałowanie. Blokada jest jednostopniowa. W Feuelu EX z tego co wiem blokada jest dwustopniowa, ze stanem pośrednim właśnie na podjazdy. Generalnie chyba większość enduro i trail ma tego typu dampery ale za cenę wajchy a nie manetki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam Gianta Trance. Kupiłem taki z zamiarem właśnie szeroko rozumianej turystyki górskiej. Rocznik 2021 na kołach 27,5 z ostatniej oferty. Przez kilka tygodni przekopywałem różne oferty, porównania, opinie na forach, gadałem ze znajomymi. Myślałem jeszcze o Treku Fuel EX 5 na kołach 29 cali. Natomiast w sklepie udało się przymierzyć do obydwóch, trzeciego Gianta Trance na kołach 29 i wybrałem wspomnianego wcześniej. Na razie sprawdza się na niższych wysokościach bo góry zasypał śnieg ale nie zamierzam czekać aż stopnieje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle, że patrząc na ceny i osprzęt to jednak znacznie lepiej wypada: https://www.radon-bikes.de/en/mountainbike/fullsuspension/slide-trail/slide-trail-80-2021/

Opinie zbiera doskonałe choć jeden z kolegów pisał, że miał problem ze stale odkręcającą się śrubką. Niestety to sprzedaż wysyłkowa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pewnością było i jest sporo lepszych ofert ale zależało mi żeby zobaczyć rower z bliska na "żywo", przymierzyć się, sprawdzić wagę, zweryfikować dedykowane rozmiary do wzrostu, zaliczyć nawet krótki przejazd wokół sklepu, pogadać ze sprzedawcą i zadać kilka pytań zanim wydam kasę. Wszystko pod kątem przeznaczenia czyli  bardziej turystycznej i rekreacyjnej jazdy po górach. Stąd taki wybór. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, wkg napisał:

kolegów pisał, że miał problem ze stale odkręcającą się śrubką

Zgadza się, ale to był starszy model, nie chcę dyskredytować aktualnych bo z nimi nie miałem kontaktu :-) Na pewno ciężko znaleźć lepiej wyposażony rower za te pieniądze. Co do Gianta - to kolega ma akurat Trance 29 i to bardzo fajny rowerek, bardzo uniwersalny i zawieszenie Maestro dobrze funkcjonuje i jest generalnie bezproblemowe - mam je w Reignie.

Pozdrawiam

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...